Sestdiena, 18. Novembris, 2017
Doloresa, Aleksandrs

Novadā godam atzīmēti ražas svētki

02.10.2017

Aizvadītajā nedēļas nogalē uz tradicionālajiem ražas svētkiem pie kafejnīcas “Zemnieka cienasts” kopā pulcējās Jelgavas novada lauku labumu tirgotāji un amatnieki. Svētku ietvaros tika atklāta un muzikālos priekšnesumos iemēģināta arī z/s Līči brīvdabas skatuve, turpat līdzās tapa siltas pankūkas, pupiņu zupa un autentisks izpildījums moldāvu ēdieniem.

Svētkos visas dienas garumā apmeklētāji varēja apskatīt, nobaudīt un iegādāties tīrumos un laukos izaudzēto, pļavās ievākto, pudelēs un burkās iepildīto, kā arī amatnieku grebto, virpoto, ēvelēto un rokdarbnieču adīto, tamborēto, pērļoto vai kā citādi cakoto. Šogad ražas svētki kopā pulcēja vairāk kā 50 tirgotājus.

“Jelgavas novada pašvaldība ražas svētkus rīko jau piekto gadu. Pirmos divus gadus tos rīkojām pilsētvidē ar mērķi piesaistīt mazajiem ražotājiem arvien lielāku pircēju skaitu. Bet pēdējos trīs gadus apzināti svētkus esam “pārcēluši” uz lauku teritoriju ar uzsvaru uz vietējo produkciju. Mērķtiecīgi uzturot kontaktus ar novada mazajiem ražotājiem un intensīvi strādājot pie pasākuma popularizēšanas, ir izdevies svētkus padarīt arvien vērienīgākus un plašākus. Prieks, ka kopā dodamies uz izaugsmi. Katru gadu piedāvājuma klāsts kļūst arvien lielāks un interesantāks. Īpašu un skaistu pasākumu šogad radīja arī jaunizveidotā brīvdabas estrāde. “Viesu Līču” saimnieks, piesaistot projekta finansējumu, teritorijā uzbūvējis izmēros iespaidīgu skatuvi, kas ļāva skatītājiem kvalitatīvi baudīt sarūpētos muzikālos priekšnesumus”, stāsta Jelgavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Līga Lonerte.

Starpvalstu sadarbības līguma ietvaros šogad ražas svētkos bija ieradies arī viesis no Moldovas, Glodjani rajona. No 27.septembra līdz 2.oktobrim novadā, SIA “Viesu līči” pieredzes apmaiņā viesojās pavāre Silvija Bukatar. Pieredzes apmaiņas ietvaros viņa gan strādāja SIA “Viesu līči” kafejnīcā, kur iepazina latviešu ēdienu gatavošanas kultūru, gan piedalījās Ražas svētku gadatirgū, kur viesus cienāja ar tradicionālajiem Moldāvu ēdieniem – baklažānu ikriem, maligu (kukurūzas biezputru), golubciem (tīteņi), ķiršu pankūkām.

“Pieredzes apmaiņas ietvaros esmu guvusi daudz iespaidu. Vietējā kultūra un darbības principi ļoti atšķiras no manas dzimtās puses. Īpaši pārsteidza plašais mājražotāju piedāvājums – mājas sieri, cūku pupu kraukšķi, maize. Tāpat ļoti apsveicama ir ideja par mājražotāju veikaliņu, kas tapis Jelgavas pilsētā ar pašvaldības atbalstu. Tas ir spēcīgs atbalsts gan uzņēmējiem, gan arī ļoti ērti pircējiem,” tā Silvija.

Pašvaldībai ideja par kultūras mantojuma veicināšanu nacionālajā virtuvē radās pērn, kad Jelgavas novada pašvaldības delegācija viesojās Moldovā uz ikgadējo Moldovas Ziemeļreģiona forumu.

Jāpiemin, ka Moldovā šajā nedēļas nogalē norit tradicionālie “Vīna svētki”, uz kuriem atbildes vizītē devusies Jelgavas novada pavāre Vineta Mežaraupe no kafejnīcas “Zemnieka cienasts”.

Ražas svētku gadatirgus