Ērģeles šoruden skanēs trijās novada baznīcās

19.09.2017

Jau septīto gadu septembrī un oktobrī notiks rudens mūzikas festivāls “Zemgales ērģeles 2017”, iedzīvinot ērģeļmūzikas tradīcijas Zemgales dievnamos, kuros atrodas ērģeles. Pieci koncerti ar dažādu mākslinieku piedalīšanos notiks arī Zaļenieku, Sesavas un Lielvircavas baznīcā. Pirmais koncerts izskanēs 24. septembrī plkst. 14.00 Zaļenieku baznīcā, kur uzstāsies Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas godalgotais meiteņu koris “Vivace” un ērģelniece Ilona Birģele.

Pasākuma organizatore ērģelniece Māra Ansonska stāsta, ka šoruden gaidāmi kopumā desmit koncerti astoņos Zemgales novada dievnamos. No tiem pieci – Jelgavas novada Sesavas, Zaļenieku un Lielvircavas baznīcā, kuros muzicēs gan Latvijas redzamākie ērģelnieki, gan arī mūziķi no ārzemēm. 

Pirmais koncerts Zaļenieku dievnamā būs svētdien, 24. septembrī, plkst. 14.00, kas reizē būs arī Vēsturisko ērģeļu svētku koncerts. Koncertā “Latvija – ērģeļu zeme” uzstāsies ērģelniece I.Birģele kopā ar Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas meiteņu kori “Vivace”. Koncerta ievadā – ērģeļu meistara Alvja Melbārža lekcija par vēsturiskajiem instrumentiem – ērģelēm, bet Jelgavas Mākslas skolas audzēkņi piedāvās apskatīt izstādi “Klusā daba ar mūzikas instrumentu”. M.Ansonska stāsta, ka bērnu zīmējumu izstāde ir kopdarbs, kas tapis, sadarbojoties Jelgavas Mūzikas skolai ar Jelgavas Mākslas skolu. Projekta autores ir mākslas pasniedzējas Līga Valtere un Anete Aizsilniece-Kreicberga. 

“Darbu pamatā ir ideja par mūzikas un mūzikas instrumentu attēlošanu mākslas darbos. Jaunie mākslinieki pirms zīmēšanas viesojās Mūzikas skolā un iepazinās ar dažādajiem mūzikas instrumentiem, to atšķirīgajām skaņām. Mūzikas pasaule ir tikpat krāsaina un dažāda kā mākslas pasaule. Bērni savos darbos attēloja spilgtākās izjūtas, kas saistās ar mūziku, mēģināja uzburt skaņu toņos un pustoņos,” tā M.Ansonska. 

Izstādē apskatāmi vairāk nekā 30, bērnu vecumā no 9 līdz 15 gadiem, gleznojumi, zīmējumi, skices. “Ar šiem darbiem bērni lieliski atklāj, kā mūzika un māksla viena otru var iedvesmot un papildināt,” saka  M.Ansonska, piebilstot, ka pēc koncerta apmeklētājiem tiks dota iespēja balkonā apskatīt arī ērģeles un redzēt ērģelnieka spēli. 

Oktobrī – šobrīd gan vēl nav zināmi precīzi datumi – koncerti notiks arī Lielvircavas un Sesavas, kā arī vēl viens – Zaļenieku baznīcā. Uzstāsies mūziķi no Sanktpēterburgas – Dina Ihina un Deniss Mahaņkovs, vokālā grupa “Putni” un citi mākslinieki. Precīzi koncertu laiki oktobrī tiks publicēti festivāla mājaslapā www.zemgalesergeles.lv

 

Rudens mūzikas festivālu “Zemgales ērģeles 2017” finansiāli atbalsta Jelgavas novada pašvaldība, Zemgales plānošanas reģions ar Kultūras kapitāla fonda projekta finansējumu.