Novada ziņas Projekti
Elejas kapi

Šonedēļ uzsākti Elejas “Parka kapu” ieejas tiltiņa konservācijas darbi, kuru laikā gājēju pārvietošanās būs ierobežota. Lai atvieglotu nokļūšanu kapsētā – blakus tiltiņam tiks izveidota pagaidu taka.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas apstiprinātā projekta “Vārtu un ieejas tiltiņa ar dekoratīvām skulptūrām restaurācija” ietvaros šogad plānots veikt tiltiņa granīta pakāpienu līmeņošanu un pakāpienu šuvju aizpildīšanu, virsējā grants seguma demontāžu, pamata attīrīšanu, atjaunošanu un pasargāšanu no ūdens iedarbības, balstu un kolonnu nostiprināšanu ar tērauda stīpām un koka  brusām, nodrošinot atdalījušos elementu stabilitāti, akmens vāzes pagaidu iebūvi koka kastē, kolonnu mūra pagaidu jumta seguma izbūvi un citus darbus.

Darbus veic SIA “Warss+”, ņemot vērā SIA ''Arhitektoniskās izpētes grupa'' 2018. gadā izstrādāto restaurācijas risinājumu. Projekta finansējums ir 24 147,85 eiro, no šiem līdzekļiem Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes finansējums ir 13 452 eiro  un pašvaldības pamatbudžeta finansējums -10 695,85  eiro. 

Elejas muižas parka kapu ieejas tiltiņš ar dekoratīvām skulptūrām, kurā saskatāmas jūgendstila iezīmes, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības numuru 5203 un daļa no valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Elejas muižas apbūve”. Tiltiņš uz grāfu Mēdemu dzimtas kapsētu atklāts 1912. gadā. Pēc Pirmā pasaules kara kapsēta kļuva publiska un šobrīd “Parka kapi” ir viena no Elejas pagasta kapsētām.

Nokrišņu iespaidā tiltiņš laika gaitā  ir ievērojami bojāts – konstatēti mūra izdrupumi un plaisas, abas kolonnas ievērojami saplaisājušas, viena dekoratīvā vāze un vairāki metāla margu posmi daļēji zuduši. Konservāciju plānots beigt līdz 8. decembrim.

 

logo