Projekts Interreg Europe

Jelgavas novada pašvaldība kā partneris uzsākusi jauna projekta īstenošanu. Interreg Europe programmas projekts „Labāka dzīve mazās un vidējās pašvaldībās: no starpreģionu aktivitātēm līdz uzlabotām revitalizācijas stratēģijām/ InterRevita”, Nr. 01C0034 vērsts uz politikas instrumentu un dokumentu pilnveidošanu, lai nodrošinātu labāku dzīves kvalitāti mazās un vidējās pašvaldībās.

Projekta partneri ir apņēmušies strādāt pie dažādu jomu stratēģiju un plānošanas dokumentu atjaunošanas un papildināšanas, tā, piemēram, ar revitalizācijas stratēģijām darbosies partneri no Polijas un Itālijas, klimata pārmaiņu adaptāciju – Beļģijas, uzņēmējdarbības – Jelgavas novada pašvaldība. Pašvaldības mērķis ir uzlabot izstrādāto Jelgavas novada uzņēmējdarbības atbalsta integrēto attīstības plānu 2018.-2028.gadam, to papildinot ar sadaļu par uzņēmējdarbībai piemērotu teritoriju apzināšanu un pielāgošanu uzņēmējdarbības vajadzībām, kā arī atbilstošas datubāzes izveidi potenciālo investoru piesaistei.

Projekta atklāšanas konferencē, kas norisinājās aprīļa beigās Nowy Dwor Mazowiecki pašvaldībā Polijā, partneri iepazinās ar šīs Polijas pašvaldības labās prakses piemēriem revitalizācijā. Pilsētas atpazīstamību veido Modlinas cietoksnis jeb nocietinājums, kas sākts būvēt jau 1807.gadā un tā dizains tika balstīts uz trīs kroņu principa. Turpmākajos gados nocietinājums vairākkārt paplašināts, un tas darbojās līdz pat mūsdienām. Šobrīd lielākā daļa teritorijas un ēku ir privātas. Vienā no ēkām ierīkota viesnīca. Savukārt munīcijas noliktavā ierīkots moderns un interaktīvs muzejs. Tam jumtu veido 2m biezuma ķieģeļa siena un 7m zemes. Muzejs atvērts 2021.gadā. pārējo privāto teritoriju plānots attīstīt kā viedo pilsētu pilsētā, nodrošinot iespēju iedzīvotājiem tur dzīvot, iepirkties un mācīties, respektīvi, plānotas gan skolas, bērnudārzi, veikali, kafejnīcas utml. Kā viena no ēkām, kas pieder pašvaldībai, ir bijuši kazino ēka, kur šobrīd notiek renovācija. Ēkā plānots dažāds izmantošanas veids, tur atradīsies gan kultūras nams, teātris, telpas laulību ceremonijām, kino, restorāns, telpas NVO aktivitātēm un tūrisma informācijas centram. Renovācijas darbi ēkā notiek kopš 2027.gada, tā atjaunota, ņemot vērā agrāko spozmi un plānojot daudzveidīgu tās izmantošanu.

Kā labās prakses piemērs tika iepazīta bibliotēkas ēka, kur senāk atradusies dzīvojamā māja. Tai izveidota piebūve, plaša auto stāvvieta. Ēka ierīkots pilsētas muzejs. Tāpat apskatījām vairākus parkus, kas ierīkoti nekoptu, pamestu teritoriju vietā, šobrīd veidojot nelielas atpūtas saliņas un estētisku vidi. Tā kā pilsētu ieskauj vairākas upes, nākamie revitalizācijas plāni saistās ar šo upju krastu labiekārtošanu, iekārtojot takas, makšķerēšanas vietas, labiekārtojot dambjus, lai pa tiem varētu pastaigāties, skriet vai nūjot, braukt ar velosipēdu. Lai uzlabotu drošību, tiks ierīkots arī apgaismojums.

Netālu no Nowy Dwor Mazowiecki pilsētas atrodas Varšavas Modlinas lidosta, kas arī savā veidā nosaka pilsētas dzīves ritmu – pilsētā ir daudz tūristu, kas tur apmetas vienu nakti, ja starp lidojumiem plānota pārsēšanās. Līdz ar to lielākā daļa viesnīcu ir aizņemtas, bet tie nav tūristi, kas pilsētā uzturas ilgstoši un ir gatavi tur tērēt savu naudu. Pilsēta nopietni strādā, lai pozicionētu sevi kā tūrisma galamērķi un piesaistītu tūristus, kuri tur uzturētos ilgāku laiku. Tādēļ pašvaldībai revitalizācijas stratēģijas izstrāde ir ļoti nozīmīga, lai paredzētu tās īpašumu atdzimšanu un veidotu pievilcīgu pilsētas tēlu.

Tikšanās laikā projekta partneri informēja par saviem politikas plānošanas dokumentiem, kas tiks uzlaboti projekta ietvaros. Tika izstrādāts projekta aktivitāšu ieviešanas grafiks, projekta komunikācijas plāns, lemts par tuvākajiem darbiem un pasākumiem.

Ieviešanas laiks: 13.12.2022. – 12.12.2026.

Projekta partneri: vadošais partneris Nowy Dwor Mazowiecki, Ainavas aizsardzības plāns (Polija), Lazio reģions (Itālija), Navarras zemes un ēku apsaimniekošanas institūcija (Spānija), Roeselare pašvaldība (Beļģija), Šilutes rajona pašvaldība (Lietuva), Jelgavas novada pašvaldība (Latvija).

Projekta kopējās izmaksas, EUR: 1 417 930.00, no tā ERAF finansējums 80% - 1 134 344.00, Jelgavas novada pašvaldības projekta  daļa: 135 400.00, no tās ERAF finansējums 80% - 108 320.00, Jelgavas novada pašvaldības finansējums 20% - 27 080.00 EUR.

Interrevita logo