+A A
Sestdiena, 5. Decembris, 2020
Sabīne, Sarma, Klaudijs

Uzsākti Zaļenieku baznīcas fasādes atjaunošanas darbi

18.05.2020

Šajā 1872.gadā celtajā ēkā, kas atrodas Zaļenieku pagastā, uzsākti liela apjoma fasādes atjaunošanas darbi, kuru veikšana uzticēta firmai ar jau zināmu dievnamu restaurācijas un renovācijas pieredzi - SIA "Velve-AE". Ar Lauku atbalsta dienesta piešķirtiem - 45 000 eiro un Zaļās draudzes līdzfinansējumu - 12 502,62 eiro darbus plāno pabeigt līdz šā gada 30.oktobrim.

Zaļenieku luterāņu baznīca pēc hercoga Gotharda Ketlera rīkojuma būvēta ap 1571.gadu katoļu kapelas vietā, savukārt tagadējās mūra baznīcas celtniecība pabeigta 1872.gadā. Jau no 1994.gada Valsts kultūras piemineklī aktīvi darbojas draudzes padomes locekļi un visi interesenti baznīcas un tās apkārtnes uzlabošanai.

Līdz šim Zaļenieku baznīcas uzlabošanai ir veikti dažādi nozīmīgi darbi – veikti torņa rekonstrukcijas darbi, ierīkota elektroosmozes sistēma baznīcas fasādē, kas veic mūra žāvēšanas procesu, veikta daļēji grīdas atjaunošanas darbi un sakārtota elektroinstalācija un ugunsdrošības sistēma. Lielu atbalstu devusi draudze Zviedrijā, veicot ziedojumus baznīcas atjaunošanas darbiem, kā arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ar finansiālu atbalstu. Rūpējoties, lai vēstures skaņas būtu baudāmas, rekonstruētas ērģeles ar Kultūrkapitāla fonda un Vācijas Jana Katzsckes un Zilbermaņa biedrības finansiālu atbalstu. Savukārt  par lielu ieguvumu biedrības uzskata jaunā jumta seguma uzlikšanu, kura kopējā vērtība ir 65 319,67 eiro, no kuriem 20 000 eiro piešķīra Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, 8 000 eiro - Jelgavas novada pašvaldība, Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca – 3 000 eiro, bet visvairāk saziedoja sabiedrība – 28 533 EUR, par ko draudze ir pateicīga visiem dāsnajiem cilvēkiem.

“Ir dažādi fondi, kuriem prasīt finansējumu, bet, lai uzrakstītu veiksmīgu projektu un novadītu iecerētos darbus līdz galam, atbilstoši visām prasībām, jābūt zinošam un entuziastiskam projekta vadītājam. Zaļā draudze ir pateicīga visiem, kas iesaistījās projektu izstrādē. Atlicis vien nedaudz, lai jau drīz varētu raudzīties uz baznīcu un priecāties par kopīgi paveikto darbu,” komentē  Zaļās draudzes rakstvede Arita Liepiņa.  

Pēdējos gados arvien vairāk Zaļenieku baznīcu apmeklē ne vien dievlūdzēji, bet arī tūristi un citi interesenti, tādēļ vasarā baznīca sestdienās un svētdienās atvērta ikvienam, kas vēlas tur iegriezties. Tiek organizēti ne vien sakrālie pasākumi - dievkalpojumi, kristības, iesvētības, laulības, Bībeles stundas, bet arī kultūras pasākumi – koncerti, patriotiskā audzināšana 11.novembrī ar lāpu gājienu uz Lāčplēšu atdusas vietām un svētbrīdi baznīcā.

Tā kā Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola vasaras periodā savās telpās uzņem dažādas nometnes, tad baznīca ir tas kultūras piemineklis, kuru pagasta viesi labprāt apmeklē un ar dažādu tematisku prezentāciju palīdzību iepazīst gan draudzes, gan pagasta vēsturi. 

Krīzes laikā baznīcas bija slēgtas, tomēr netika aizmirsts par cilvēkiem apkārt un tika organizēti tiešsaistes dievkalpojumi. Draudzei tā bija brīnišķīga iespēja uzrunāt visus draudzes locekļus un sabiedrību kopumā, stiprinot cilvēkus ticībā, sniedzot viņiem garīgu atbalstu. Draudze darbojas un cer, ka drīzumā varēs darboties vēl aktīvāk plānot un īstenot visdažādākās aktivitātes nu jau jaunā veidolā, estētiski skaistajā Valsts kultūras piemineklī, kurā gaidīts tiek ik viens interesents.