Otrdiena, 3. Augusts, 2021
Augusts

Par latvāņiem - kā cīnīties?

16.04.2018

Laiks, kad sāk ziedēt māllēpes ir brīdis, kad var uzsākt cīņu ar svešzemju ievesto nezāli - Sosnovska latvāņiem. Par vienu no efektīvākajiem veidiem cīņā ar latvāņiem, kas pierādīts arī visā Latvijā, tiek uzskatīta “Integrētās Audzēšanas Skolas” metode. Invadētajās platībās šo metodi ar ļoti labiem rezultātiem izmēģināja arī Jelgavas novada pašvaldība. Šogad Jelgavas novada KU uzsāks jauna pakalpojuma sniegšanu – Sosnovska latvāņu plantāciju indēšanu. Zvanot pa Jelgavas novada KU informatīvo tālruni  8848, iedzīvotāji, kuriem nav iespēja iegādāties specializētos augu aizsardzības līdzekļus var pieteikties šāda pakalpojuma saņemšanai. Pakalpojuma cena - saskaņā ar cenrādi.

Zinātnieku pētījumi ir pierādījuši, ka gan Latvijā, gan citur pasaulē, veicot latvāņu appļaušanu tos nevar iznīcināt. Pēc pļaušanas tas tikai izveido pilnvērtīgākas sēklas un spēcīgāku sakņu sistēmu, lai nākamajā sezonā divtik stiprs varētu augt no jauna. Galvenā bioloģiskā metode latvāņu apkarošanā ir konkrētās vietas bioloģiskās daudzveidības dabīga atgriešanās un veicināšana invadētajās platībās. Nav ieteicama augu miglošana ar Raundap preparātiem, jo tie iznīcina visu zemsedzi, kas ir galvenais bioloģiskais līdzeklis latvāņu iznīcināšanā.

Ja tomēr plānots latvāņu apkarošanu veikt tā ziedēšanas laikā, tad tas ir jāveic tikai laikā, kad auga centrālajā čemurā izveidojušās sēklas, zied sānu ziedkopas un tajās jau izveidojušās sēklas. Latvāņi spēj uzziedēt arī 2-5 cm augstumā no zemes. Arī šīs ziedkopas ir jānogriež. Noteikti jāatceras, ka šis augs ir ļoti indīgs un šāda darba veikšanai nepieciešami individuālie aizsardzības līdzekļi (gumijas cimdi un aizsargtērps). Šāda metode visefektīvāk pielietojama ūdensteču aizsargjoslās, kur nav iespējams veikt augu miglošanu. Nogrieztās ziedkopas savāc izturīgos maisos un utilizē vai kompostē drošās vietās, no kurienes sēklas nevar invadēt apkārtējās platības.

Miglošana

Galvenie nosacījumi labam rezultātam:

 • nenokavēt miglojuma laiku blīvās latvāņu audzēs (aprīļa 1,2,3 dekāde, māllēpju ziedēšanas laiks);
 • svarīga ir miglošanas vienlaidu kvalitāte;
 • augiem miglošanas laikā ir jābūt sausiem, bezlietus periods nepieciešams vismaz divas stundas, nedrīkst būt arī rasas pilieni;
 • vēja ātrums līdz 4 m/s;
 • ūdens kvalitāte;
 • apstrādi pēc darba šķīduma pagatavošanas jāveic nekavējoties, jo preparāts var nosēsties. Gatavajam šķīdumam jānodrošina nepārtraukta maisīšana. Ja darba šķīdums paliek pāri to nevajag atstāt miglotājā, tas noteikti ir jāizlieto un miglotāja tvertne pēc lietošanas jāizmazgā.

Šķīduma pagatavošana

Miglotājs
30g/ha Accurate +
15g/ha Nuance
+ 100 ml kontakts
200 l ūdens
Muguras miglotājs
3.0 g Accurate +
1.5 g Nuance/20 l ūdens
+ 10 ml kontakts
20 l ūdens/1000 m2

Sprauslu izvēle – dubultās inžektora sprauslas (piemēram Lecher IDKT). Augstums virs apstrādes virsmas aptuveni 50cm. Veido vidējus līdz rupjus pilienus, piemērotas arī palielināta vēja apstākļos.

Darba šķīduma pagatavošana (20l) muguras miglotājam:

Lai sagaidītu pareizo efektu galvenais ir precīza herbicīdu nosvēršana. Ar 5l augu aizsardzības līdzekļa nepieciešams apstrādāt 250 m2 laukumu.

 • Mērkrūzē ielej 4l ūdens.
 • Pieber vajadzīgo Nuance 75 WG herbicīda daudzumu, 2 minūtes maisa ar speciālu palīglīdzekli maisīšanai.
 • Pieber Accurate 20WG un 2 minūtes maisa.
 • Tad pielej virsmas aktīvo vielu (Kontakts) ar šļirci un 6 l ūdens, samaisa 30 sekundes.
 • Pielej vēl 10 litrus tīra ūdens (lai kopā būtu 20 litri) un samaisa 10 sekundes.

Rezultāti būs redzami ne ātrāk kā pēc 2 nedēļām (augi sākuši dzeltēt), vislabāk - pēc 4 nedēļām.

Nosacījumi sekmīgai lietošanai:

 • preparāts tiek uzņemts caur latvāņu zaļo lapu virsmu un caur augsni. Vislabāk jāmiglo pavasarī ļoti agri, koku un krūmu bezlapu stāvoklī;
 • vēlāk sezonā miglojot, censties nemiglot pa krūmu lapām, bet tikai uz latvāņiem;
 • miglot tikai sausus augus, un lai pēc nomiglošanas vismaz divas stundas nebūtu lietus;
 • apstrādi pēc darba šķidruma pagatavošanas veikt nekavējoties, jo preparāti var nosēsties miglotājā;
 • apstrādājamo platību miglot vienmērīgi.
Informācijas sagatavotājs: “Integrētās Audzēšanas Skola”, www.ias.lv
Informācijas apkopotājs: Jelgavas novada pašvaldības Nekustamo īpašumu pārvalde