Izglītība Novada ziņas
Foto

Nedēļas nogalē Jelgavas Centra pamatskolā notika Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensību Jelgavas reģiona fināls, kurā sacentās 15 piekto klašu skolēni, lai cīnītos par biļeti uz valsts finālu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kurš šogad notiks 5. oktobrī.

Kopš 2017./2018. mācību gada Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām 30 reģionos, tostarp Jelgavas reģionā, visā Latvijā rīko Latvijas Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības. Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 11–12 gadus jauniem 5. klašu skolēniem, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions, kas uz gadu kļūst par LNB Bērnu direktoru un iegūst oficiālu ceļojošo trofeju skolai, kā arī individuālu balvu un dāvanu kartes grāmatu iegādei.

Katram dalībniekam bija jāiepazīstina žūrija un klausītāji ar sevi un trīs minūtes jālasa izvēlētais grāmatas fragments. Visi dalībnieki bija ļoti gatavojušies un centās, bet par labāko savā vērtējumā žūrija atzina un par Jelgavas reģiona Nacionālās Skaļās lasīšanas čempiona titula ieguvēju kļuva Toms Cipļājevs. Viņš lasīja fragmentu no Rutas Svažas grāmatas “Pelesdēls Gudrinieks” un pārstāvēja Vilces pamatskolu un Vilces bibliotēku. Mentores –  Skaidrīte Vanaga un Regīna Deksne.

Otro vietu ieguva Sanita Akmene no Vilces pamatskolas/Vilces bibliotēkas. Mentores – Skaidrīte Vanaga un Regīna Deksne.

Trešo godpilno vietu izcīnīja Alekss Pavlovičs no Svētes pamatskolas. Mentores – Nelda Ķikute un Jautrīte Vecuma – Veco.

Šogad sacensībās dalību bija pieteikušas 8 skolas un 4 bibliotēkas. Sacensību dienā līdz finālam nokļuva 7 skolas un 3 bibliotēkas – Jelgavas Centra pamatskola (Annija Martinenko un Asnate Stikute), Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola/Zaļenieku bibliotēka (Tomass Isajevs un Māra Ķere), Vilces pamatskola/Vilces bibliotēka (Sanita Akmene, Toms Cipļājevs un Roberts Meija), Elejas vidusskola/Bērvircavas bibliotēka (Niks Kims un Nikola Ivančenko), Svētes pamatskola (Alekss Pavlovičs un Mārcis Auziņš), Jelgavas 4. sākumskola (Aksels Simkins, Armands Briedis un Laura Ansule), Vircavas pamatskola (Krišs Ducmanis).

Jelgavas reģiona finālā pavisam startēja 15 skolēni. Tika lasīti fragmenti no dažādām latviešu un ārzemju autoru grāmatām – Džanifera  Greja “Kaķis Stiķis noslēdz vecus rēķinus”, Ērina Hantere “Klānu kaķi brīvībā”, Martins Vīdmarks “Velosipēdu noslēpums”, Kristīna Olsone “Atgadījums ar mistisko saldumu spoku,” Kadri Hinrikusa “Zilonis”, Otfrīds Preislers “Herbe un viņa draugs Pinkaste”, Liza Pīčone “Toms Geitss. Viss ir lieliski (it kā)”, Vita Štelmahere “Uzmanību, Rafī nāk”, Dzintars Tilaks “Zlatas ceļš”, Margita Auere “Maģisko zvēru skola. Arvien slapjāk”, Nils Geimens “Koralīna”, Bobijs Pīrss “Viljams Ventons un centrifugālā katastrofa”, Ruta Svaža “Pelesdēls Gudrinieks”, Žanete Lazdovska “Meitene zilā kleitiņā.”

Lasītāju sniegumu vērtēja 5 žūrijas eksperti – Bauskas Centrālās bibliotēkas direktore Māra Kuļikauska, LNB Bibliotēku Attīstības centra medijpratības nozares eksperts Emīls Rotgalvis, režisore Dzintra Zimaiša, Jelgavas Pilsētas bibliotēkas galvenā bibliotekāre Veronika Papaurele, Jelgavas Tipogrāfijas valdes priekšsēdētājs Māris Matrevics.

Pasākuma norisi kuplināja papīra tērpu modes skate. Tērpus, kuri darināti no veciem žurnāliem, demonstrēja Sesavas pagasta bērni, jaunieši un viņu vecāki. Tie veidoti dažādās papīra tehnikās Bērvircavas bibliotēkas vadītājas Larisas Batkauskes vadībā.

Par pasākuma muzikālo noskaņu rūpējās “BJMK Rokskolas” jaunieši. Pasākumu Jelgavas Centra pamatskolā vadīja aktrise Zane Jančevska.

Pateicamies Jelgavas Centra pamatskolas direktorei Agitai Ozoliņai un bibliotekārei Irinai Šancevai par aktīvu iesaistīšanos sacensību norises organizācijā.

I kārtas sacensības jau iepriekš bija notikušas visās augstākminētajās skolās un bibliotēkās. Pavisam 1. kārtas sacensībās šogad piedalījās 235 Jelgavas novada un Jelgavas pilsētas skolēni.

Pasākuma atbalstītāji: Grāmatnīca “Globuss”, Latvijas Mediji, Jelgavas Karameļu darbnīca, Jelgavas Vecpilsētas māja, apgāds “Zvaigzne ABC”, ZELT, Liepiņmuiža, Jelgavas Tipogrāfija. 

Latvijas Nacionālajā finālā Jelgavas reģionu pārstāvēs Toms Cipļājevs no Vilces pamatskolas. Atskats uz sacensībām https://www.youtube.com/watch?v=QAF_FJZFBrQ

Informāciju sagatavoja: Regīna Deksne, Jelgavas reģiona Nacionālās Skaļās lasīšanas kuratore