Iedzīvotājiem Pašvaldība
bilde

28. decembra domes sēdē deputāti apstiprināja divu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu - SIA “Jelgavas novada KU” un SIA “CleanR” - sagatavotos tarifus par nešķiroto sadzīves atkritumu un bioloģisko atkritumu izvešanu nākamgad Jelgavas novada administratīvajā teritorijā.

Ņemot vērā, ka no 2024. gada 1. janvāra likums paredz dabas resursu nodokļa likmes kāpumu par sadzīves atkritumu apglabāšanu no 95 eiro par tonnu līdz 110 eiro par tonnu, no janvāra palielināsies sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs poligonā “Brakšķi” – no 127,95 eiro par tonnu līdz 135,73 eiro par tonnu bez PVN. Tas ietekmē nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifu neatkarīgi no komunālā uzņēmuma apsaimniekošanas tehniskajiem izdevumiem. Poligonā “Brakšķi” nonāk nešķirotie sadzīves atkritumi no visas Jelgavas novada teritorijas. Atgādinām, ka Jelgavas novada administratīvā teritorija ir sadalīta divās atkritumu apsaimniekošanas zonās: 1. zonā – Ozolnieku, Cenu un Salgales pagastu teritorijas, ko apsaimnieko SIA “CleanR”, un 2. zonā – Elejas, Glūdas, Jaunsvirlaukas, Kalnciema, Lielplatones, Līvbērzes, Platones, Sesavas, Svētes, Valgundes, Vilces, Vircavas un Zaļenieku pagastu teritorijas, kur atkritumu apsaimniekošanu nodrošina SIA “Jelgavas novada KU”.

Atsaucoties uz dabas resursu nodokļa likmes palielinājumu, gan SIA “CleanR”, gan SIA “Jelgavas novada KU” tarifs par atkritumu šķirošanas apsaimniekošanu palielinās jau no 1. janvāra:

• SIA “CleanR” apsaimniekotajās teritorijās - par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tas būs 25.42 eiro par kubikmetru (bez PVN) , bet par bioloģiski noārdāmu atkritumu apsaimniekošanu - 15.25 eiro par kubikmetru (bez PVN).
  • Savukārt SIA “Jelgavas novada KU” apsaimniekotajās teritorijās no 2024. gada 1. janvāra līdz 31. janvārim maksa par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu būs 29.54 eiro par kubikmetru (bez PVN), bet maksa par bioloģiski noārdāmu atkritumu apsaimniekošanu - 17.72 eiro par kubikmetru (bez PVN).

Taču maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu veido divas komponentes – gan jau minētais poligona noteiktais tarifs, ko apstiprina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, gan komunālā uzņēmuma visas izmaksas par nešķiroto un dalīti savākto sadzīves atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, ko apstiprina pašvaldība. Lai kompensētu izmaksu pieaugumu, atkritumu apsaimniekošanas maksas izdevumu kāpumu un koriģētu tarifu, kas nav aktualizēts divus gadus, SIA “Jelgavas novada KU” iesniedza domē lēmumprojektu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas tarifa palielinājumu no 2024. gada 1. februāra.

• No 1. februāra maksa par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tiek palielināta uz 33.62 eiro par  kubikmetru (bez PVN), bet maksa par bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu -  20.17 eiro par kubikmetru (bez PVN).

“Šobrīd SIA “Jelgavas novada KU”  strādā saskaņā ar 2021.gada 25.augustā Jelgavas novada domes apstiprināto maksu, taču divarpus gadu laikā būtiski augušas izmaksas gan degvielai, gan transporta rezerves daļām un materiāliem, kas sadārdzina uzņēmuma nodrošinājumu pakalpojumam. Tāpat uzņēmumam jārēķinās, ka nepieciešams iegādāt jaunus konteinerus, ko iedzīvotāji saņem lietošanā arī par bioloģisko atkritumu šķirošanu”  pauž SIA “Jelgavas novada KU” valdes loceklis Dins Stašāns.

“Tarifa atšķirība starp vienu un otru atkritumu apsaimniekošanas zonu, lai arī ir būtiska, tomēr saprotama. Blīvi apdzīvotajā teritorijā Ozolnieku, Cenu un Salgales pagastos ir daudz lielāks savākto atkritumu apjoms, mazāks komunālā uzņēmuma degvielas patēriņš un administratīvās izmaksas nekā pagastos, kas atkritumus savāc no mājas uz māju ar lieliem attālumiem. Atkritumu apsaimniekošanas aprite un šķirošana ir viena no obligātām mūsdienu cilvēka dzīves komponentēm – rūpēties par dabu, resursu tēriņiem un, lai cik tas šķistu sākumā apgrūtinoši, jāmācās šķirot un līdz ar to arī ietaupīt. Samazinot nešķiroto atkritumu apjomu, būtiski kritīsies arī izdevumi, savukārt, ja visu metīsim nešķirotajos atkritumos, izdevumi turpinās būtiski palielināties,” piebilst Jelgavas novada īpašuma pārvaldes vadītāja vietnieks Aigars Strupulis.

Maksa par nešķirotu atkritumu apsaimniekošanu

No 2024.gada 1. janvāra

No 2024.gada 1.februāra

SIA “Jelgavas novada KU”

29,54 eur /m3 bez PVN

33,62 eur/m3 bez PVN

SIA “CleanR”

25,42 eur/m3 bez PVN

Maksa par bioloģiski noārdāmu atkritumu apsaimniekošanu

No 2024. gada 1.janvāra

No 2024.gada 1. februāra

SIA “Jelgavas novada KU”

17,72 eur/m3 bez PVN

20,17 eur/m3 bez PVN

SIA “CleanR”

15,25 eur/m3 bez PVN

Ņemot vērā, ka no 2024. gada 1. janvāra Latvijā būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana, papildus jau esošajiem atkritumu konteineriem būs pieejams vēl viens – brūnais, kur iešķirot virtuves un dārza atkritumus. Lai gan sākotnēji tas var šķist apgrūtinoši vai radīt neērtības, atbildīga atkritumu šķirošana samazinās arī kopējo atkrituma apjomu un līdz ar to katras mājsaimniecības izdevumus, proti, Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka, ka no nākamā gada 1. janvāra maksa par dalīti vāktu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu tiek noteikta 60 % apmērā līdzšinējo 80% vietā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas.

Lai noslēgtu līgumu par bioloģisko atkritumu regulāru izvešanu, jāaizpilda pieteikums, elektroniski tas pieejams SIA “Jelgavas novada KU” mājaslapā https://www.jnku.lv/pieteikums-bio-atkritumi/, bet klātienē klienti tiek apkalpoti Jelgavā - Lielā iela 5/7 pirmajā stāvā.

SIA “CleanR” privātmāju iedzīvotājus pieteikties bioatkritumu konteineriem aicina klientu pašapkalpošanās vietnē manai.videi.lv, sūtot e-pastu: kc@cleanr.lv vai zvanot 67111001, savukārt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji konteineram var pieteikties pie nama apsaimniekotāja.