Svētdiena, 19. Septembris, 2021
Verners, Muntis

«Tā bija avantūra, kurai līdz galam ticēju tikai es un sieva»

10.05.2021

Vēl viens stūrītis Vilces pagastā ir pārvērsts līdz nepazīšanai. Ieguldot milzīgu darbu un resursus, Burbergu ģimenei izdevies atjaunot dzimtas īpašumu «Brūveri». Agrākajā Berķenes muižas kompleksa stallī izveidota jauna pasākumu norises vieta ar vēsturi un savu šarmu dzīves svētku un sapņu kāzu svinēšanai «Brūveru klēts». Ja epidemioloģiskā situācija ļaus, pirmie pasākumi tur tiks aizvadīti jau šovasar. Taču ģimene apstāties negrasās – atjaunota tiks arī stallim blakus esošā mūra māja, tajā izveidojot viesu namu.

Īpašums "Brūveri" Pētera Burberga un viņa sievas Elitas īpašumā nonāca 2017. gadā. "Agrārās reformas laikā, kad notika muižas īpašumu dalīšana, šis 19. gadsimtā celtais akmens mūra stallis un māja tika iedalīta maniem vecvecākiem. Tad savu darīja Otrais pasaules karš, bet 90. gados manas mammas māsa šo īpašumu atguva. Ilgus gadus tas stāvēja tukšs, bija pavisam bēdīgā izskatā, līdz mums ar sievu radās doma to atjaunot, tādējādi sakārtojot dzimtas īpašumu. Mammas māsa mums to atdāvināja, lai varam īstenot savus sapņus un sakārtot šo vidi, radot jaunu kultūrtelpu," stāsta P.Burbergs.
 
Pirmie divi gadi pagājuši, kārtojot visas nepieciešamās formalitātes, projektējot, saskaņojot būvniecības darbus un veltot milzīgu darbu, lai attīrītu aizaugušo teritoriju un savāktu kultūrslāni, kas bija atstāts mantojumā no padomju laika. Bet pēc tam gadu tur noritēja aktīva būvniecība un šobrīd notiek pēdējie darbi, lai maijā ēku nodotu ekspluatācijā un jūnijā, ja atļaus epidemioloģiskā situācija valstī, tur jau varētu notikt pirmie pasākumi.
 
Pēteris un Elita Burbergi ir rīdzinieki, kuri strādā finanšu jomā, taču atzīst, ka saikne ar laukiem nekad īsti nav zudusi. Saimnieks stāsta, ka ar Vilci viņam ir diezgan cieša saikne, jo šeit, starp Vilci un Ziedkalni, "Mazziediņu" mājās, pie vecmāmiņas pavadīta bērnība. Tur arī pagājusi viņa mammas jaunība. «Ikdienā strādāju ar finansēm, tomēr lauki piesaista. Arī ēdot mandarīnu, ja iekšā sēkla, varu iestādīt to puķu podā un brīnīties, ka tiešām izaug, vai arī mēģināt no ķiršu kompota vīnu pagatavot…" atklāj P.Burbergs.
 
Svinību vieta esot bijis sievas sens sapnis. "Sieva vienmēr gribēja vietu, kur radīt svētkus, dot iespēju cilvēkiem svinēt un priecāties. Un, jāatzīst, šī bija avantūra, kurā metāmies iekšā ar visām četrām. Mēs bijām vienīgie, kuri tam redzēja arī iznākumu. Cilvēki tagad mums atzīstas, ka, izdzirdējuši par mūsu plāniem, nodomājuši: sapņojiet vien. Viņi neticēja, ka mums izdosies šo ēku atjaunot. Tam, kā izrādās, ticējām tikai mēs!" stāsta «Brūveru klēts» saimnieks, uzsverot, ka šajā vietā saskatījuši milzīgu potenciālu un visu laiku ir bijusi sajūta, ka izdosies. "Atceros, kad pirmo reizi ienācām stallī, uzreiz iztēlojāmies – te būs svinību zāle, tur viesu zāle, te terase, tur kamīnzāle, kaut arī pati ēka bija pilnīgs grausts ar lielām betona silēm, viss kaļķī un atkritumos. Taču sapratām, ka šajā vietā varam savus sapņus realizēt. Bija tikai jādara, un, ja reiz aizsākām, tad jāizdara līdz galam. Nenoliegsim, ka procesā ik pa laikam nolaidās rokas. Mēs ar sievu viens otram esam vislielākais atbalsts brīžos, kad rokas nolaižas un šķiet, ka esam strupceļā. Mūsu kopīgs mērķis ir, lai par vienu sakoptu vietu Latvijā vairāk. Viena sakopta vieta piesaista otru," stāsta P.Burbergs.
 
Šobrīd Burbergu ģimenei izdevies atjaunot veco stalli, tajā ierīkojot pasākumu norises vietu.
 
"Rēķinājām – ja grib tā brīvi, ar muzikantiem, vietu dejošanai, tad kāzās šeit varam uzņemt līdz 60 cilvēkiem, bet, ja tā ir kāda konference – droši arī simtam pāri, jo telpas platība to atļauj. Svinību zāle ir 140 kvadrātmetrus plaša," stāsta saimnieks, norādot, ka cilvēki jau izrāda interesi par kāzu svinībām "Brūveru klēts" šajā rudenī un nākamvasar. "Šobrīd, kā mēs paši sakām, ir pabeigta projekta pirmā kārta, bet iecerētas vēl vismaz divas. Tuvākajā laikā gribam turpināt atjaunošanu, sakārtojot blakus esošo mūra māju, un arī tur darbi tiks iedalīti divās daļās. Vispirms atjaunosim to mājas pusi, kas ir vienstāva ar jumta telpu, kurā tiks ierīkota guļamzona ar trīsdesmit gultas vietām, bet otrā pusē mājas, kas ir divos stāvos, esam iecerējuši izveidot numuriņus viesu uzņemšanai, ar labierīcībām, nelielu kamīnzāli, lai tajā varētu izguldīt vēl 30 cilvēku. Varbūt vēlāk mēs varētu arī kaut ko šeit uz vietas ražot, pirtiņu blakus izbūvēt. Tikai jādara," saka saimnieks.
 
 
Foto: Viesturs Radovics