+A A
Svētdiena, 27. Maijs, 2018
Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
80008083
Bezmaksas ierosinājumu un atsauksmju tālrunis

Lemj par līdzmaksājumu pusdienu izmaksām izglītības iestādēs

08.09.2017

Jelgavas novada dome augusta sēdē apstiprināja lēmumprojektu, kas paredz ar 1. oktobri no pašvaldības budžeta līdzekļiem daļēji segt “pusdienu naudu” jeb ēdināšanas izdevumus visiem novada pirmsskolas un pamatskolas audzēkņiem. Lai bērnu vecākiem kompensētu izdevumu kāpumu,  pašvaldība nodrošinās līdzmaksājumu, katram pirmsskolas un pamatskolas skolēnam sedzot 0,50 EUR no kopējām pusdienu izmaksām.

“Līdz ar pārtikas cenu kāpumu, nav iespējams ēdināšanas pakalpojumu nodrošināt un saglabāt tādā pat līmenī kā pirms trīs gadiem apstiprinātajā iepirkuma rezultātā. Izvērtējot statistikas datus un sadarbības iespējas ar ēdināšanas uzņēmumiem, Izglītības pārvalde pārskatījusi nosacījumus ēdināšanas pakalpojuma nodrošinājumam novada izglītības iestādēs, akceptējot daļēju sniegtā pakalpojuma sadārdzinājumu. Taču, lai jaunais mācību gads ģimenes nepārsteigtu ar strauju ēdināšanas izmaksu kāpumu, pašvaldība lēma par daļēju līdzfinansējuma nodrošināšanu – vēlamies, lai  cenu kāpums būtu pēc iespējas mazāk sāpīgs”, skaidro Izglītības pārvaldes vadītāja Ginta Avotiņa

Ja līdz šīm pašvaldība nodrošināja pusdienu kompensāciju tikai konkrētām skolēnu mērķgrupām, tad no oktobra pašvaldības līdzfinansējums pienāksies visiem pirmsskolas un pamatskolas skolēniem 0,50 EUR apmērā. Līdz šim vidēji pusdienas skolēnam izmaksāja ap 1,42 EUR (atkarībā no konkrētā ēdinātāja). Līdz ar ēdināšanas maksas pieaugumu, no 1. oktobra pusdienu cena pakāpsies līdz 1,70 EUR. Taču, ņemot vērā pašvaldības līdzmaksājumu, skolēnam maksa par pusdienām varētu pat kļūt mazāka – 1,20 EUR.

Jauno noteikto cenu - 1.70 EUR pilnā apmērā pašvaldība kompensēs arī tām skolēnu grupām, kuras līdz šim jau saņēma brīvpusdienas. Tas attiecas uz  piecgadīgiem un sešgadīgiem audzēkņiem, trūcīgo ģimeņu, kā arī audžuģimenēs un aizbildnībā augošiem bērniem.  Līdzfinansējuma daļa attieksies arī uz 1.- 4. klašu skolēniem, kam pusdienas nodrošina valsts 1,42 EUR apmērā. Lai mazo klašu skolēniem saglabātos pilnībā apmaksāta ēdināšana, pašvaldība līdzfinansēs vecākiem starpību 28 centu apmērā.

Tiesa gan, pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu vecākiem jāapzinās, ka, neskatoties uz pusdienu kompensāciju, par pārdesmit centiem pieaugs brokastu vai launaga izmaksas.

“Varbūt kāds teiks, ka šie 50 centi nav liela summa, ka līdzfinansējumu varēja sadalīt kā citādāk. Vēlos vērst uzmanību, ka, piešķirot šo naudas daudzumu visiem - ne tikai mazajām klasēm, bet arī lielākiem skolēniem, pieaug iespējai, ka ēdāju skaits kļūs lielāks un vairāk bērnu paēdīs siltas pusdienas, kas varētu būt ieguvums un zināms rentabilitātes aspekts arī ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem. Tiesa gan,  vēlos ģimenes jau laikus informēt, ka visticamāk jaunās pusdienu cenas, kas stāsies spēkā no oktobra, nemainīgas paliks tikai līdz gada beigām. Līdz ar nākamā gada sākumu, jārēķinās, ka cenas atkal pieaugs, ņemot vērā valstī noteikto minimālās darba algas kāpumu, kas savukārt radīs ietekmi atkal uz produktu cenām”, turpina G. Avotiņa. 

Jelgavas novada pašvaldība ēdināšanas izmaksu kompensācijai kopumā līdz 2017. gada beigām atvēlējusi 60 000 EUR jeb 20 000 eiro katru mēnesi, paredzot šādu sadali uz 2900 audzēkņiem.

Savukārt to, cik skolēnu ēdināšana varētu izmaksāt nākamajā gadā un kāds līdzmaksājuma apjoms paredzams 2018.gadā, pašvaldība vērtēs līdz ar nākamā gada budžeta izstrādi.