Līvbērzes kultūras namā apskatāma izstāde "Rakstainās zeķes"

No 12. novembra līdz 20. decembrim Līvbērzes kultūras namā apskatāma izstāde "Rakstainās zeķes". Dažādu novadu rakstainās zeķes tapa Zemgales kultūra programmas 2020 ietvaros laika posmā no 2020.gada 25. maija līdz 2020.gada 7.septembrim, Līvbērzes kultūras namā, praktisko nodarbību adītājām ar priekšzināšanām laikā.

Kopā notika 12 praktiskās nodarbības, kuru laikā rokdarbnieces apguva plašas praktiskas zināšanas daudzu specifisko paņēmienu un daudzveidīgas tehnikas zeķu rakstu adīšanā.

Nodarbību tēmas:

• Materiāli, darbarīki. Zeķes šablons pēc individuāliem mēriem. Klasiskas zeķes adīšanas pamatprincipi.
  • Etnogrāfiskie zeķu valnīšu raksti, Kreiliskais daudzkrāsu adījums.
  • Nocelto (slinko) valdziņu raksti (Latgales).
  • Apjomīgie zeķes stulma raksti, getras, “tārpiņu zeķe”, “garmoška”.
  • Zeķes adīšana sākot no purngala. Nepabeigto kārtu papēža varianti.
  • Zeķes rotāšana. Zemgales zvaigžņu raksti, Rucavas zeķe ar krustdūrienu izšuvumu uz adījuma. Pieadītās mežģīņu maliņas.
  • Mežģiņadījumu zeķes. Griezto valdziņu raksti.
  • Pusgarās krāsainās zeķes. Suitu viļņu zeķes. Pāvu raksts zeķēs.
  • Zeķes tekstilmozaīkas adījumu rakstos. Pečvorka kvadrāti, sešstūru zeķes.
  • Citādas zeķes. Netradicionālos virzienos adītas zeķes. Zeķes iesākums no papēža.
  • Asimetriskas zeķes. Slīpais purngala noraukums.
  • Zeķe uz divām adatām. Radoša pieeja čību adīšanai. Adīti zābaciņi.

Praktiskās nodarbības vadīja vieslektore, tautas daiļamata meistare un Tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi” vadītāja Baiba Pilāne.

Vieslektorei asistēja TLMS “Līve”, TLMS “Valgunde” un TLMS “Nākotne” vadītāja Ligita Ozolniece.

Obligāti pirms izstādes apmeklēšanas - piesakies pa tālruni +371 26574144 vai e-pastā laura.strele@jelgavasnovads.lv

Apmeklējot kultūras namu, ievērosim visus epidemioloģiskās drošības pasākumus!

Nodarbības adītājām ar priekšzināšanām tika nodrošinātas Zemgales plānošanas reģiona, Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās “Zemgales kultūras programmas 2020” projekta Nr. 20/1-14.2/K 27 “Tradicionālās kultūras mantojuma vērtību saglabāšana un pārmantošana Jelgavas novadā” ietvaros.

Foto: Ligita Ozolniece