Trešdiena, 23. Jūnijs, 2021
Līga

Ziemassvētku kauju atceres pasākumi – 11. janvārī

17.12.2019

11. janvārī Jelgavas novadā ikviens aicināts uz Ziemassvētku kauju 103. gadadienas atceres pasākumiem - gan piedalīties Ziemassvētku kauju rogainingā, piemiņas aizlūgumā Kalnciema-Klīves baznīcā, tikties ar filmas “Dvēseļu putenis” veidotājiem, doties tradicionālajā lāpu gājienā no “Mangaļiem” līdz Ložmetējkalnam, kur atceres pasākums noslēgsies ar svinīgu piemiņas brīdi. Nokļūšanai uz pasākumiem organizēts bezmaksas transports.

Atceres pasākumus ievadīs Ziemassvētku kauju rogainings – komandu orientēšanās sacensības, kur komandas pārvietojas apvidū un noteiktā laika periodā brīvi izvēlētā secībā apmeklē kontrolpunktus, cenšoties savākt pēc iespējas vairāk punktu. Sacensību sākums un finišs – izglītības, kultūras un sporta centrā “Avoti” Valgundē. Reģistrācija sacensībām – no pulksten 9, bet starts – pulksten 11. Lai piedalītos sacensībās, jāizveido komanda ar 2–5 dalībniekiem. Piedalīties aicinātas arī ģimenes. Sacensību organizatori – orientēšanās klubs “Alnis” – informē, ka komandas varēs izvēlēties divas distances: ar divu un četru stundu kontrollaiku. Dalības maksa skolēniem un pensionāriem no 62 gadu vecuma ir 6 eiro katram dalībniekam, pārējiem – 12 eiro, Jelgavas novada Sporta centra audzēkņiem un Jelgavas novada pagastu komandu dalībniekiem – bez maksas. Par atzīmēšanās sistēmas “SPORTident” īri jāmaksā 1 eiro, un būtiski uzsvērt, ka katram dalībniekam ir jābūt savai “SPORTident” sistēmai. Līdz 6. janvāra pulksten 24 norit dalībnieku elektroniskā pieteikšanās kluba “Alnis” mājaslapā www.alnis.id.lv, kur pieejams arī sacensību nolikums un detalizēti noteikumi.

Jau otro gadu Ziemassvētku kauju atceres dienā notiks piemiņas aizlūgums Kalnciema-Klīves baznīcā, kuru vadīs šīs baznīcas mācītājs Kaspars Kovaļovs, – tā sākums būs pulksten 12. Bet pulksten 13 Babītes novada Antiņu kapsētā paredzēts kritušo strēlnieku piemiņas brīdis. Savukārt Valgundes pagasta Silenieku kapos pulksten 13 notiks kritušo strēlnieku pārapbedīšanas ceremonija.

Ziemassvētku kauju atceres dienā apmeklētājus gaidīs arī Ziemassvētku kauju muzejā “Mangaļi”, kur pulksten 14 notiks iepazīšanās ar veidošanu vēsturiskajai kara drāmai “Dvēseļu putenis”, kas tapusi pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem. Savu artavu filmas tapšanā ir devis arī muzejs “Mangaļi”, jo 2017. gada februārī tur notika filmēšana, piedaloties arī Jelgavas novada iedzīvotājiem. Pasākumā piedalīsies arī filmas galvenā varoņa - strēlnieka Artūra Vanaga lomas atveidotājs Oto Brantevics, ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs vīru kopa “Vilki”.

Pulksten 15 “Mangaļos” notiks Zemessardzes Studentu bataljona kaujas darbības izspēle, bet pulksten 15.30 – Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljona zemessargu kandidātu zvēresta un jaunsargu svinīgā solījuma nodošana. Vēl šajā dienā muzejā īpašā izstādē būs iespēja apskatīt šajā dienā pārapbedīto karavīru apbalvojumus, kas ļāva identificēt karavīru mirstīgās atliekas.

Pulksten 16 no “Mangaļu” mājām sāksies tradicionālais aptuveni sešus kilometrus garais lāpu gājiens līdz Ložmetējkalnam. Uz to iedzīvotāji aicināti ņemt līdzi lāpas, kā arī apģērbties atbilstoši laikapstākļiem. “Gājienam pievienoties aicinām arī tos iedzīvotājus, kuri uz “Mangaļiem” būs atbraukuši ar automašīnām. Pēc svinīgā atceres brīža Ložmetējkalnā tiks organizēts speciāls autobuss, kas nogādās cilvēkus atpakaļ uz “Mangaļiem”, kur atstāts personīgais transports,” piebilst Jelgavas novada Kultūras pārvaldes kultūras darba speciāliste Nelda Ķikute.

Lāpu gājiens noslēgsies Ložmetējkalnā ar svinīgu atceres pasākumu Ziemassvētku kauju atceres pasākumi – 11. janvārī pulksten 17.30. Jau tradicionāli Ložmetējkalnā tiks iedegti atmiņu ugunskuri.

Lai nodrošinātu iespēju piedalīties Ziemassvētku kauju 103. gadadienas atceres pasākumos, no Jelgavas tiks organizēts autobuss, kas pulksten 11.20 izbrauks no Jelgavas kultūras nama un dosies pa maršrutu Jelgava–Kalnciema-Klīves baznīca–Valgundes pagasta Silenieku kapi–Ziemassvētku kauju muzejs «Mangaļi»–Ložmetējkalns.

Pulksten 19 autobuss no Ložmetējkalna uz “Mangaļiem” nogādās lāpu gājiena dalībniekus, kuri “Mangaļos” atstājuši privāto transportu, bet pulksten 20 transports no Ložmetējkalna cauri “Mangaļiem” dosies uz Jelgavu. Būtiski uzsvērt, ka transports tiek nodrošināts bez maksas.