Deputātu viedokļi

Maija beigās notika ikgadējais Pašvaldību Savienības kongress, un kurā bija iespēja piedalīties. Šāds pasākums šoreiz notika jau 25.reizi, ar moto - Latvijas nākotne - konkurētspējīga ekonomika. Kongresā tika pārrunāti vairāki būtiski priekšlikumi pašvaldību attīstības sekmēšanai.

Būtiskākā piedāvātā reforma - vienlaicīgas Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanas. Tas nozīmē, ka pašvaldību domes termiņš tiek pagarināts līdz pieciem gadiem. Problēmas un sarežģījumi, ar ko ikdienā saskaras pašvaldības, nav jauni un unikāli. To risināšana prasa stabilitāti un plānošanu ilgtermiņā. No vienas puses – gads vairāk varbūt arī nav ilgs laika posms, tajā pašā laikā, tas ļauj secīgi turpināt uzsāktos darbus, nodrošinot pašvaldības izvēlētā attīstības kursa stabilitāti.

Kongresā, protams, tika pārrunāts mūžam slidenais jautājums par pašvaldību finansējumu, kad nekas nav nofiksēts un izmaiņas ir katru gadu. Mums ir svarīgs uzstādījums – nesamazināt pašvaldību finansējuma daļu no valsts budžeta. Tas stiprinātu pārliecību, ka, augot valsts ekonomikai, izaugsme būs jūtama arī katras pašvaldības, tai skaitā Jelgavas novada, teritorijā.

Tajā pašā laikā mums Zemgalē, mums Jelgavas novadā ir, ko piedāvāt. Tāpēc jābūt lielākām iespējām pašām pašvaldībām izlemt būtiskus jautājumus, jo uz vietas viss labāk redzams. Ne velti pēdējo gadu laikā arvien vairāk tiek runāts par nepieciešamību veicināt reģionu ekonomisko attīstību, attīstīt uzņēmējdarbību, dodot pašvaldībām lielākas iespējas atbalstīt vietējos uzņēmējus.

Tuvojoties rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, protams, aizdomāties liek jautājums par reģionu pārstāvniecību Saeimā. Šobrīd, piemēram, Zemgali Saeimā pārstāv divreiz mazāk deputātu par tiem, kuri ievēlēti no Rīgas. Tāpēc arī par reģionālo attīstību vairāk tiek runāts uz papīra, bet mazāk ir reālu darbu.

Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes deputāts