Sociālā joma Novada ziņas
Izsaka atzinību par piekļūstamas vides izveidi DSCP “LAIPA”

24.novembrī norisinājās Labklājības ministrijas rīkotā tiešsaistes konference “Iekļaujoša dizaina izaicinājumi pilsētvidē”, un tās laikā Jelgavas novada pašvaldība saņēma atzinību par iekļaujošas un piekļūstamas vides izveidi daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centrā “LAIPA”.

Konference “Iekļaujoša dizaina izaicinājumi pilsētvidē” rīkota ar mērķi veicināt profesionāļu informētību un sabiedrības izpratni par sasniegumiem un pielietojumiem iekļaujoša dizaina jomā, kas vērsti uz vides piekļūstamību ikvienam. Konferencē uzstājās dažādu nozaru eksperti, profesionāļi un viedokļu līderi ar padziļinātu izpratni par iekļaujošu dizainu un tā principu ieviešanas nozīmi apkārtējās vides uzlabošanai un piekļūstamības nodrošināšanai, un runāja par to, kā veicināt tehnoloģiski pielāgotas vides un infrastruktūras.

Konferences ietvaros atzinība izteikta arī Jelgavas novada pašvaldībai par piekļūstamas vides izveidi daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centrā “LAIPA”. Centrs Kalnciema pagastā, Draudzības ielā 3 savu darbību uzsāka 2020.gada 4.augustā, un tajā sniedz pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem, lai veicinātu šo cilvēku integrēšanos sabiedrībā. Ēkas pirmajā stāvā izvietots un ikvienam pagasta iedzīvotājam pieejams pasts, doktorāts un zobārsts, savukārt vienā ēkas galā pieejamas specializētās darbnīcas, kurās pakalpojuma centra klienti apgūst nepieciešamās darba prasmes. Ēkas otrajā stāvā ir izveidots dienas aprūpes centrs, kur norit dažādas nodarbības, piemēram, keramikas, veidošanas, ēst gatavošanas un finanšu plānošanas. Nodarbību mērķis ir panākt, lai dienas aprūpes centra klienti pakāpeniski apgūtu ikdienā nepieciešamās prasmes patstāvīgai dzīvei. Jāmin, ka šeit pieejama arī sensorā telpa, kas aprīkota ar īpašu projektoru, lai 3D grafikas vizualizācijas, skaņas efekti un taktili uzdevumi iedarbotos uz cilvēka psihi, nervu sistēmu un fiziskās muskulatūras darbību, stimulējot vai nomierinot uzmanību, maņas, uztveri. Tāpat ēkas otrajā un trešajā stāvā izveidoti grupu dzīvokļi, nodrošinot katram klientam savu personīgo telpu - guļamistabu ar gultu un naktsskapīti, savukārt koplietošanas telpās (katrā dzīvoklī) ir virtuve, vannasistaba, tualete un priekšnams. Dzīvokļi aprīkoti ar visu nepieciešamo sadzīvei, tai skaitā aprīkotu virtuvi.

Sociālo pakalpojumu centrs “LAIPA” īstenots projekta Nr. 9.3.1.1/18/I/002 “Jelgavas novada pašvaldības deinstitucionalizācijas plānā iekļauto pakalpojumu infrastruktūras attīstīšana” ietvaros.