+A A
Svētdiena, 27. Septembris, 2020
Ilgonis, Ādolfs

Sarūpētas dāvanas novada senioriem nozīmīgās dzīves jubilejās

13.01.2020

Kā ik gadus Jelgavas novada pašvaldība arī šogad budžetā atvēl finanšu līdzekļus novadā dzīvojošo senioru dāvanām apaļās jubilejās. Lai iepriecinātu gaviļniekus, kam konkrētā mēnesī aizvadīta nozīmīga dzīves jubileja, pašvaldība izvēlējusi dāvanā sniegt tādus vietējo uzņēmēju produktus, kas noderētu kā simboliska “pirmās palīdzības” aptieciņa veselības stiprināšanai - visiem zināmā un tautā iemīļotā ziede “Evija”, kas līdzēs iesnu vai ārēju brūču gadījumos, bet priežu čiekuru sīrups kā iekšķīgs tonusa un veselības stiprināšanas palīglīdzeklis. Šajā gadā dzimšanas dienā plānots sveikt 1105 Jelgavas novada iedzīvotājus, tostarp pieciem no viņiem atzīmēs 100 gadu jubileju.

“Jau vairāku gadu garumā uzklausām seniorus, lai izprastu un izvēlētu labāko iespējamo iepriecinājumu dāvanas saturam. Jāatzīst, ka dāvanas sagatavošana senioriem ir ļoti grūts uzdevums, jo ikviens priekšmets, kas dažkārt dzīvē ir saimnieciski nepieciešams, dāvanas kontekstā var tikt nepareizi uztverts – mūsos dzīvo ļoti daudz simbolisku stereotipu, ko nedrīkst dāvināt, tāpēc reizēm tas var izvērsties traģikomiski. Ja bērni vienmēr priecājas par konfektēm, tad senioriem ir ļoti pārdomātas prasības par dāvanas saturu – gan attiecībā par to, ko veselības dēļ drīkst vai nedrīkst lietot, gan par to, kas ir vai nav vērtība ikdienā. Neviennozīmīgi vērtētas tika līdzšinējās dāvanas – medus, tējas, saldumi, žāvēti augļi vai ievārījumi, adītas zeķes, sveces un krūzītes, tāpēc šajā gadā pašvaldība mainījusi konceptu. Faktiski, dāvaniņa ir tapusi lepnumā un cieņā pret trīs vietējo uzņēmēju produkciju, ko novērtējis ikviens cilvēks savā ikdienā” skaidro Labklājības pārvaldes vadītāja Liene Upeniece.

Kā zināms, ziede “Evija” ir izslavēta kā brīnumlīdzeklis dažādu brūču, pušumu, arī saaukstēšanās gadījumos, turklāt šai ziedei ir daudz atvasinātu receptūru, taču oriģinālā jeb tautā sauktā Riņķa ziedes ražotne arvien saistās ar Valgundē tapušu produktu, tāpēc dāvanā iekļauta SIA “ALMEVIA” ražotā divu veidu ziede ‘’Evija”. Savukārt SIA “Mītavas čiekurs” ražotais priežu čiekuru sīrups, kas top Svētes pagastā, ir jau kļuvis par pircēju iemīļotu produktu tirdziņos un ikdienā lieliski noder, kad sajusts panīkums vai apaukstēšanās. Arī dāvanas iesaiņojums uzticēts vietējam ražotājam – SIA “Easypack” Kalnciema pagastā, kas nodarbojas ar kartona iepakojuma ražošanu dažādiem pasūtījumiem. Šis uzņēmums turpmāk organizēs darba procesu tā, lai kastīšu sagataves taptu jauna sociālā pakalpojuma "Specializētā darbnīca" ietvaros. Savukārt, lai ikviens mēneša jubilārs varētu dāvaniņu saņemt glīti sasaiņotu, iesaistījušies Jelgavas novada brīvprātīgie jaunieši no Jelgavas novada Bērnu un jauniešu izglītības un iniciatīvu centra Elejas pagastā.

 “Mēs vēlētos, lai seniori novērtētu, ka dāvaniņas tapšana nav bijusi formāla, bet gan ar jauniešu, uzņēmēju iesaisti, un tas tapis rūpēs un sirsnībā pret senioriem novadā” skaidro Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone. “Kopumā Jelgavas novada pašvaldība gadā ar dāvanu apsveic aptuveni 1100 seniorus, kas atzīmē pusapaļu vai apaļu jubileju. Labklājības pārvalde šai izdevumu pozīcijai ik gadus atvēl 11 050 eur. Jāatzīmē, ja Jelgavas novadā šogad sagaidāmas piecas simtgadnieku jubilejas, un pašvaldība cer, ka viņi visi savu jubileju sagaidīs pie labas veselības.”

Jau 2016.gadā novada dome apstiprināja Labklājības pārvaldes izstrādāto kārtību par visā novadā vienotu senioru godināšanu dzīves nozīmīgās jubilejās. Jelgavas novada iedzīvotāji, sākot no 65 gadu vecuma, apaļās un pusapaļās jubilejās saņems pašvaldības sarūpētu dāvanu un kartiņu ar laba vēlējumiem, savukārt tie iedzīvotāji, kuriem aprit simts un vairāk gadi, papildus saņems 100 eiro.​