Projekti
Zemgales rakstaino zeķu adīšanas prasmju saglabāšana Jelgavas novada Vilces pagastā

Piedaloties Valsts Kultūrkapitāla fonda 2023.gada 2. kultūras projektu konkursā, tika gūts atbalsts Jelgavas novada Vilces pagasta tautas lietišķās mākslas studijas “Vilcenes” rokdarbnieču iecerei noorganizēt praktiskās nodarbības Zemgales rakstaino zeķu adīšanā un izšūšanā.

11.septembrī rokdarbniecēm jau notika pirmā ievada nodarbība, kuras laikā iepazinās ar Zemgales rakstaino zeķu veidiem un izgatavoja rakstu paraugus.

Praktiskās nodarbības notiks Vilces Amatu mājas telpās no septembra līdz  decembrim saskaņā ar nodarbību plāna tēmām:

• Ievada nodarbība. Zemgales rakstaino zeķu veidi, rakstu paraugu izgatavošana.
  • Tehniskais zīmējums. Zeķes raksta izvēle. Raksta izzīmēšana uz rūtiņu lapas.
  • Adīšanas priekšdarbu veikšana. Mēru aprēķināšana. Zeķu paraugu izgatavošana. Valdziņu skaita aprēķināšana.
  • Adīšanas uzsākšana. Valdziņu uzmešana. Zeķes valnīša adīšana.
  • Zeķes stulma adīšana un izšūšana.
  • Zeķes papēža adīšana.
  • Zeķes pēdas daļas adīšana.
  • Zeķes purngala adīšana. Noraukuma adīšana.
  • Noslēguma nodarbība. Diegu galu ievilkšana. Zeķu apdare, gludināšana.

Nodarbības vada vieslektore/praktisko nodarbību vadītāja ar plašām zināšanām tautastērpu darināšanā, aušanā, adīšanā, šūšanā un izšūšanā, SIA “Austras raksti” valdes locekle, amatniece Aija Mālkalna.

Rokdarbnieču darināto gatavo darbu izstāde tiks ierīkota un skatāma Vilces tautas nama telpās no decembra līdz janvāra beigām.

Nodarbības rokdarbniecēm Zemgales rakstaino zeķu adīšanā un izšūšanā notiek Valsts kultūrkapitāla fonda 2. kultūras projektu konkursa tradicionālās kultūras nozarē projekta Nr. 2023-2-TRK034 “Zemgales rakstaino zeķu adīšanas prasmju saglabāšana Jelgavas novadā” ietvaros.

Foto: Sarmīte Vīpule

Bilde