Sestdiena, 17. Aprīlis, 2021
Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Neredzamā bibliotēka Zaļeniekos

12.04.2018

Zaļenieku komerciālajā un amatniecības vidusskolā aizvadīts Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas valsts simtgades projekta pasākums "Ceļojums starp redzamo un neredzamo: bibliotēka un izglītība Zaļajā muižā".

Jaunieši no Augstkalnes, Vilces un Vircavas (arī tur skolas darbojas muižu ēkās) iepazīšanos ar Zaļo muižu sāka ar ekskursiju gidu Valijas Barkovskas un Līgas Andronovas vadībā, aplūkojot arī muižnieku bibliotēkas telpas.

Nacionālās bibliotēkas pētniece Kristīne Zaļuma klātesošos iepazīstināja ar vēstures faktiem un atradumiem no grāfu Mēdemu bibliotēkas, kuri glabājas Rīgā. Tas bija stāsts par ģimeni, kura ļoti cienījusi grāmatas, par izlasīto rakstot piezīmes un pārdomas. Pašlaik apzinātas 15 grāmatas, katrā no šīm grāmatām ielīmēta mākslinieciska īpašumzīme jeb exlibris. Plašākais grāmatu klāsts bijis grāfienes Aleksandrīnes Elīzes Dorotejas fon Mēdemas laikā (1831 – 1913). Grāfiem piederējusi arī plaša Bībeļu kolekcija.

Pasākuma turpinājumā apmeklētājiem bija unikāla iespēja apbrīnot smalku un apjomīgu rokdarbu – paklāju, ko bija darinājusi grāfiene un viņas piecas meitas kā dāvinājumu Zaļās draudzes baznīcai 1872.gadā. Iespaidīgs košā liliju raksta paklāja izmērs – 412 x 244cm! Arī pašlaik paklājs tiek rūpīgi kopts un glabāts Zaļās draudzes baznīcā. Pasākuma organizatore Valija Barkovska izteica aicinājumu, ka nākotnē varētu darināt šī paklāja kopiju.

Pasākuma noslēgumā jaunieši no katras skolas iepazīstināja ar pārstāvētās muižas vēsturi un dzīvi tajā mūsdienās.

Elizabete Leite, Zaļenieku komerciālās un amatniecības skolotāja