Kultūra Novada ziņas
Eiropas kultūras mantojuma dienas 2022

Eiropas Kultūras mantojuma dienas šogad no 16.-18. septembrim norit saskaņā ar tēmu “Atbildība par nākotni”. Kultūras mantojuma dienu apmeklētājiem būs pieejami 36 objekti Latgalē, Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Rīgas reģionā. Arī Jelgavas novada objektos - Lielplatones muižas Vešūzī, Abgunstes muižas kungu mājā, Zaļās muižas ratnīcā un stallī  - ekskursiju veidā iespējams iemantot daudz saistošu zināšanu.

Eiropas kultūras mantojuma dienu tradīcija iedibināta 1985.g. un Latvija starptautiskajā pasākumā piedalās jau 28. reizi. Pasākumu norisi organizē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) sadarbībā ar kultūras pieminekļu saimniekiem. Katru gadu tiek izvēlēta kāda mantojuma nozarei aktuāla pamattēma, un 2022. gadā sabiedrības uzmanība vērsta “Atbildībai par nākotni”.

Ar “Atbildību par nākotni” plānots izcelt tādus būvētā mantojuma objektus, kas radīti vai kvalitatīvi atjaunoti atbilstoši ilgtspējības principiem. Apmeklētājiem objektos būs iespēja uzzināt, kāds ir viens no pasaulē senākajiem ēku siltināšanas veidiem, kā nodrošināt maksimāli efektīvu malkas apkures sistēmu, cik liela nozīme ir ēku izvietojumam lauku sētā, ņemot vērā vides īpatnības, kā senajās ēkās saglabāt koka logus un kāpēc tas ir ieteicams. Tāpat varēs noskaidrot kā cilvēki agrākos gadsimtos pratuši izmantot vēja un ūdens enerģiju, kā mazgāja un žāvēja veļu, kad mājās nebija tekošs ūdens un elektrība, kā arī kā kaltēja čiekurus, lai iegūtu sēklas izdegušo mežu atjaunošanai. Baznīcu apmeklētāji varēs iepazīt seno meistaru zināšanas kā nodrošināt atbilstošu mikroklimatu mākslas vērtību saglabāšanai, kā arī modernos risinājumus dievnamu apsildē, neiejaucoties orģinālajā substancē. Vēl kādam varētu būt aizraujoši atklāt “svina lietu” vai Latvijā unikālu “ceļojošo” baznīcu, kas ir viena no sešām metāla baznīcām pasaulē.

Jelgavas novadā Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros - bezmaksas meistarklase kokgriešanā “Koka durvju zudušo dekoratīvo elementu atdarināšana”.

Sestdien, 17. septembrī, no plkst. 10:00- 15:00 meitarklase kokgriešanā “Koka durvju zudušo dekoratīvo elementu atdarināšana” plānota Zaļās muižas ratnīcā un stallī - restauratoru namā (vada Baiba Leitlante, Rundāles pils muzeja restauratore). Meistarklases laikā katrs dalībnieks individuāli praktizēsies dotā dekoratīvā elementa precīzā atdarināšanā un kokgriezuma izgriešanā ar kaltiem uz koka sagataves.

Dalībnieku skaits ierobežots, pieteikties līdz š.g. 14. septembrim

Kontakti: mob. 26469253 (Dace Vīpule-Kuļika)

Eiropas kultūras mantojuma dienas 2022 - apskates objekti ZEMGALES REĢIONĀ

18.septembrī Abgunstes muiža atver durvis Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros. Būs apskatāmi pēdējās piecgades atjaunošanas darbi: kungu māja, klēts un parks.

Šo vienu īpašo svētdienu Abgunstē saimniekos tikai kaķi un muižas darbinieku komanda! Rūpēs jums cienastu, vārīs tēju un mals kafiju, dalīsies ar Abgunstes stāstiem un savu personīgo pieredzi, strādājot muižā un tādējādi nesot tiešu ieguldījumu kultūrvēsturiska objekta atdzimšanā. Brauciet ciemos, ieelpojiet Abgunsti, samīļojiet kaķus, uzziniet ko jaunu, pabaudiet sarūpētos gardumus!

Apmeklējumam nav noteikta ieejas maksa - katrs drīkst izlemt vai un kā atbalstīt. Norēķini par dzērieniem un uzkodām tikai skaidrā naudā.

Eiropas kultūras mantojuma dienu tradīcija iedibināta 1985.g. un Latvija starptautiskajā pasākumā piedalās jau 28. reizi. Pasākumu norisi organizē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) sadarbībā ar kultūras pieminekļu saimniekiem. Katru gadu tiek izvēlēta kāda mantojuma nozarei aktuāla pamattēma, un 2022. gadā sabiedrības uzmanība vērsta “Atbildībai par nākotni”.

Ar apskates objektiem un programmu var iepazīties Mantojuma pārvaldes tīmekļa vietnē.

Lielplatones muižā

Eiropas Kultūras mantojuma dienās piedalīsies arī Lielplatones muiža 16.09 un 17.09 no plkst. 11.00 – 16.00

16.09. – vešūzī seno veļas mazgāšanas tradīciju demonstrējumi (bez maksas), apskatei pieejama muižas kungu māja un zvanu kolekcija gida pavadībā (maksa 1,50 EUR pieaugušajiem 1 EUR – studenti, seniori);

17.09.– vešūzī tiks demonstrēta vešerienes aroda nodošana no paaudzes paaudzē (bez maksas)