Trešdiena, 14. Aprīlis, 2021
Strauja, Gudrīte

Šovasar pašvaldībā strādā 87 skolēni

17.08.2020

Šovasar Jelgavas novadā 87 jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kas mācās un turpinās mācības vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs, izmanto Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) nodrošināto iespēju – vienu mēnesi no vasaras brīvlaika strādā valsts līdzfinansētos darbos. Jaunieši ir nodarbināti pirmsskolas izglītības iestādēs, sociālās aprūpes un rehabilitācijas centros, tūrisma informācijas un aktivitāšu centros, kā arī citās iestādēs, kur palīdz gan teritorijas uzturēšanā, gan pasākumu organizēšanā, iegūstot pirmās darba prasmes. Algu vismaz minimālās mēnešalgas apmērā skolēniem nodrošina Jelgavas novada pašvaldība ar valsts līdzfinansējumu 50 procentu apmērā.

«Vēl gada sākumā bija paredzēts, ka NVA programmu īstenosim visos trijos skolas vasaras brīvlaika mēnešos, kopumā nodrošinot pagaidu darbu gandrīz 110 Jelgavas novada skolēniem. Taču valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ jūnijā vasaras skolēnu darbs bērniem netika īstenots. Šogad pārskatījām arī skolēnu darba pienākumus, piemēram, sociālās aprūpes centros – iepriekšējos gados bērni palīdzēja vasarā nodrošināt senioriem arī pastaigas, bet šogad drošības apsvērumu dēļ tas netiek īstenots. Taču darbi aizvien ir daudzpusīgi un vērsti uz to, lai skolēni gūst savas pirmās praktiskā darba iemaņas, kas, iespējams, kādam palīdzēs izvēlēties sev piemērotāko profesiju,» skaidro Jelgavas novada Šovasar pašvaldībā strādā 87 skolēni pašvaldības sociālo, jaunatnes un nodarbinātības lietu projektu vadītāja Inese Skromane. Viņa piebilst, ka līdztekus 87 skolēniem, kas šovasar raduši darbu pašvaldības iestādēs, ir iespēja strādāt arī uzņēmumos, kur valsts līdzfinansētajā NVA programmā iesaistās arī Jelgavas novada uzņēmēji.

«Par skolēnu uzcītību saņemam pozitīvas atsauksmes – viņi strādā centīgi un vasaras sezonā ir vērtīgs palīgs. Tiesa, aizvien redzam, ka strādāt gribošo skolēnu ir vairāk nekā darbavietu, tādēļ varam vien aicināt arī tās saimniecības, kas pagaidām valsts līdzfinansētās NVA programmas iespējas nav izmantojušas, to pamēģināt nākamajā vasarā,» aicina I.Skromane.

Skolēnus novērtē arī darba devēji. Tā sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra «Eleja» vadītāja Nellija Veinberga, kas gan izsaka nožēlu par to, ka šogad bērni nevar palīdzēt seniorus vest pastaigās, ko iepriekšējos gados ļoti gaidīja un novērtēja centra iemītnieki, akcentē bērnu būtisko palīdzību citos darbos. «Šogad drošības apsvērumu dēļ bērniem nav nekāda kontakta ar mūsu centra iemītniekiem, taču viņi palīdz telpu uzkopšanā, veļas gludināšanā un citos darbos. Tie nav sarežģīti, taču ikdienai būtiski, turklāt arī pašiem bērniem palīdz veidot izpratni par strādāšanu, par darba disciplīnu un algu, kas nāk ar darbu,» vērtē N.Veinberga.

Savukārt aktivitāšu centra «Zemgale» vadītāja Herta Elza Šalkovska akcentē, ka 15 gadu vecā Jana, kas jūlijā strādāja centrā, bijusi īsts atradums un palīgs. «Dienas pirmo daļu meitene pavadīja, ravējot puķudobes un sakopjot centra apkārtni, bet pēcpusdienās palīdzēja nodarbībās ar mūsu apmeklētājiem – gan bērniem un jauniešiem, gan arī pieaugušajiem un senioriem. Viņa palīdzēja pie aušanas stellēm, datorklasē, arī organizēja spēles, akmeņu apgleznošanas un citas nodarbības. Šis mēnesis noteikti bija vērtīgs un interesants kā mums, tā arī viņai,» tā H.E.Šalkovska, atzīstot, ka ieinteresēts skolēns var būt vērtīgs darbinieks. Ar prieku aizvadīto darba mēnesi atceras arī Jana, kurai nopelnītā alga noderēšot, plānojot brāļa dzimšanas dienai veltīto nelielo ceļojumu.

Šovasar pašvaldībā strādā 87 skolēni