Foto

Jelgavas novada Valgundes pagasta Valgundes bibliotēkā projekta “Iedvesmas bibliotēka” ietvaros izveidota lasīšanas telpa jauniešiem. Idejas tapšanā iesaistījās arī paši jaunieši un lasītavas dizains radīts pēc valgundietes Amandas Bulas skices sadarbībā ar projekta ekspertu - arhitektu Daini Bērziņu.

“Iedvesmas bibliotēka” ir sabiedriski nozīmīgs ilgtermiņa projekts, ko Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība uzsāka 2021. gadā, lai atbalstītu un dotu iespēju Latvijas bibliotēkām īstenot idejas par laikmetīgu un pievilcīgu bibliotēku vidi. Katru gadu projektā piedalās trīs līdz piecas bibliotēkas, kas ar biedrības ziedotāju atbalstu un pašvaldību līdzfinansējumu piedzīvo pozitīvas pārmaiņas. 2022.gadā projektā izraudzīta tika arī Valgundes bibliotēka ar ideju par aicinošu un funkcionālu jauniešu telpas iekārtojumu.

“Valgundes bibliotēka atrodas Valgundes pagasta Tautas namā, kurš 2022.gada rudenī tika nodots ekspluatācijā pēc ēkas renovācijas. Tajā lasītājiem pieejami daudzveidīgi bibliotekārie un informācijas pakalpojumi. Prieks, ka kopā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku varējām Valgundes bibliotēkā izveidot jaunu lasītavas iekārtojumu, kas piemērots dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Pieejamas zonas radošām nodarbībām, mācībām, galda spēlēm un atpūtai, gan klusajai lasītavai,” stāsta Jelgavas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anita Liekna.

No Latvijā ražota ekoloģiska finiera tapusi daudzfunkcionāla bibliotēkas mēbele ar plauktiem grāmatām un galda spēlēm, lasīšanas nišu un vietu radošo darbu izstādēm. Materiālu tās izgatavošanai ziedoja AS Latvijas Finieris struktūrvienība AS Riga Wood Baltic.

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: “Valgundes bibliotēkas ideja mūs uzrunāja tās aktīvo jauniešu dēļ, kuri paši gatavi iesaistīties un radīt, lai veidotu vidi sev apkārt labāku, skaistāku, ērtāku. Ar profesionālu atbalstu un no augstas kvalitātes materiāliem tapusi vēl viena “Iedvesmas bibliotēka”, kur jauniešiem būt kopā vai vienatnē ar grāmatu, justies labi un atgriezties. Šodien augošie lasītāji ir mūsu novadu, pagastu un nācijas nākotne – mēs būsim tik dzīvi un bagāti, cik dzīva būs mūsu valoda, kultūra un zināšanas. Patiess prieks, ka to izprot pašvaldības, atbalsta un pilnveido bibliotēkas kā laikmetīgas kultūrvietas.”

Valgundes bibliotēkas vadītāja Vita Sandere: “Mūsdienu bērnus un jauniešus aizrauj jaunākās tehnoloģijas, patīkama vieta brīvā laika pavadīšanai ar vienaudžiem un iespēja uzzināt, apgūt, iemācīties ko jaunu, darboties radoši. Patīkami, ka projekta realizācija tika uzticēta vietējam uzņēmumam SIA ‘’Solomonovs solutions’’. Grāmatas un spēles tagad uzrunās savus lasītājus no mūsdienīgās telpas, kurā var ērti lasīt uz vietas, aizrautīgi spēlēt spēles, konstruēt un darboties radoši, smelties iedvesmu un kļūt par bibliotēkas pastāvīgiem lietotājiem.”

Par Valgundes bibliotēkas dalību “Iedvesmas bibliotēka” liecinās projekta  simbols – LOGS. Simboliskās balvas autors ir dizainers Artūrs Analts. Logs asociējas ar gaismu un atvērtību, spēju redzēt vairāk un tālāk.