Trešdiena, 28. Oktobris, 2020
Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana

Vai zini, kas ir mobings un kā to atpazīt?

05.02.2020

Lai apzinātu un samazinātu mobingu skolās, Jelgavas novada pašvaldības skolas piedalās sociālā projektā "Neklusē", kura mērķis ir samazināt mobinga līmeni Latvijā. Projekts izveidots Global Shapers Riga Hub ietvaros. Skolēni, skolotāji un vecāki, aicināti iepazīt, izprast mobingu un neklusēt – aizpildot aptauju sev ērtā laikā, kas pieejama katra e-klasē.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) un Eiropas Savienības (ES) valstu vidū Latvija ir līdere skolēnu savstarpējas izsmiešanas un vardarbības ziņā tieši skolu vidē. OECD PISA starptautiskajā pētījumā par 2018. gadu rādītāji nav Latvijai labvēlīgi, jo no otrās vietas esam pakāpušies uz pirmo.

Skolēn, vai zini:

• kas ir mobings? Vai esi ar to saskāries pēdējo 12 mēnešu laikā?
  • kā rīkoties šajā situācijā?
  • kādu palīdzību meklēt? Kur vēlies saņemt palīdzību nākotnē?

Skolotāj, vai zini:

• kā atpazīt mobingu?
  • vai skolā tiek īstenotas aktivitātes, lai samazinātu mobingu?
  • vai esi saskāries ar mobingu starp pieaugušajiem skolas vidē?
  • kāda palīdzība nepieciešama skolotājiem, lai spētu samazināt mobingu klasē?

Vecāk, vai zini:

• kā atpazīt, ja bērns cieš no mobinga vai arī ir pāridarītājs?
  • kā rīkoties mobinga situācijā?
  • kādu informāciju vēlies saņemt, lai veiksmīgāk risinātu mobinga situāciju?

Aicinām būt vērīgiem un abildīgiem pret sevi un apkārtējiem, skolēniem, skolotājiem un vecākiem iesaistoties projekta aktivitātēs – aizpildot aptaujas anketas, kuras pieejams skolēniem (no 5.klases), skolotājiem un vecākiem e- klasē un aizpildāmas līdz š.g.14.februārim, kā arī sekot līdzi informācijai e-klasē par turpmākajām organizētajām aktivitātēm.

Pēc aptaujas veikšanas un rezultātu apkopošanas, socialā projekta “Neklusē” ietvaros tiks veiktas apmācības skolēniem, skolotājiem un vecākiem par mobingu. Caur praktisku uzdevumu palīdzību tiks apgūts, kā atpazīt mobingu, kā uzsākt sarunu ar mobinga situācijā iesaistītajiem un kā nodrošināt palīdzību. Apmācību mērķis ir ne tikai izglītot par to, kā rīkoties mobinga situācijā, bet arī par to, kā skolas vidē iekļaut un pieņemt dažādību.

7. februārī Izglītības pārvalde rīko praktisko apmācību pedagogiem - Mobings – kas tas ir un kā par to runāt ar jauniešiem?

Seminārā plānots apgūt praktiskas neformālās izglītības metodes, kuras ir iespējams izmantot ikdienas darbā ar jauniešiem (piem. audzināšanas, sociālo zinību u.c. stundās), lai mazinātu vardarbību jauniešu vidē, kā arī izplatīt informāciju par dažādiem noderīgiem materiāliem, pētījumiem, iniciatīvām, aktivitātēm un resursiem, kas programmas dalībniekiem var palīdzēt ikdienas darbā ar jauniešiem.

Mācību mērķis - dot iespēju tās dalībniekiem pilnveidos savas kompetences mācīt jauniešiem prasmes – kā atpazīt un atšķirt veselīgas attiecības no neveselīgām un, tādējādi, veidot atbalstošu un drošu vidi cieņpilnai saskarsmei.

Lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību, socialā  projekta “Neklusē” organizētāji iepazīstina ar vairākiem stāstiem par mobingu – gan no cietušajiem, gan pāridarītājiem - www.nekluse.lv un Facebook lietotnē Neklusē. Tie ir stāsti par apcelšanu, ņirgāšanos, to, kā vardarbības sekas atstājušas pēdas pat tad, kad cietušais bērns izaudzis par pieaugušo.