+A A
Pirmdiena, 26. Oktobris, 2020
Kaiva, Amanda, Amanta

Jaunietes stāsts par piedzīvoto starptautiskā jauniešu apmaiņā Projekts: “Fit for the future – power of art” Zwickau – Germany

01.12.2015

Kāds man jautāja vai šī ir mana pirmā apmaiņa, atbildēju – nē, sekoja jautājums – Cik apmaiņās esmu bijusi? Domāju ... sāku skaitīt. Septītā, jā, septītā (!) jauniešu apmaiņa.

Skaitlis 7 (septiņi), ko tas nozīmē? Zinātkāre, prasme analizēt situāciju, pasaules izzināšana, dvēseles miers, gudrība, pašanalīze, apdomīgums, savaldīgums un vēl un vēl varētu raksturot šo jauniešu apmaiņu septiņu (7; (23.08.15 - 31.08.15)) dienu laikā vadoties pēc cipara definējuma.
Jauniešu apmaiņa – neformālās izglītības veids, kas Tevi izrauj no komforta zonas, lai piespiedu brīvprātības izvēles rezultātā atrastos konkrētā vietā, konkrētu laiku ar cilvēkiem, kas ir konkrētā laikā un vietā ne pēc Tavas izvēles, bet gan šo pašu cilvēku izvēles radītām sekām tādu vai šādu iemeslu vadīti. Lai būtu iespēja domāt un spriest out of box (ārpus kastītes). Katram dalībniekam ir savs stāsts kādēļ iesaistās neformālās izglītības formātā, kas patiesībā ir formāts bez rāmja. Manējais – iespēja socializēties ar absolūti svešiem cilvēkiem, bez novilktām līnijām, brīvā gaisotnē, satuvināties darba grupās, kur Tev jāizsakas Savs viedoklis pa konkrētu tēmu, kur Tu esi Savas valsts vizītkarte un simbols, kur Tev ir iespēja prezentēt savu pieredzi, stāstu, versiju pa aktuālo tēmu valstī vai Tavā izpratnē aktuālu tēmu. Man patīk, ka man ir iespēja satikt cilvēkus, redzēt un aprunāties ar absolūti svešām personām, kāds ir viņu stāsts, ideoloģija vai vienkārši esamība. Šis ir formāts, kur iespēja socializēties klusajiem, intravertajiem, cilvēkiem ar valodas barjerām, kam ikdiena nav saistīta ar svešvalodām, bet vēlme uzlabot vai apgūt tās un šī ir tā vieta, kur iespēja nedomāt pa saviem kompleksiem vai arī – mans izrunātais teikums būs gramatiski pareizs!? Kāda tam nozīme? Galvenais runā. Dari. Dari mācoties no savām kļūdām, mācies darot, jo tā būs Tava vērtība un pieredze, pat vērtīgāka nekā iekaltā formula nakts laikā.
Šī projekta, nu jau 2015.gada realizācijas posmā nokļuvu nejauši, pavisam. Šis ir stāsts un sekas pa spontanitāti un gadījuma sakritību, dari nedomājot vai tā ir vai nav pareizi. Un bija! Un ir pareizi!
“Fit for the future – power of art” apmaiņa lauza manu stereotipu pa jauniešu apmaiņām, ka tas nav tikai tusiņš nedēļas garumā, kur sabrauc jaunā paaudze, lai uzdzīvotu uz Eiropas Savienības rēķina. Tas bija emocionāls, iekšējs ceļojums manī un vērojot cilvēkus, kas sabraukuši uz, Vācijas izpratnē – nekurieni zemes virsū. Priekš manis – uz vietu, kur iespēja uzlādēt baterijas pilsētas skrējienam un ikdienai, sagatavoties rudens / ziemas rutīnai, starp svešiem un nezināmiem cilvēkiem sakārtot domas, jūtas, sajūtas un izdarīt secinājumus par savām prioritātēm, cilvēkiem, līdzcilvēkiem un tiem, kuri ir svarīgi, bet neaizmirstot pa sevi, jo nedrīkst sevi pazaudēt. Šī bija mana STOP poga, lai atrautos no ikdienas.
Ne pa velti šis projekts tiek apstiprināts no gada uz gadu jau sesto reizi pēc kārtas, jo tieši projekta formāts, pasniegšanas veids un organizācijas motivācija un mērķi ir tie, kas dzīvo jau gadiem. Ir dalībnieki, kas brauc ik gadu, arī šajā reizē bija tādi, tas ir viens no rādītājiem, ka projekts ir dzīvotspējīgs “mesidžam”, ko vēlas nodot uzņēmējorganizācija – dari mācoties, analizē sevi, izvērtē līdzcilvēkus, pasaki – paldies, ja arī tas nav nepieciešams, uzklausi un runā, komunicē, pieļauj kļūdas, jo tikai no kļūdām mēs gūstam pieredzi, ko varam nodot tālāk. Bet viennozīmīgi tā ir vieta, kur ik pa laikam ir vēlme atkal un atkal atgriezties. Tas pierāda arī to, ka projekta norises vietai arī ir nozīme, ne tikai dalībniekiem. Šī vieta radīja sajūtu, ka ir tik tālu no mājām (Latvijas), bet patiesībā tik tuvu.
Šis ir arī stāsts pa neformālās izglītības dzīvotspēju un ilgstspēju, kā ap Jāņu laiku skandina cik jaunu darba spēku ir nepieciešams šādā un tādā profesijā vai nozarē, tas viss ir nepieciešams – jā. Bet kā ar neformālo izglītību? Iespējams, kāda indivīda personībā var nest lielāku pievienoto vērtību nekā formālajā skolas solā, piefiksējot kārtējo matemātikas formulu un fizikas definīciju. Neformāā izglītība neuzliek pienākuma nastu, no kā lielākā daļa bīstas un neuzņemas saistības, tā ir opcija izrādīt savu iniciatīvu lauciņā, ko jūt, ka tas ir īstais vai sajūtas, ka, iespējams, man jāpamēģina.
Šīs nedēļas laikā mani uzrunāja maģiskā apļa pieeja, bija nepieciešams izteikties ik vienam, nebija viegli, jo jādefinē savas sajūtas, jo šajā skrejošajā 21.gs.ideoloģijā mēs neprotam: runāt – tik vienkārši, neprotam komunicēt ar saviem līdzcilvēkiem, neuzklausām, iespējams, dēļ savas pārliecības, dēļ formas, kas uzlikta uz pleciem – Tev būs būt stipram un nečīkstēt pa savām jūtām un pārdzīvojumiem. Arī lielās orgnizācijās viena no mūsdienu tendencēm ir komunikācijas problēma.
Mēs projektu uzsākām paņemot rokās paša izvēlētu bildi, kas ir mūsu ceļš, kas šeit atveda un noslēdzām paņemot bildi, izdarot secinājumus pa nedēļas ceļojumu. Katra ziņām lai paliek cik katrs dalībnieks paņēma no šīs nedēļas, bet manī ir pārliecība, ka ik katrs no mums paņēma sev, savās sajūtās un pārdomās kaut ko netaustāmu, kas paliks iekšā un ka gan jau būs kāds, kam vairs nebūs domāšana tāda kāda tā bija pirms apmaiņas. Man tas deva skaidrību un mieru, iekšēju mieru un pārdomātus secinājumus.

* ** mums bija feina latviešu komanda, kas vienmēr bija pirmie un laikā uz kopā sanākšanas semināriem. mēs visi bijām tik dažādi cik dažādi un nepazīstami pēc gadījuma principa cilvēki var nolasīties. mums katram bija savas mērķis un motivācija kādēļ tur bijām vienā laikā un vietā. tā bija viena no šīs nedēļas pievienotās vērtības bonusiem, tas bija viens no maniem pievienotās vērtības kausiem. pieredze, ko nemainītu ne pret ko citu. 2015.gada augusta pēdējā nedēļa un vasaras noslēgums bija B R Ī N I Š Ķ Ī G S un L I E L I S K S ! ! ! * * *

Kristīne Rulle

Projekta koordinatore jaunatnes lietu speciāliste Kristīne Kode, projekta partneri Latvijā biedrība „ideA”.

Jaunietes stāsts par piedzīvoto starptautiskā jauniešu apmaiņā Projekts: “Fit for the future – power of art” Zwickau – Germany