+A A
Trešdiena, 17. Oktobris, 2018
Karīna, Gaits
80008083
Bezmaksas ierosinājumu un atsauksmju tālrunis

Aprit 30 gadi, kopš Černobiļas AES avārijas

26.04.2016

Šogad aprit 30 gadi kopš Ukrainā notika Černobiļas atomelektrostacijas avārija. Lai pieminētu traģēdijas upurus un pateiktos visiem, kuri piedalījās avārijas seku likvidēšanas darbos, 28. aprīlī pulksten 14:00 Jelgavas novada aktu zālē notika tradicionālais atceres pasākums. Tajā pirmo reizi vēsturē pasniedza piemiņas zīmes avārijas seku likvidatoriem.

Jelgavas novadā šobrīd dzīvo 39 cilvēki, kuri savulaik piedalījušies AES avārijas seku novēršanas darbos, un viņiem visiem tika nosūtīts ielūgums uz Jelgavas un Ozolnieku novada, kā arī Jelgavas pilsētas pašvaldības organizēto piemiņas pasākumu. Katrs Jelgavas novadā deklarētais avārijas seku likvidators piemiņas pasākumā arī saņēma Jelgavas novada pašvaldības nodrošinātu naudas atbalstu 20 eiro apmērā.

Šī gada pasākums avārijas seku likvidēšanā iesaistītajiem bija īpašs ne tikai tādēļ, ka aprit 30 gadi kopš traģiskā notikuma, bet arī tādēļ, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē tika pasniegtas Iekšlietu ministrijas piemiņas zīmes Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku godināšanai. Izstrādātais nolikums paredz, ka piemiņas zīmi personai piešķir vienu reizi. Ja apbalvojamā persona ir mirusi, piemiņas zīmi pasniedz tā laulātajam vai citam tuviniekam.

Jāpiebilst, ka ieteikumus kandidātu apbalvošanai izvērtēja iekšlietu ministra apstiprināta apbalvošanas komisija, kuras sastāvā iekļauti pārstāvji no Iekšlietu ministrijas un tās padotības iestādēm, biedrības «Latvijas savienība «Černobiļa»», Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Aroda un radiācijas medicīnas centra.

Kodolkatastrofa Černobiļas AES notika 1986. gada 26. aprīlī, kad ceturtā reaktora pārkaršanas rezultātā notika sprādziens, kam sekoja spēcīgs ugunsgrēks ar radioaktīvu piesārņojumu. Avārijas seku likvidēšanā no Latvijas tika iesaistīti vairāk nekā 6000 cilvēku.

Aprit 30 gadi, kopš Černobiļas AES avārijas