Ceturtdiena, 23. Novembris, 2017
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Plāno samazināt kopīpašuma pārvaldīšanas maksu

26.07.2016

Uz 27. jūlija Jelgavas novada domes sēdi tiek virzīts lēmumprojekts par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksas samazināšanu.  Neraugoties uz PVN kopīpašuma pārvaldīšanas pakalpojumiem, plānots, ka Jelgavas novadā no 1.jūlija vairumam daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju maksājums par kopīpašuma pārvaldīšanu paliks nemainīgs - 0,36 eiro/m2, ieskaitot PVN, jeb bez PVN - 0,2975 eiro/m2.

Vēl pirms bijušo Jelgavas rajona pagastu pašvaldību kapitālsabiedrību apvienošanas ar Jelgavas novada domes lēmumu, pārvaldīšanas maksa tika noteikta 0,25 LVL/m2, jeb 0,36 eiro/m2, kas līdz pat šim brīdim nebija mainīta. Tā gan tika piemērota mājās, kuru īpašnieki nav lēmuši par mājas pārvaldīšanu. Savukārt tām mājām, kuru īpašnieki ir pārņēmuši māju pārvaldīšanu, un pilnvarojuši to veikt SIA “Jelgavas novada KU”, pārvaldīšanas maksa ir noteikta pārvaldīšanas līgumos.

Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, ar kuriem dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksa tiek aplikta ar PVN, bija noteicošais iemesls, lai SIA “Jelgavas novada KU” izvērtētu dzīvojamo māju uzkrājumu fonda pieauguma tempu un lietderību. Iepriekšējos gados ir veiktas apjomīgas investīcijas māju kopīpašuma saglabāšanā. Daudzām mājām ir nomainīti koplietošanas telpu logi, ārdurvis, remontētas kāpņu telpas, iekšējās komunikācijas un tamlīdzīgi darbi, kuri turpinās arī šobrīd. Neraugoties uz to, kopējais finanšu līdzekļu uzkrājums mājām šobrīd pārsniedz EUR 100 000.

“Kārtējiem darbiem vai māju ikdienas uzturēšanai un apsaimniekošanai, tik apjomīgi uzkrājumi nav nepieciešami, savukārt tāda līmeņa investīcijām, kā dzīvojamo māju renovācija (siltināšana un jumtu nomaiņa), minētie uzkrājumi ir nepietiekami. Tam nepieciešami vairāki desmiti, pat simti tūkstošu eiro, un parasti šādas investīcijas tiek realizētas ar ilgtermiņa aizņēmumu palīdzību. Līdz ar to virknei māju pakāpeniski pieaug pārvaldīšanas fonds, taču uzkrātos līdzekļus faktiski nav kur izmantot. Kamēr pārvaldīšanas maksa netika aplikta ar PVN, šāds uzkrājums lielu satraukumu neradīja, jo kalpoja kā ilgtermiņa “drošības spilvens” pret nemaksātājiem, vai krājkase apjomīgiem nākotnes izdevumiem. Taču šobrīd, kad spēkā stājusies norma par PVN piemērošanu dzīvojamo māju pārvaldīšanas maksai, piedāvājam uzkrājumu pieauguma dinamiku piebremzēt”, skaidro SIA “Jelgavas novada KU” vadītāja Antra Alksne.

Kā stāsta uzņēmuma vadītāja, tad ieguvēji šādai kopīpašuma pārvaldīšanas maksas samazināšanai ir ne vien iedzīvotāji, kuriem jau tā ir sarežģīti norēķināties par kopīpašuma pārvaldīšanu, bet arī uzņēmums.  Nav noslēpums, ka jebkuras maksas pieaugums, palielina gan ilgstošo parādnieku skaitu, gan kopējā parāda apjomu. Pakāpeniski samazinoties līdzekļu uzkrājumam, mazinātos risks arī sabalansētai uzņēmuma naudas plūsmai, gadījumos, kad māju īpašnieki vēlētos lemt par pārvaldīšanas uzdevuma deleģēšanu citam pārvaldniekam, un finanšu līdzekļu uzkrājumu nāktos pārskaitīt mājas īpašniekiem vai jaunajam pārvaldniekam.

“Jāatzīst, ka iedzīvotāji ar gadiem ir kļuvuši zinošāki un aktīvāk iesaistās dažādu lēmumu pieņemšanā, attiecībā uz nepieciešamajiem uzlabojumiem mājā. Tas nozīmē, ka arī lēmumus par pārvaldīšanas maksu nākotnē varētu atstāt mājas īpašnieku ziņā, vienojoties ar pārvaldnieku. Tiesa, vispirms dzīvokļu īpašniekiem būtu jālemj par mājas pārvaldīšanas pārņemšanu no pašvaldības. Būtiski ir atzīmēt, ka ja mājas pārvaldīšanu veic Dzīvokļu īpašnieku biedrība, un tās gada apgrozījums nepārsniedz EUR 50 000, biedrība var nereģistrēties kā PVN maksātājs, tādējādi izvairoties no Pievienotās vērtības nodokļa mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem”, piebilst A. Alksne.