Vide
Krupis

Lai palīdzētu krupjiem droši šķērsot autoceļus pavasara migrācijas laikā un nonākt savās nārsta vietās, Dabas aizsardzības pārvalde jau otro gadu aicināja brīvprātīgos iesaistīties kampaņā “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!”. Šogad aicinājumam atsaucās 108 brīvprātīgie, kas misijas laikā apzinātajos 50 autoceļu posmos kopumā pavadījuši sešas diennaktis un izglābuši 1 500 krupjus un daudzus citus abiniekus, pārnesot tos drošībā no ceļa brauktuves uz ceļa malu.

“Izsaku lielu pateicību ikvienam, kurš šogad veltīja kaut mirkli abinieku glābšanai. Arī tiem  brīvprātīgajiem, kuri godprātīgi pildīja misiju pieteiktajos punktos, taču vakaru no vakara tajos abiniekus nesastapa. Arī šīs ziņas mums ir svarīgas, jo paši ik vakaru visu Latviju nevaram apsekot. Domāju, ka izglābto abinieku skaits dabā ir daudz lielāks nekā misijas statistika uzrāda, jo ne visi dzīvību glābēji sazinājās ar pārvaldi un sniedza ziņas,” skaidro pārvaldes vecākais eksperts, zoologs Vilnis Skuja.

Viņš arī norāda, ka pastiprināti runājot par abinieku izmiršanu un nododot informāciju līdzcilvēkiem un aktīvi rīkojoties, ilgtermiņā varam samazināt bojāgājušo abinieku skaitu. Dalība misijā nav sarežģīta un paveicama ikvienam. “Piemēram, Turaidas apkaimē kāds sešus gadus vecs zēns esot nostājies gājēju takas vidū un uz mirkli apstādinājis cilvēku plūsmu, jo tajā brīdī taku šķērsoja abinieki. Tikmēr no Kurzemes saņemtas ziņas, ka dāma migrāciju pamanīja brīdī, kad kājās bijušas augstpapēžu kurpes. Taču arī tas nav bijis šķērslis, lai uz mirkli apturētu auto un steigtos krupjiem palīgā,” stāsta V. Skuja.

Šogad sabiedrība sniegusi arī ziņas par jauniem migrācijas punktiem. Turpmākos gados krupju glābšanu varēs veikt jau 50 punktos visā Latvijā, tostarp Saldus apkaimē, kur šogad brīvprātīgie vienā vakarā palīdzējuši droši šķērsot autoceļu pat vairāk nekā 200 krupjiem. Pateicoties brīvprātīgajiem, daudz krupju izglābti arī pie Lazdonas un Jaunlazdonas, kā arī Liepājā.

Krupju migrācija sākas līdz ar siltā laika iestāšanos, ko nevar precīzi paredzēt. Šogad siltais laiks iestājās ļoti strauji, tādēļ brīvprātīgajiem bija jābūt gataviem vērot dabas norises konkrētajos ceļa posmos un gaidīt migrācijas sākumu, tās laikā vairākus vakarus veltīt savu brīvo laiku un palīdzēt abiniekiem šķērsot to dzīvībai bīstamos autoceļu posmus visā Latvijā, kā arī sniegt datus par migrācijas laikā novēroto.

Pērn “Misijā – KRUPIS. Izglāb princi!” iesaistījās vairāk nekā 100 brīvprātīgo, kas kopumā izglāba vairāk nekā 800 krupju dzīvības, šim darbam veltot teju četras diennaktis. Īpaši daudz krupju tika izglābti Lazdonas un Siguldas apkaimē.

Informāciju sagatavoja: Dabas aizsardzības pārvalde