+A A
Pirmdiena, 18. Janvāris, 2021
Antis, Antons

Staļģenes vidusskola izcīna 1. vietu valsts mērogā

21.05.2020

Noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā Vislatvijas makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2019./2020. mācību gada sezona, kurā vairāk nekā 1000 tūkstoši bērnu no 407 izglītības iestādēm kopā ar ģimenēm pārstrādei savāca 907 tonnas 79 kg makulatūras. Zemgales reģionu konkursā pārstāvēja 83 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 213,496 tonnas makulatūras. Jelgavas novada Staļģenes vidusskolas skolēni izcīnījuši 1. vietu valsts mērogā, savācot pārstrādei 28,354 tonnas makulatūras.

Aktīvākais novads makulatūras vākšanā Zemgalē arī šajā mācību gadā, līdzīgi kā pērn, ir Jelgavas novads. Piedaloties 20 izglītības iestādēm no Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada, pārstrādei nogādātas 76,74 tonnas makulatūras. Aktīvākās mācību iestādes no Jelgavas novada Staļģenes vidusskola ar savāktām 28,354 tonnām makulatūras, Aizupes pamatskola, kuras audzēkņi savākuši 5,638 tonnas makulatūras,  Jelgavas pirmskolas izglītības iestāde “Zīļuks”, kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību savāca 5,4 tonnas makulatūras, Jelgavas 5. vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 4,45 tonnas makulatūras, un Jelgavas 4. vidusskola, savācot 4,424 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Rēķinot, cik daudz nevajadzīgu papīru vidēji ir savācis katrs mācību iestādes audzēknis, Zemgales reģionā pārliecinoši līderos izvirzījušies Staļģenes vidusskolas skolēni. Staļģenes vidusskolas audzēkņi katrs vidēji ir savācis un nodevis pārstrādei 165,81 kg makulatūras, iegūstot 4. vietu valsts mērogā. Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas audzēkņi vidēji katrs savāca 95,45 kg makulatūras, savukārt Codes pamatskolas skolēni katrs vidēji pārstrādei nogādāja 81,98 kg makulatūras.

“Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem vides projektiem, kurā ik gadu iesaistās simtiem mācību iestāžu no visas Latvijas. Šogad aizvadīts 16. konkursa norises gads, kas vainagojies ar 907 tonnām savāktas makulatūras, kas pārtapusi jaunā papīrā, siltumizolācijas materiālos, jaunos papīra un kartona izstrādājumos, ietaupot ievērojamu ūdens un elektrības daudzumu, kā arī ietaupot naudu un paglābjot tūkstošiem koku no nociršanas,” skaidro “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem - AS “Latvijas Valsts meži”, piedzīvojumu parka “Tarzāns”, SIA “Pilsētvides serviss”, “Elektrum” energoefektivitātes centra un “Tele 2”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Konkurss tiek rīkots ar Valsts izglītības satura centra un Latvijas Tirgotāju asociācijas atbalstu.

Uzziņai:
Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.
 
Papildu informācija:
Laima Kubliņa, 26710793