Svētdiena, 16. Maijs, 2021
Edijs, Edvīns

Vilces Tautas namā būs skatāma izstāde “Mans tautastērps”

05.12.2018

No 5.decembra līdz 2019.gada 5.janvārim Vilces Tautas namā ,būs skatāma izstāde “Mans tautastērps”. Izstāde ir brīvprātīgā darba projekts, kurš aizsākās 2015. gada rudenī ar mērķi izveidot gada kalendāru ar 12 tautastērpu stāstiem un fotogrāfijām, bet šobrīd stāstu jau ir vairāk kā desmit reizes vairāk. Projekta moto – pašas radīts vai mantots, bet mans tautastērps.

No neliela idejas aizmetņa līdz lielam kamolam, kurš ripot ripo tālāk, lai kļūtu vēl lielāks... Mēs apkopojam stāstus par individuālajiem tautastērpiem – mantotiem, pašu radītiem, meistaru gatavotiem un sajūtu vadītiem. Par tautastērpiem, kuri DZĪVO mūsdienās!

  • Stāsti vēsturei – teju katrā stāstā slēpjas Latvijas vēsturei nozīmīgi fakti par tērpiem, iesaistītajiem meistariem, paaudzēm un cilvēkiem, kuri sargā sevī latviskumu.
  • Stāsti kā valodas un vietu liecinieki – katra tērpa īpašnieks stāstu saraksta pats, savā īpašajā runas veidā, pieminot viņam un tērpa vēsturei svarīgās vietas ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās!
  • Fotogrāfijas –  iemūžināts tērps ar tā valkātāju daudzveidīgajā Latvijas dabā. Te ieraudzīsi gan precīzus tautastērpu atdarinājumus, gan stilizētus tērpus, gan raksturtērpus.

 Īpaša vieta šajā stāstā ir Latvijas dabas velšu vainadziņiem, kas galvā ikvienai meitai un sievai. Tas ir kā simbols, ar kuru visos gadalaikos kronējam stiprās latvietes ar dabas spēku, pateicībā par latviskā turēšanu godā.

Lai iedvesmotu vēl vairāk latviešus dalīties savos stāstos par tautastērpiem un tautastērpu nēsātāju pulks kļūtu arvien lielāks,  ir izveidota ceļojošā izstāde un izdota grāmata “Mans tautastērps”. Šis ir triju autoru kopdarbs:    

  • Ilze Strēle fotogrāfijās fiksējusi, kā tērps izceļ sievietes sievišķību un vīrieša vīrišķību. Tas ir stāsts par  katra tautastērpa īpašo raksturu un skanējumu. 
  • Ginta Zaumane izšuvusi miniatūras ar krāšņajiem vainadziņiem, lai vēl īpašāk akcentētu šīs idejas simbolu un atgādinātu, ka mūsu tautas tradīcijas nav sastingušas pagātnē, bet rod jaunus izpausmes veidus un formas arī šodienā.
  • Dace Sadaka katram tērpa stāstam veltījusi dzejas rindas, kas, līdzīgi kā mūzika, glabā vārdus, sajūtas, katra grāmatas varoņa raksturu, stāsta elpu un savdabību.

Tikko dienasgaismu ieraudzījis arī “Mans tautastērps" kalendārs 2019.gadam. Kalendāra foto tēma – rokas. Kalendārā atradīsiet visus 12 mēnešus nākamajam gadam. Katram mēnesim sava bilde ar tautastērpa noskaņu un stiprajām latviešu sievietes rokām, domu graudi latviskai noskaņai un vēl - papildinājumi ar dažiem latviskam dzīvesveidam vērtīgiem astroloģiskiem ieteikumiem, mēness fāzēm, zodiakiem. Par iespēju iegādāties kalendāru, aicinām sazināties ar biedrību "Mans tautastērps": valdes locekle Ilze Strēle, tel.+37129122330.

Aicinām arī Jūs kļūt par daļu no mūsu Latvijas vēstures!

Ja Jums ir tautastērps, kurš var būt gan mantots, gan pašu darināts, gan autentisks, gan dziļi sirdī sajusts, dalieties ar to! Mēs turpinam meklēt stāstus, kurus stāsta savu tautastērpu īpašnieki – par savām sajūtām, par savu dzimtu, par satiktajiem meistariem, par sev svarīgo. Tā ir vērtība, kurā arī nākamās paaudzes varēs smelties iedvesmu.