Iedzīvotājiem Kultūra Muzeju nakts
Foto

18. maijā, starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” ietvaros, apmeklētājiem durvis vērs arī Jelgavas novada muižas, muzeji un vēstures ekspozīcijas. Attīstot pasākuma vienojošo tēmu "Izzināt un iegūt, pētīt un saprast", apskates objekti aicinās iepazīt novada vēsturi un novadnieku dzīvesstāstus, kā arī piedāvās aizraujošas un izglītojošas aktivitātes – radošās darbnīcas, izzinošas spēles,  muzikālus priekšnesumus un izstādes.

Lielvircavas muiža aicina uz didaktisku nakts pastaigu 19. gadsimta muižas kungu mājas oriģinālajā interjerā ar klavierkoncertu noslēgumā. Jaunā pianista Daniila Mickeviča izpildījumā uz vēsturiska instrumenta tiks atskaņoti Franča Šūberta 4 Ekspromti, Op. 90. Ekskursija un koncerts notiks divās tūrēs - plkst. 19.00 un 21.00. Citā laikā muiža būs slēgta. Dalība pasākumā – bez maksas.

Par plašu Muzeju nakts programmu ir parūpējies Kalnciema muzejs. Līdz 18. maijam notiks Valgundes un Kalnciema apkārtnes izziņas spēle vidē. Vairāk par to - Kalnciema muzeja Facebook lapā https://www.facebook.com/Kalnciemamuzejs. Spēles uzvarētāju apbalvošana plānota Muzeju nakts pasākuma laikā - plkst. 19.00 muzeja telpās. Pēc tās līdz pat plkst. 20.50 muzeja pārstāvis Dāvis Beitlers interesentus iepazīstinās ar muzeja krājumu. Plkst. 20.00 notiks novadnieces Lienes Ābomas gleznu izstādes “Izzināt sevi” atklāšana un tikšanās ar autori, bet plkst. 21.00 pasākuma apmeklētāji aicināti uz Vircavā dzimušās Kalnciema skolotājas un sabiedriskās darbinieces Austras Kasparinskas (1924–2022) atmiņu grāmatas “Ar Dievu un sargeņģeļiem” atvēršanu - muzicēs liriskais soprāns Kristīne Bīmane, pārdomās dalīsies grāmatas sastādītājs un autores mazdēls Dāvis Beitlers, kā arī citi dzimtas pārstāvji un laikabiedri. Dalība pasākumā – bez maksas.

Elejas kara vēstures muzejā, kas iekārtots bijušajā stacijas ēkā, no plkst. 18.00 līdz 23.00 varēs aplūkot karavīru formas un armiju ekipējumu, bet pagalmā -  iepazīt veco bruņumašīnu. Būs apskatāma arī jauna ekspozīcija par Kurzemes cietokšņa vēsturi. Elejas kara vēstures muzeja ekspozīcija ir veltīta Elejas pagasta, Latvijas armijas, Pirmā un Otrā pasaules kara un nacionālo partizānu vēsturei. Dalība pasākumā – bez maksas.

Vircavas muižas pārvaldnieka nama “Muižas istabas” mūros balsis stāstīs Vircavas vēsturi un iepīs gaismu pinekļos, bet cokolstāvā būs iespēja dzirdēt leģendas un senus mīlas stāstus. Savukārt senajā istabā skanēs cita balss - džeza balss! Ja vēl nav sanācis iepazīt džeza mūziku, tad šī būs īstā vieta un laiks to izdarīt, jo pasākuma dalībniekus sagaida trīs stundu garš "Jam session" ar jaunajiem talantiem. Pa vidu mūzikas haosam, klejos divas mākslinieces, kuras ķers mirkļus skicēs. Darbosies kūku bārs “Muiža Kūko”. Ieeja cokolstāvā no plkst. 18.00 līdz 21.30 – bez maksas. Senajā istabā apmeklētāji gadīti no plkst. 18.00 līdz 21.30 – ieeja 5 eiro.

Ozolnieku vēstures ekspozīcija piedāvās atklāt šī gada pasākuma tēmu "Rozīšu ģimenes mīlestība - zirgi". Plkst. 19.30 ekspozīcijas telpās interesenti aicināti uz Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes profesora emeritus Gunta Rozīša stāstījumu “Ieskats zirgkopības un jātnieku sporta attīstībā Ozolnieku apkārtnē”. Ozolnieku vēstures ekspozīcija vēsta par nozīmīgiem notikumiem un personībām, proti,  meliorāciju – cilvēkiem un tehniskajiem darba rīkiem, darba specifiku, Brīvības cīņu varoņu piemiņas saglabāšanu un īpaši Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kuru kaujas nopelni saistīti ar Ozolnieku apkārtni, kā arī Ozolnieku sportistu panākumiem.  Apmeklētājus aicinās piedalīties radošās darbnīcās, izzinošās spēlēs un viktorīnā. Muzeju naktī ekspozīcija būs atvērta no plkst. 19.00 līdz 22.00. Dalība pasākumā – bez maksas.

Ziemassvētku kauju muzejs Valgundes pagastā aicinās iepazīt savas dzimtas karavīrus. Plkst. 17.00 notiks saruna par dzimtas vēstures militāro aspektu pētniecības iespējām muzejā, kurā piedalīsies atvaļināts pulkvedis  Jānis Hartmanis un Latvijas Kara muzeja pētnieki. Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos – tālr. 28349259 vai e-pasts: mangali@karamuzejs.lv. Savukārt no plkst. 17.00 līdz 21.00 ģimenes un nelielas apmeklētāju grupas aicinātas piedalīties izzinošā izlaušanās spēlē “Pārrāvums”. Pasākuma apmeklētāji varēs baudīt uz ugunskura gatavotu tēju. Dalība pasākumā – bez maksas.

Bet no plkst. 18.00 līdz 22.00 ikvienam interesentam būs iespēja aplūkot Bramberģes muižas mūra ēku kompleksu un apkārtni. Dalība pasākumā – bez maksas.