Pašvaldība
Jelgavas novada mērs ir gatavs sagaidīt VARAM izspēlēto kārti

Jelgavas novada pašvaldība pieņem, ka tai ar auditorkompāniju SIA “Ernst&Young Baltic” noslēdzas tas sadarbības posms, kad, gan iesniedzot dokumentus, gan kontaktējoties tiešsaistes sarunās, pašvaldības revidentiem ir iesniegusi pilnīgi visus gan sākotnēji definētos, gan vēl 9. martā un 17.martā papildus pieprasītos dokumentus un informāciju Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rosinātajai ārkārtas finanšu revīzijai pašvaldībā un tās kapitālsabiedrībā “Jelgavas novada KU”. Jelgavas novada pašvaldība atzīmē, ka tai bija taisnība publisko pārmetumu krustugunīs ar VARAM, jo pēc auditorkompānijas SIA “Ernst & Young Baltic” pārstāvju publiski paustā, pašvaldība neko nav kavējusi un sadarbība revīzijas ietvaros ir vērtējama kā “produktīva un revīziju veicinoša”. Līdz ar to pašvaldība norāda, ka ne tikai plašsaziņas līdzekļiem, bet arī Jelgavas novada iedzīvotājiem vai novada domei būtu nepieciešams kritiski vērtēt arī jebkādus tālākos ministrijas paziņojumus.

Gaidot revidentu ziņojumu, Jelgavas novada pašvaldība jau iepriekš pauda bažas, ka ārkārtas finanšu revīzija, šķiet, ir tikai instruments un iegansts valdošās varas politiskajiem spēkiem izspēlēt apzinātu “šaha gājienu” - pirms pašvaldību vēlēšanām apšaubīt pašreizējās pašvaldības vadītāju darbu, kā arī atrast ļoti mērķētu provokāciju un sabiedrībā ažiotāžu izraisošas aizdomas. Pašreiz, kad pašvaldībai ir bijis ļauts analizēt konkrētus revidentu papildus informācijas pieprasījumus, šīs bažas kļūst arvien pamatotākas. Un, lai gan sadarbība ar revidentiem ir konstruktīva un abpusēji korekta, pašvaldība prognozē, ka pārmetumi vai apsūdzības pašvaldības vadībai un kapitālsabiedrības pārraudzībai, kuru atrašana ir bijis VARAM rosinātās revīzijas mērķis, noteikti ir gaidāmi.

SIA “Jelgavas novada KU” kopš 2010. gada visā Jelgavas novada teritorijā sniedz plašu pakalpojumu spektru komunālās saimniecības jomā, un tā uzraudzība kopš 2020.gada ir pašvaldības izpilddirektores Līgas Lonertes kompetencē. Pašlaik Jelgavas novada komunālais uzņēmums sniedz visā novada teritorijā vienotu un ļoti plašu spektru pakalpojumu – atkritumu izvešana, teritoriju sakopšana, nekustamo īpašumu uzturēšana, ūdenssaimniecības un kanalizācijas apsaimniekošana, kapu teritoriju uzkopšana un apsaimniekošana – un visās šajās jomās novads gadu gaitā ir spējis attīstīt izaugsmi un kvalitātes kāpinājumu. Nenoliedzami kapitālsabiedrības darbā rentabilitāte vai saimnieciskās darbības efektivitāte nav samērojama ar peļņas rādītājiem, jo vairākās pakalpojumu jomās pašvaldība uzņēmumam piešķir dotācijas tieši tāpēc, ka savā ziņā komunālais uzņēmums saskaras ar iedzīvotāju zemo maksātspēju, parādsaistībām vai konkrēto pakalpojumu augstajām izmaksām lauku teritoriju apvidos. Tajā pat laikā izpilddirektore apstiprina, ka “uzņēmums stabili pierādījis savu izaugsmi, tāpēc, ja vien finanšu revīzija būs vērsta uz sadarbību – noteikti esam gatavi ieklausīties, kā vēl produktīvāk sakārtot nianses grāmatvedībā, ja kaut kas nešķiet gana pārskatāmi, caurskatāmi vai loģiski sasaistē ar izpildēm”.

Vēl nesagaidot revidentu ziņojumu, ko visticamāk  VARAM ļoti apzināti  publiskos skaļos virsrakstos, vēršoties pret pašvaldību piemeklētos tās pārkāpumos, - tāpat kā līdz šim revīzijas laikā tika meklēti iegansti gan atstādināt no amata izpilddirektori, gan ietekmēt domes darbu, Jelgavas novada pašvaldība jau apzinās, ka ārkārtas finanšu revīzijai var nebūt nekāda sakara ar lietu pārraudzību pirms teritoriālās reformas vai patieso vēlmi sadarboties ar pašvaldību, lai labvēlīgi veicinātu kapitālsabiedrības darba pārraudzību.

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune apgalvo: “Rēķinos, ka šajā bingo spēlē, kur viennozīmīgi koalīcijas partiju pārstāvjiem ir savi rēķini un ieceres attiecībā uz LZS pārvaldītajām pašvaldībām, zaudētāja loze ar krustiņu vidū var iekrist rokā uz līdzenas vietas – pat bez pamatota iemesla”, bet galvenokārt tāpēc, ka valdošajai varai šis ir visizdevīgākais brīdis, kad iedzīvotājos radīt aizdomu ēnu par neekonomisku saimniekošanu vai nesaimniecisku rīcību mēra amatā. “Domāju, ka mēs visi gaidām rindas kārtībā – vispirms noņēma Ikšķili, tagad var mani, gan jau līdz vēlēšanām paspēs vēl kādu. Atliek sagaidīt, kādu reveransu ministrija veiks” piebilst Jelgavas novada priekšsēdētājs Z. Caune. To, ka savu politisko dominanti un ieinteresētību ietekmēt politiskos un saimnieciskos procesus Jelgavas novada pašvaldībā ir pašreizējam VARAM ministra padomniekam Madaram Lasmanim ir norādījis arī žurnālists Atis Rozentāls laikraksta “Diena” 08.03.2021.publikācijā “Taisnīgs sods vai atriebība” norādot, ka M. Lasmanis “LA reklāmas avīzē norādīts kā iespējamais līderis vēlēšanās tieši šajā pašvaldībā”.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 2021. gada 4. janvārī noslēdza līgumu ar SIA “Ernst &Young Baltic” par ārkārtas finanšu revīzijas veikšanu Jelgavas novada pašvaldībā un kapitālsabiedrībā un līgums paredz to īstenot 10 nedēļu laikā. Jelgavas novada pašvaldība oficiālu VARAM vēstuli par uzsākto revīziju informēja  27. janvārī. Jelgavas novada pašvaldība četru nedēļu laikā bija iesniegusi visu pieprasīto informāciju, taču tas netraucēja VARAM turpināt pašvaldībai publiski pārmest, ka tā kavē revīzijas veikšanu. Pēc tam, kad pašvaldība atspēkoja ministrijas pārmetumus ar revidentu sniegto apliecinājumu, ka ar pašvaldību sadarbība ir korekta un raita, ministrija pašvaldībai atbildi vēl nav sniegusi.