Sestdiena, 15. Maijs, 2021
Sofija, Taiga, Airita, Arita

Izsludinot Eiropas Sporta nedēļu, Latvijas iedzīvotājus aicina būt vairāk kustīgiem

25.07.2016

Ar mērķi aicināt Latvijas iedzīvotājus būt fiziski aktīvākiem un tā – arī veselākiem, Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) šodien izziņoja Eiropas Sporta nedēļu, kura ar vienotu aicinājumu Esi kustīgs. Esi vesels. no 17. – 23. septembrim notiks visā Latvijā. Tās ietvaros organizētajos sporta pasākumos varēs iesaistīties ikviens Latvijas iedzīvotājs. Ne vien Eiropā, bet arī Latvijā fiziskās aktivitātes līmenis ir nepietiekams. Vismaz reizi nedēļā ar sportu nodarbojas vai spēlē sporta spēles vien 31% no mums, kamēr 36% pavada sēžot vairāk nekā 5,5 stundas dienā (Eirobarometra aptauja, 2013).

“Eiropas Komisijas iniciatīvas mērķis ir motivēt cilvēkus vairāk un biežāk būt kustīgiem, veicināt sportošanu un fizisko aktivitāti un vairot izpratni par kustīguma ieguvumiem ne tikai veselībai, bet arī darba spējām, vispārējai dzīves kvalitātei,” uzsver LR Izglītības un zinātnes ministrijas Parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks.

Sporta nedēļu atklās ar līdz šim Latvijā lielāko āra florbola pasākumu 17. septembrī, pēc kura nedēļas garumā sadarbībā ar sporta federācijām tiks organizēti un iedzīvotājiem piedāvāti vairāk nekā 10 vērienīgi sporta pasākumi, noslēdzot nedēļu ar Latvijas Olimpiskās komitejas organizēto Olimpisko dienu 2016. Vienlaikus ikvienai organizācijai, tajā skaitā – sporta federācijai, pašvaldības iestādei, skolai, sporta centram, klubam būs iespēja iekļauties Eiropas Sporta nedēļas norisē, pievienojot savu publisko pasākumu vietnē: www.beactivelatvia.lv un aicinot tam pievienoties citus.

“Mūsu mērķis – pakāpeniski mainīt sabiedrības attieksmi un paradumus, mācot un izglītojot aktīvu dzīvošanu bērniem agrā vecumā ģimenē, pēc tam bērnudārzā un skolā, mudinot domāt par savu strādājošo fizisko aktivitāti arī uzņēmumos un iestādēs, un visbeidzot, radot labvēlīgus apstākļus sportošanai arī pilsētvidē. Aktīvam, kustīgam dzīvesveidam jākļūst par mūsu ikdienu,” uzsver LSFP Prezidents Einars Fogelis.

Lielākā daļa, 60% Eiropas iedzīvotāju ar fiziskām aktivitātēm ikdienā nenodarbojas vispār (Eirobarometra aptauja, 2013). Medicīnas speciālisti tikmēr norāda – lai uzlabotu veselību, nepieciešama mērenas intensitātes fiziskā slodze, kas daudz laika neaizņem – vien 30 minūtes piecas reizes nedēļā. Būt kustīgam ne vienmēr nozīmē doties uz sporta zāli, pietiek automašīnas vietā izvēlēties velosipēdu vai pastaigu kājām, lifta vietā – kāpnes.

Lai motivētu cilvēkus būt aktīviem vismaz trīs reizes nedēļā, līdz augusta beigām ikviens iedzīvotājs var izaicināt sevi, apņemšanos reģistrējot īpašā Sporta nedēļas vietnē www.beactivelatvia.lv. Daloties ar sportiskiem foto un video savos kontos Facebook un Draugiem.lv, būs iespēja laimēt unikālas balvas, tajā skaitā GoPro kameru, Suunto pulksteni, K.Porziņģa un M.Štromberga kreklus ar autogrāfiem.

Eiropas Sporta nedēļu atbalsta un par tās vēstniekiem kļuvuši arī daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki, tajā skaitā basketboliste Gunta Baško-Melnbārde, ielu sporta kultūras kustības Ghetto Games aizsācējs Raimonds Elbakjans, aktieris, Latvijas futbola vēstnesis Andris Bulis, Latvijas Olimpiskās komitejas Goda prezidents Vilnis Baltiņš, komponists Kārlis Lācis ar sievu Vinetu Vilisteri-Lāci, Edgara Bertuka ģimene, kuri ir Latvijā vienīgie Pasaules čempioni orientēšanās sportā, un bijušais kalnu slēpotājs, tagad uzņēmējs Jānis Ciaguns, kamaniņu braucēja Elīza Cauce un trenere Maija Tīruma, parabobslejists Alvils Brants u.c.

“Bez kustības nevaru iedomāties savu dzīvi. Ja kādreiz es nezināju, ka ar sistemātisku un smagu darbu var sasniegt augstas virsotnes, tad tagad esmu par to pārliecināta. Turklāt tā neaprakstāmā sajūta brīdī, kad esi kļuvusi kādam par piemēru, liek man censties aizvien vairāk un vairāk. Jāteic, ka sports dod man arī brīvības sajūtu, attīra prātu no negatīvām domām un emocijā, kā arī palīdz ķermenim sadedzināt nevēlamās kalorijas. Turklāt sportojot izdalās laimes hormons, kas liek man justies labi un izskatīties lieliski! Vai tad tas nav tas, ko mēs visi gribam?,” stāsta basketboliste Gunta Baško-Melnbārde.

Piedaloties Eiropas Sporta nedēļas vēstniekiem un iedzīvotājiem, Eiropas Sporta nedēļa Latvijā tika izziņota ar kopīgu Noa Bootcamp vadītu atklāto sporta nodarbību.

Eiropas Sporta nedēļas pasākumu nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Sporta federāciju padome.