+A A
Sestdiena, 20. Oktobris, 2018
Leonīda, Leonīds
80008083
Bezmaksas ierosinājumu un atsauksmju tālrunis

Zaļenieku muižas pils zālē apskatāma fotoizstāde no Igaunijas

19.05.2017

Zaļenieku muižas pils zālē no 20. maija līdz 2. jūlijam ikvienam interesantam ir apskatāma starptautiskā ceļojošā fotoizstāde no Igaunijas. Izstādi apmeklēt iespējams darbadienās no plkst. 9.00 līdz 16.00. Savukārt brīvdienās iepriekš vienojoties zvanot pa tālruni 22043531.

Fotoizstādē tiek atspoguļotas Igaunijas skolas pēc 1919. gada, kad noslēdzās muižu laikmets un tika atsavinātas vairāk nekā 1000 muižas, lai tās iekārtotu par skolām. Pateicoties Igaunijas muižu asociācijai, izstāde tiek demonstrēta Zaļās (Zaļenieku) muižas pilī, kā arī gada garumā tā būs pieejama citās Latvijas skolās, pilīs un muižās.

Šīs izstādes mērķis ir parādīt daļu no kultūras mantojuma, kas tiek izmantots arī mūsdienās. Šiem vēstures pieminekļiem ir atrasts jauns pielietojums un tas pilda funkcijas, kas atstāj ietekmi uz sabiedrību. Tādējādi šīs vietas un ēkas turpina dzīvot, vecajam stāstam pievienojot jaunas nodaļas.

Līdz ar skolu sistēmu reformu, skolas piedzīvoja telpu trūkumu, tādejādi pašvaldības tukšās muižas un to teritoriju varēja izmantot savām vajadzībām. Valsts lēmumam, izvietot skolas atsavinātajās muižu ēkās, bija pozitīvs rezultāts - bērniem bija iespēja mācīties labākos apstākļos kā arī muižas ieguva jaunu nozīmi.

Situācija Igaunijas valsts skolās uzlabojās, jo skolēniem vairs nebija jāmācās mazās, šaurās telpās, tagad bija iespēja mācīties labi apgaismotās, plašās muižas zālēs. Muižas ēkas tika pielāgotas tam, lai tās varētu pildīt savu jauno funkciju – tika apstrādātas sienas, tika izveidota sporta zāle, dažkārt ēkai tika uzbūvēti papildus stāvi tādējādi mainot muižas vēsturisko vidi.

Neskatoties uz pagātnes notikumiem, šodien muižu skolās vērtības ir mainījušās un tās ir devušas nozīmīgu ieguldījumu, lai saglabātu Igaunijas kultūrvēsturisko mantojumu. To galvenais uzdevums ir kalpot kā publiskajai izglītības iestādei vai apmeklētāju centram. Pašlaik 70 skolas, kas darbojas muižu telpās, ir lepnas par savu īpašo, iedvesmojošo studiju vidi un attiecas vērīgi pret mantojumu. Pēc neatkarības atjaunošanas, valstī populāras kļuva sarunas par mantojumiem, kur lielu nozīmi ieņēma arī jautājums par muižām. 

Līdz pat rudenim ceļojošo izstādi Zemgales reģionāvarēs apskatīt vēl arī Vilces, Lielvircavas, Svitenes, Skaistkalnes un Dzimtmisas muižās.