Pašvaldības ziņas
Jelgavas novada pašvaldības ģerbonis

Septiņi Jelgavas novada domes deputāti parakstījuši pieprasījumu par Jelgavas novada domes priekšsēdētāja Madara Lasmaņa atbrīvošanu no amata. Šādu rīcību raisījusi M. Lasmaņa neētiskā uzvedība, kas deputātiem nešķiet pieņemama un atstājama bez ievērības, amatpersonai ieņemot domes vadītāja amatu.

Atsaucoties uz jau publisku ažiotāžu iemantojušo Budžeta komisijas sēdi š.g.13.martā un saskaņā ar 2021. gadā apstiprināto Jelgavas novada domes Deputātu ētikas kodeksa 5.1.punktu, ka “pildot savus amata pienākumus, deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību (runām, jautājumiem, debatēm, balsojumiem, uzvedību)”, deputāti ir rosinājuši domes deputātu no amata atstādināt.

Saskaņā ar Pašvaldības likuma 19.panta trešo daļu šis jautājums būtu iekļaujams tuvākās domes sēdes darba kārtībā, kas, tiesa gan, jau izsludināta 27.martā plkst. 10:05. Attiecīgi jautājuma izskatīšana varētu būt kā papildus dienaskārtības jautājums, ja vien domes priekšsēdētājs šo deputātu pieprasījumu par viņa atbrīvošanu no amata domes sēdes darbakārtībā iekļaus. Pretējā gadījumā, atbilstoši Pašvaldību likuma 19. panta trešajā daļā noteiktajam, ja jautājums netiek iekļauts kārtējās domes sēdes darba kārtībā, domes priekšsēdētājam ir jāsasauc domes ārkārtas sēde.

Par M. Lasmaņa kā amatpersonas ētikas pārkāpumiem rīcībā un profesionālajā darbā pašvaldībā ir vairāki ziņojumi, tostarp konkrētu darbinieku iesniegumi un sūdzības Tiesībsargam, Darba inspekcijai, rosinot izskatīt mobinga un emocionālās vardarbības gadījumus. Līdz šim, respektējot lēmējvaras un domes priekšsēdētāja statusa autoritatīvo lomu gan pašvaldībā, gan sabiedrībā, kā arī ievērojot iekšējās darba kārtības noteikumus, par to iestāties un publiski apliecināt atļāvušies tikai daži darbinieki.

Izpilddirektore Līga Lonerte, atsaucoties uz administrācijas un personāla rosinājumu, pēc domes priekšsēdētāja izvērstās nomelnojošās retorikas publiskajā telpā, pauž nostāju: “Nepatiesas informācijas izplatīšana par mani, protams, ir atriebības pilna taktika. Priekšsēdētājs, neatzīstot savu amorālo uzvedību, šobrīd vērš publisku agresiju gan pret mani kā amatpersonu un sievieti, gan pret citiem darbiniekiem. Viņa autoritatīvā varu demonstrējošā taktika ir ikdienas darba stils, taču esmu aicinājusi kolektīvu par to vairs neklusēt. Rosinu arī atsaukties tos pašvaldībā reiz strādājušos, bet šī iemesla dēļ aizgājušos darbiniekus, kas ir gatavi paust savu nostāju un nepieļaut profesionālajā darbā pazemošanu, ņirgājošu noniecināšanu,  familiārus un divdomīgus komentārus, emocionālās vardarbības izpausmes. Par to arī ziņosim Tiesībsargam, Latvijas Pašvaldību Savienībai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai."