+A A
Ceturtdiena, 21. Janvāris, 2021
Agne, Agnese, Agnija

Uzņēmums Laflora noslēdz šīgada kūdras ieguves sezonu

23.10.2019

Jelgavā, 2019.gada 23.oktobrī – Viens no lielākajiem kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmumiem Latvijā – Jelgavas novada uzņēmums “Laflora” - noslēdzis šīgada kūdras ieguves sezonu, ievācot vairāk nekā 105 tūkstošus tonnu kūdras, kas veido aptuveni desmito daļu no kopējā kūdras ieguves apjoma valstī. Šīs sezonas rezultāti iezīmē stabilu kūdras ieguves apjoma pieaugumu pēdējos gados un ļaus apmierināt vietējā un eksporta tirgu pieprasījumu pēc kvalitatīviem kūdras produktiem līdz nākamajai ieguves sezonai.

“Laflora” nodarbojas ar purvkopību – kūdras ieguvi, pārstrādi un kūdras produktu ražošanu, kā arī purvu teritoriju apsaimniekošanu. Jelgavas novadā uzņēmums kūdras ieguvi veic Kaigu un Drabiņu purvos kopumā 1656 ha platībā. Kaigu purvā atrodas arī kūdras produktu ražotne, kurā uzņēmums ražo kūdras substrātus lauksaimniecībai, dārzkopībai un mežsaimniecībai kā vietējam, tā eksporta tirgum. “Laflora” ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem un darba devējiem Jelgavas novadā.
Uzņēmums paplašinājis savu darbību, un kopš 2017.gada kūdru iegūst 337 ha platībā Daugavpils novada Nīcgales purvā, kur nodarbina vidēji 56 Nīcgales pagasta un tuvējās apkaimes iedzīvotājus. Kopumā investīcijas kūdras ieguves vietas izveidē sasniedz 1,73 miljonus eiro.  Lai Nīcgales purvā iegūto kūdru varētu pārstrādāt kūdras produktos turpat uz vietas Latgalē, uzņēmums tuvākajos gados plāno kūdras produktu ražotnes būvniecību arī Daugavpils novadā, tādējādi radot papildu darbavietas un ieņēmumus Daugavpils novada budžetā.
 
Kūdras ieguve notiek tikai gada sausajā periodā, tai ir sezonāls raksturs. Kūdras ieguves sezona ilgst no aprīļa līdz septembra beigām un šogad kopumā ievāktas 105 547 tonnas kūdras, no tām 79 856 tonnas - frēzkūdra un 25 691 tonna – grieztā sūnu kūdra. Tas ir nedaudz mazāk nekā pērn, saistībā ar ne tik labiem šīgada laikapstākļiem kūdras ieguvei, bet iezīmē stabilu kūdras ieguves apjoma pieaugumu pēdējos gados. Šī sezona izceļas ar grieztās sūnu kūdras ieguves apjomu palielināšanos (process, kad kūdra tiek izgriezta no augsnes gabalos un žāvēta turpat uz laukiem), kas skaidrojams ar jaunu ieguves platību apgūšanu Nīcgales purvā, kuru īsā laikā izdevās sagatavot kūdras ieguvei.
“Esam ieguvuši pietiekamu kūdras apjomu, lai līdz nākamajai sezonai apmierinātu vietējā un eksporta tirgu pieprasījumu pēc kvalitatīviem kūdras produktiem. Jāsaka gan – ja iecerētās izmaiņas valsts nodokļu politikā tiešā veidā mūs skars (iecere palielināt akcīzes nodokli dīzeļdegvielai un dabas resursu nodokli) – būsim spiesti kūdras produktu cenas palielināt,”  secina “Laflora” vadītājs Uldis Ameriks.

Ieguves infrastruktūras attīstība

Lai nodrošinātu arvien pieaugošo pieprasījumu pēc kūdras produktiem Latvijā un ārvalstīs, uzņēmums ik gadu attīsta kūdras ieguves infrastruktūru. Šajā sezonā purvos izbūvēti ceļi 1400 m garumā, uzsākta jaunu kūdras ieguves lauku būvniecība visos apsaimniekotajos purvos, nodrošinot ieguves apjomu stabilitāti ilgtermiņā. 

Ilgtspējīga kūdras ieguve ar atbildību pret vidi

Lai saimnieciski efektīvi izmantotu kūdras laukus, kuros kūdras ieguve ir pabeigta, un samazinātu to ietekmi uz vidi, uzņēmums aktīvi strādā pie bijušo kūdras ieguves lauku rekultivācijas jeb pēc-izmantošanas programmas īstenošanas. Jelgavas novada Kaigu purvā sadarbībā ar zinātniekiem un sadarbības organizācijām ieviesti dažādi pētījumi, lai meklētu inovatīvus kūdras lauku pēc-izmantošanas veidus.
Šajā sezonā uzsākta “Laflora” vēja elektroenerģijas parka ieceres īstenošana, lai iegūtu “zaļo enerģiju”. Jūlijā notika ieceres sākotnējā sabiedriskā apspriešana un uzsākti detalizēti pētījumi par ieceres iespējamo ietekmi uz vidi, tuvāko apkārtni un tās iedzīvotājiem. Nākamā gada sākumā Jelgavas novada iedzīvotāji tiks aicināti uz sagatavotās ieceres sabiedrisko apspriešanu.

Nodarbina jelgavniekus

Pastāvīgi uzņēmumā nodarbināti 210 darbinieku, bet šogad, tāpat kā citus gadus, kūdras ieguves sezonas laikā papildu tika nodarbināti vēl aptuveni 180 darbinieki, lielākoties Jelgavas novada un pilsētas  iedzīvotāji, kuru vidū arī aptuveni 50 skolēnu, lai jaunajiem novadniekiem ļautu iegūt pirmo darba pieredzi. To pēdējo 15 gadu laikā izmantojuši vairāk nekā 750 Jelgavas novada skolēnu vecumā no 16 gadiem.
“Darbs purvā ir lieliska iespēja saprast, ko nozīmē atbildīgs darbs, – lai iegūtu kvalitatīvu kūdru,  skolēni palīdz lasīt no kūdras laukiem nost saknes un ravē nezāles, par savu darbu saņemot pienācīgu atalgojumu. Ne velti katru sezonu ir skolēni, kas atkārtoti vēlas strādāt tieši pie mums”, norāda Uldis Ameriks.
Ik gadu palielinās uzņēmuma samaksāto nodokļu apjoms, 2018.gadā sasniedzot jau 2,8 miljonus eiro, ievērojamu daļu no tā veido iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi Jelgavas, Jelgavas novada un Ozolnieku novada pašvaldībām.

 

Informācijai – kūdras ieguves apjoms pēdējos piecos gados

Papildu informācija:
Anda Zālmane
Kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmuma “Laflora”
Sabiedrisko attiecību vadītāja