Kultūra
Lauku amatierteātru festivāls “Bīne” 2022

25. un 26.novembrī, Vircavas pagastā, norisinājās Lauku amatierteātru festivāls “Bīne” 2022. 

Festivāls rīkots par godu Arvīdam Spertālam, kuram šogad aprit 125.gadu jubileja. Latviešu scenogrāfs, gleznotājs un pedagogs Latvijas Mākslas Akadēmijā A.Spertāls (1887 - 1961), dzīvojis Vircavā. Viņa dzīve aizvijās no “Žagatu” māju lielceļa, līdz Jelgavas klasiskajai ģimnāzijai, Rīgas studijām un dekoratora darbam Jelgavas teātrī. Profesionālās izaugsmes meklējumos viņš kopā ar dzīvesbiedri Margu devās uz Itāliju, no turienes atvedot Rietumeiropas vēsmas mākslā, ieviešot tās savā skatuves dekoratora darbā Jelgavas teātrī. Tieši A.Spertāls Latvijas teātrī aizsāka skatuves ripas izmantošanu izrāžu pārbūvēs.

Radot izrāžu scenogrāfijas un kostīmus Jelgavas teātrī un vēlāk Nacionālajā teātrī, mākslinieku pāris ir ierakstījis Latvijas teātra mākslas vēsturē tikai un vienīgi Spertālu mākslas rokrakstam piederošas spožas lapaspuses. Tas pasākuma pirmajā daļā arī atspoguļots īsfilmā “Spertāla kapričo”. 

Pēc filmas uzstājās Vircavas amatierteātris “Bīne” ar izrādi “Ķīnas vāze”, savukārt, nākamajā dienā savas izrādes pieteica Krimūnu amatierteātris “Skats”, Saldus Tautas teātris, Tērvetes amatierteātris “Trīne” un Ozolnieku amatierteātris, noslēdzot pasākumu ar balvu pasniegšanu.

Galveno Atzinību “FESTIVĀLA IZRĀDE” ieguva Saldus Tautas teātris par Justīnes Kļavas lugas “Dāmas” iestudējumu. Tāpat Atzinības saņēma - Adriana Kubanova par pārliecinošu debiju un režisore Sarmīte Sustrupe par režijas darbu izrādē “Ķīnas vāze”, Krimūnu amatierteātra “Skats” izrādes ansamblis par latviskās atmosfēras radīšanu izrādē “Pirmā grēka līcis”, Daina Sipeniece par vecmāmiņas lomas atveidojumu Saldus Tautas teātra izrādē “Dāmas”, Saldus Tautas teātra režisore Inese Legzdiņa par režijas darbu izrādē “Dāmas”, Ivars Noviks par izrādes telpas radīšanu Tērvetes amatierteātra “Trīne” izrādē “Zilā”, un Ozolnieku amatierteātris par oriģinālu tērpu izvēli izrādē “Dzelzs magnolijas”.

Festivāla noslēgumā tika sumināti arī Jelgavas novada amatierteātri, saņemot žūrijas novērtējumu par izrādītajām izrādēm amatierteātru skatē.

Saņemot Augstāko pakāpi, uz reģionālo skati dosies Vilces amatierteātris ar Ausekļa Rietenieka lugas "Bizness" iestudējumu, režisore Regīna Deksne, Vircavas amatierteātris ar Mārtiņa Zīverta lugas "Ķīnas vāze" iestudējumu, režisore Sarmīte Sustrupe un Ozolnieku amatierteātris ar Roberta Harlinga lugas "Dzels magnolijas" iestudējumu, režisore Dace Vilne. Pārējie teātri - Kalnciema amatierteātris, Zaļenieku amatierteātris, Jaunsvirlaukas amatierteātris "Pieci+", Svētes pagasta jauniešu teātris un Līvbērzes amatierteātris "Radi" saņēma otro pakāpi.

Kā arī Atzinības saņēma - Vilces amatierteātra aktrise Sandra Grava un Svētes Jauniešu teātra aktrise Elizabete Bergmane, Zane Jasone par veiksmīgiem scenogrāfiskiem risinājumiem daudzās Jelgavas novada amatierteātru izrādēs, Zaļenieku amatierteātra aktieri Jānis Freimanis un Ineta Freimane par veiksmīgu aktierdarbu, Līvbērzes amatierteātra “Radi” režisoram Kārlim Anitenam par jaunu teatrālu iespēju meklējumiem izrādēs, režisore Regīna Deksne par veiksmīgu aktieru ansambļa izveidi izrādē „Bizness”, savukārt Svētes pagasta Jauniešu teātra režisore Nelda Ķikute par profesionālu darbu, apvienojot jauniešus izrādē „Būda mežā”.

Zemgales reģionālā Amatierteātru skate paredzēta Vircavas Tautas namā nākamā gada 14.janvārī. Tuvojoties pasākumam, informācijai varēs līdzi sekot sociālajos tīklos un Jelgavas novada mājas lapā.

Lauku amatierteātru festivāls “Bīne” 2022