Otrdiena, 7. Aprīlis, 2020
Helmuts, Zina, Zinaīda

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija nobalso par Jelgavas novada, Jelgavas pilsētas un Ozolnieku novada apvienošanu

18.02.2020

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija – otrdien - 18.februārī, ignorējot pašvaldību argumentus un iebildumus, ar balsojumu 5:2 atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas konceptu apvienot Jelgavas pilsētu ar Jelgavas novadu un Ozolnieku novadu.

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune savā argumentācijā pret apvienošanu minēja gan visu trīs pašvaldību veiksmīgo izaugsmi līdz šim atsevišķi un iestājās par vienlīdzības principa ievērošanu pret visām pašvaldībām. VARAM līdz šim apliecinājusi, ka teritoriālās reformas kartē par īpašiem stāstiem kļūst Daugavpils novads, Rēzeknes novads un arī Līvānu novads, kas savos attīstības rādītājos nebūt ne tuvu nestāv Jelgavas novadam, taču izpelnījušies saņemt “brīvlaišanu” un pastāvēt atsevišķi no pilsētām. Gan attīstības līmeņa indekss, gan ES piesaistīto finanšu apjoms, gan līdzsvarotā pagastu izaugsme, gan vienoto klientu apkalpošanas centru skaits apliecina, ka Jelgavas novads spēj patstāvīgi veicināt savas teritorijas izaugsmi un tieši apvienotā variantā ar pilsētu – lauku iedzīvotāji zaudētu tieši virzītu investīciju kopumu.

Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, aizstāvot pilsētas tiesības palikt kā atsevišķai administratīvi teritoriālajai vienībai, saglabājot republikas nozīmes pilsētas statusu, atzīmēja, ka Jelgavai ir svarīgi konkurencē ar citām valsts nozīmes pilsētām un arī kaimiņvalstu pilsētām nodrošināt pieejamību Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, kas varētu tikt liegta. Arī Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Dainis Liepiņš asi kritizēja ATR izstrādāto apvienošanas variantu, aizstāvot Ozolnieku novada tiesības pastāvēt atsevišķi, ņemot vērā tā izaugsmi pēdējos piecos gados gan demogrāfijas ziņā, investīciju piesaistes ziņā, rūpnieciskās ražošanas izaugsmes ziņā , gan faktā, ka Ozolnieki tāpat kā Pierīga nav saņēmēji no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.

Viņš arī pauda šaubas, ka, apvienojot trīs pašvaldības, netiks sasniegts ATR mērķis, jo attiecībā uz Ozolnieku novada iedzīvotājiem, dzīves apstākļi pasliktināsies, ņemot vērā, ka gan saimnieciski, gan finansiāli Ozolnieku novada finanšu līdzekļi tiks pārdalīti par labu kopējai, lielajai teritorijai.

Opozīcijā esošais Saeimas deputāts Viktors Valainis aicināja kolēģus- komisijas locekļus neapvienot pašvaldības, jo Jelgava esot visa reģiona dzinējspēks. Viņš arī solīja, ka aicinās iedzīvotājus demokrātiskā veidā, rīkojot protesta akcijas, paust savu viedokli pret pašvaldību apvienošanu.

Jelgavas novada iedzīvotāja - z/s “Blūdži” saimniece Ināra Mālkalna emocionālā uzrunā aicināja komisiju domāt par iedzīvotājiem un, pirms lemt par apvienošanu, atbraukt uz novadu.

Neskatoties uz diskusijām trīs stundu garumā, deputātu vairākums nobalsoja par visu trīs pašvaldību apvienošanu.

Komentējot deputātu balsojumu, Jelgavas novada izpilddirektore Līga Lonerte komisijai atgādināja, ka savulaik, kad VARAM ministra padomnieks pašvaldību un reģionālās attīstības jautājumos Madars Lasmanis, startējis vēlēšanās Jelgavas novadā, solījis jaunas rūpnīcas un uzņēmējdarbības attīstību. Nekas no solītā neesot izpildīts, un arī par VARAM solījumiem saistībā ar reformas rezultātiem ir pamatotas šaubas.