Projekti
Kalnciema vidusskolas skolēni un pedagogi papildina zināšanas un pieredzi Portugālē

No 21. novembra līdz 25. novembrim Kalnciema visusskolas 12. klases skolēni – Amanda Bula, Mārcis Lasenbergs, Robijs Veide, Marta Nikola Žunda, Samanta Demjanoviča un 11. klases skolniece Elīna Strazdiņa, kā arī skolotājas Gunita Tolēna, Sanita Lapāne un Diāna Saule piedalījās Erasmus+ programmas projekta “Learn IT” starptautiskajā aktivitātē Portugālē. Skolēnus uzņēma Sá de Miranda vidusskolas pārstāvji.

Nedēļas laikā skolēni iepazinās ar  Portugāļu kultūru, īpašu vietu veltot sportam un tā saistībai ar programmēšanu. Lai ieviestu programmēšanas iemaņas skolas mācību priekšmeta – fiziskās audzināšanas – saturā, skolēni veidoja QR kodus, ievietoja tos skolas kartē un orientējās skolas teritorijā izmantojot citu komandu veidotās kartes. Skolēni iepazinās ar netradicionālajām sporta spēlēm, kuras savā skolā ir iecienījuši portugāļu skolēni un skolotāji. Visu valstu dalībnieki bija atveduši līdzi ar 3D printeri izprintētus kāpšļus jeb aizķeres kāpšanas sienai, ko izmantoja  noslēguma dienā, lai kopīgi izveidotu simbolisku kāpšanas sienu. Apmeklējot divu futbola klubu  muzejus un stadionus – pilsētā Porto (Futebol Clube do Porto) un Bragā (Sporting Clube de Braga), skolēni tika iepazīstināti ne tikai ar klubu vēsturi un sasniegumiem, bet arī ar jaunākajām tehnoloģijām, kas palīdz sportistiem trenniņos.

Dzīvojot viesģimenēs, skolēni varēja iepazīt portugāļu ikdienu un tradīcijas, baudīt tradicionālos ēdienus, tādus kā nata (tradicionālā smalkmaizīte), frančesina (Portugālē iecienīta sviestmaize ar dažādu gaļu, sieru un olu, pārlieta ar asu mērci), bacalhau jeb menca (pagatavota dažādos veidos). Viesģimenes rūpējās, lai arī pēc projekta aktivitātēm skolēniem būtu iespēja papildus iepazīties ar dažādām populārām vietām Bragā un tās apkārtnē.

Par projekta “Learn IT” mobilitāti iespaidos dalās Samanta: “Neraugoties uz lietaino laiku Bragā, mums izdevās aplūkot ļoti daudzas baznīcas. Salīdzinot tās ar Latvijā redzētajām baznīcām, varu teikt, ka no ārpuses tās izskatās daudz vienkāršākas – pelēcīgas, tomēr iekšpuse ir ļoti krāšņa. Vislabāk man patika pastaiga apkārt svētvietai Bom Jesus, kurā varēja aplūkot ne tikai baznīcu, bet arī skaistus dārzus un avotus, kā arī mērot 700 pakāpienu garu ceļu, kurš simbolizē Kristus došanos Krusta ceļā.”

Par projekta “Learn IT” mobilitāti iespaidos dalās Mārcis un Robijs: “Bija ļoti interesanti aplūkot futbola stadionus un arī to iekšieni – telpas, kuras parasti futbola skatītāji neredz. Skatoties futbola spēli, mēs neredzam to darbu, kas notiek, lai sagatavotos pašai spēlei – treniņi, veselības pārbaudes, individuālo plānu sastādīšana. Iepriekš nevarējām iedomāties, ka patiesībā, lai sagatavotos futbola spēlei, tiek lietotas ļoti daudz tehnoloģijas – lai noteiktu spēlētāju fizisko izturību, lai novērtētu veselības stāvokli, lai izveidotu katram spēlētājam atbilstošu treniņu plānu.”

Apkopojot mobilitātes laikā justās emocijas un iegūtās idejas, skolēni kopīgi secina, ka sporta stundās var dažādi izmantot programmēšanas prasmes. Piemērs, kuru skolēni paši praktiski izmēģināja ir kāpšanas sienas veidošana, tai seko arī citas idejas – par programmēšanu ne tikai futbolā, bet arī citās komandu sporta spēlēs, karšu veidošanu un digitālās pratības izmantošanu arī citos mācību priekšmetos.

Sagatavoja: Skolotājas: D.Saule un G.Tolēna, skolēni: A.Bula, S.Demjanoviča, M.N.Žunda 

Projekts tiek īstenots no 2020.gada 1.septembra līdz 2023.gada 31.augustam. Projekta kopējais finansējums 154 899,00 EUR, ko 100% apmērā finansē Eiropas Komisija. Kalnciema vidusskolas projekta īstenošanai pieejamais finansējums sastāda 31 470,00 EUR. Projekta koordinators – Jelgavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas izglītības projektu vadītājs Agris Dobrovoļskis (agris.dobrovolskis@jelgavasnovads.lv, +371 63048487), projekta kontaktpersona Kalnciema vidusskolā – pedagogs Gunita Tolēna (gunnite@inbox.lv).

Vairāk informācijas par projekta aktivitātēm

KALNCIEMA VIDUSSKOLAS SKOLĒNI UN PEDAGOGI PAPILDINA ZINĀŠANAS UN PIEREDZI PORTUGĀLĒ