Otrdiena, 29. Septembris, 2020
Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis

Jelgavas novada zemnieki ar desmitiem tehnikas vienību protestē pret teritoriālās reformas apvienošanas procesu

04.03.2020

Jelgavas novada zemnieki- iniciatīvas grupa, vienojoties protesta akcijā ar citiem novadiem, kas iestājas pret teritoriālās reformas apvienošanas procesu un Saeimas ATR komisijā izlemto, 5.martā  ar vairākiem desmitiem smagās tehnikas vienību dosies no Elejas uz Jelgavu, skarot Jelgavas pilsētas robežu, apli pie iebraukšanas Jelgavā, ceļu gar z/s "Viesu līči", tādējādi apgrūtinot satiksmi visā šajā ceļa posmā. Tehnikas karavāna līdzīgi kā citviet Latvijā aizsāksies plkst. 7:30 un, iespējams, radīs neērtības satiksmes dalībniekiem līdz pat plkst. 11:00.

Protesta mērķis ir pievērst uzmanību un paust nostāju, ka nav pieņemams apvienošanas scenārijs, kā arī nav pieņemams process, kādā veidā tas tiek politiski īstenots. Pārmetot Saeimas komisijai nevēlēšanos atbildēt uz būtiskākajiem jautājumiem, Jelgavas novada pašvaldība šo akciju atbalsta, jo neviens līdz šim nav sniedzis atbildes uz vairākiem būtiskiem jautājumiem: kāpēc Jelgavas novads pēc ekonomiskiem aprēķiniem  jāapvieno ar Jelgavas pilsētu un kāds ir pamatojums labi saimniekojošu lauku teritoriju pievienot pilsētai, lai lauki paliktu pilsētas ēnā. Tāpat ministrija nav atbildējusi, kā tieši notiks novadu pretendēšana uz investīcijām. Piemēram,  ja līdz šim trīs pašvaldības projektu konkursā varēja katra saņemt finansējumu, tad, apvienojot šīs trīs pašvaldības, tās konkursā varēs pretendēt tikai kā viena? Tādā gadījumā tā attīstības ziņā paliek zaudētājos pret teritoriāli mazākiem novadiem. Tātad pastāv risks nevienlīdzīgām tiesībām izaugsmei. Tāpat Saeimas komisijai pārmetams darba stils, kas atspoguļo tās politisko ieinteresētību un izšķiršanos - kāpēc reformas ietvaros netiek ievērots vienlīdzīguma princips attiecībā uz visām pilsētām un novadiem (pieminot, Rēzekni, Daugavpili, Līvānus, kur iedzīvotāju skaits, attīstības līmeņa indekss ir krietni zemāki)​ Apvienojot Jelgavas novadu ar Jelgavas pilsētu un Ozolnieku novada pašvaldību veidosies novads ar teju 100 000 iedzīvotājiem iepretim Līvānu novadam, kas var palikt atsevišķi ar 11 000 iedzīvotājiem.

Izvēlētais datums- 5. marts ir diena, kad Saeima sāk skatīt 2. redakciju likumprojektam „Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums”. Protesta akcija aicina Saeimu ņemt vērā iedzīvotāju viedoklus un arī pašvaldību argumentus reformas izstrādes gaitā.

Kā zināms, pagājušajā nedēļā Jelgavas novada uzņēmēji iesnieguši iniciatīvu platformā Manabalss.lv un aicina ikvienu novada, Jelgavas pilsētas un Ozolnieku novada iedzīvotāju iesaistīties un nobalsot pret pašreizējo pašvaldību apvienošanas plānu, kas paredz Jelgavas pilsētu apvienot ar Jelgavas novadu un Ozolnieku novadu.

Viena no iniciatīvas autorēm, novada uzņēmēja Ināra Mālkalne uzskata, ka reformas gaitā Jelgavas novadam, pilsētai un Ozolniekiem ir jāsaglabā savs pašreizējais statuss. Viņa piedalījusies arī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē, kad izskatīja jautājumu par novadu apvienošanu. Redzot, cik vienaldzīgi Saeimas komisijas locekļi attiecās pret pilsētas un novadu argumentiem, cik bezjēdzīgi nospēlēta tika demokrātija, I.Mālkalne ir pārliecināta, ka savu viedokli paust var tikai skaļi un ar pārliecību par savu taisnību – bez smalkas diplomātijas un gudrām runām.

Aktīvi iesaistoties parakstu vākšanā pret Jelgavas novada, pilsētas un Ozolnieku apvienošanu, novada uzņēmēji iesnieguši iniciatīvu Manabalss.lv un aicina ikvienu novada, Jelgavas pilsētas un Ozolnieku novada iedzīvotāju iesaistīties un nobalsot pret pašreizējo apvienošanas plānu. Uzņēmēji ir pārliecināti, ka pilsētai ir svarīgi augt kā republikas nozīmes pilsētai, bet novadam būtiski – saņemt tiešas investīcijas lauku attīstībai. Apvienotā novadā – tik lielā teritorijā būs daudz zaudējumu kā pilsētniekiem, tā lauciniekiem, tikai daudzi to vēl nesaprot un neaptver.