Iedzīvotājiem Izglītība Novada ziņas

Jelgavas novada domes 31. janvāra sēdē deputāti atbalstīja Neklātienes vidusskolas sagatavoto lēmumprojektu, kas paredz, ka skola no 2024. gada 1. augusta pārtaps par Jelgavas novada Tālmācības vidusskolu. Skolā jau šobrīd ir iespēja apgūt zināšanas tālmācības veidā, bet no nākamā mācību gada skolas vairs nenodrošinās otru mācību veidu – neklātieni.

Jelgavas novada Neklātienes vidusskola nodarbojas ar pamata un vidējās izglītības programmu īstenošanu, sniedzot pakalpojumus Jelgavas novada un citu pašvaldību iedzīvotājiem. Skolas juridiskā adrese ir Jelgavā, kur atrodas tās administrācija, bet Izglītības programmu īstenošana  notika Svētes konsultāciju punktā Jelgavas novadā. Līdz 2022./2023. mācību gadam Jelgavas novada Neklātienes vidusskola piedāvāja divus mācību veidus – neklātieni un tālmācību. Skola vēlējās neklātienes programmas realizāciju turpināt arī šajā mācību gadā, bet nepietiekamā skolēnu skaita dēļ klases netika nokomplektētas.

“Jau no 2021./2022.mācību gada Svētes konsultāciju punktā netika uzņemti skolēni neklātienes programmā pamatskolas posmā un 10. klasē, jo no skolēnu un vecāku puses nebija pieprasījuma. Tā paša mācību gada  laikā no 2. semestra 11. klase pārgāja uz tālmācības apmācības formu, bet 12. klase uz daļēju tālmācības apmācības formu. Pēdējos gados mācīties gribētāju skaits neklātienē stipri sarūk, tāpēc pašlaik skolas pamatvirziens ir tālmācība. Tālmācībā uzņemam skolēnus no 5. līdz 12. klasei. Šajā mācību gadā uzņēmām 325 skolēnus un šopavasar eksāmenus kārtosim Ozolnieku pagasta Ozolnieku vidusskolas telpās," skaidro Jelgavas novada Neklātienes vidusskolas direktore Irma Sērmūksle.

Tālmācība ir mācību forma, kas paredz, ka mācības notiek e-vidē, kur pieejami dažādi materiāli, ierakstītas video lekcijas, paškontroles uzdevumi u.tml. Skolēns ar šiem materiāliem iepazīstas patstāvīgi sev vēlamā laikā, nevis pēc noteikta stundu plāna.

“Iemesli, kāpēc mācīties gribētāji izvēlas tālmācību mūsu skolā, ir ļoti dažādi. Viens no tiem ir vēlme saglabāt un uzturēt savu valodu, dzīvojot ārzemēs. Tāpat tie ir jaunie sportisti, kuriem dzīves ritms pakārtots treniņiem un nav iespēju apmeklēt parastu skolu, vai kādā citā ārpusskolas nodarbē ļoti aizņemtie skolēni. Pamatskolas klasēs mācās arī izglītojamie, kuriem ir bijusi nepieciešamība mainīt vidi vai kuriem ir sarežģīti mājas apstākļi. Vēl tālmācībā izglītību iegūst jau pieauguši cilvēki, kuri kāda iemesla dēļ to nav izdarījuši ierastajā skolas vecumā,” turpina I. Sērmūksle.

Jelgavas novada Neklātienes vidusskolas pirmsākumi meklējami 1967. gadā, kad tika noorganizēta neklātienes nodaļa pie Elejas vidusskolas. Jelgavas rajona Neklātienes vidusskola tādā formā, kāda tā ir šodien, savu darbību uzsāka 1996. gadā, kad skola tika akreditēta. Kādreiz Neklātienes vidusskolai novadā kopumā bija pieci dažādi konsultāciju punkti, bet pēdējos gados eksāmeni un konsultācijas noritēja vien Svētes konsultāciju punktā. Tālmācības programmu skola sāka īstenot ar 2016./2017. mācību gadu.