Sociālā joma
Valgundes iedzīvotāja – Goda donore

Š.g. 16.jūnijā raidījuma “Pasaki to skaļi” speicālizlaidumā, ko translēja kanāls “360 TV”, norisinājās īpaša ceremonija, kuras laikā tika godināti asinsdonori, kuri glābuši tik daudzas dzīvības. Starp godinātajām personām bija arī Jelgavas novada iedzīvotāja, Valgundes pagasta pārvaldes darbiniece Inguna Skutele, kura asinis ziedojusi jau 74 reizes, kopumā palīdzot 222 cilvēkiem.

Raidījumā “Pasaki to skaļi” Inguna Skutele atklāja, ka asins ziedošana viņai ir ļoti svarīga dzīves sastāvdaļa. Pirmo reizi asinis Inguna ziedoja, studējot Latvijas Lauksaimniecības universitātes pirmajā kursā. Todien tika organizēta Fakultātes donoru diena, kuras ietvaros piedalījās viss Ingunas kurss – lai varētu doties garākās brīvdienās. Turpmāk augstskolā asins donoru diena tika organizēta divreiz gadā – maijā un novembrī, kurā Inguna kā donors piedalījās katru reizi. Pēc studijām Inguna gan uz laiku pārtrauca ziedot asinis, jo kļuva par māmiņu. Taču, kad bērni paaugās, asinis tika nodotas regulāri. Inguna kā donors ir atbalstījusi arī cietušos Černobiļas AES katastrofā, Bauskā ziedojot pat dubultdevu savu asiņu.

Jāmin, ka asins ziedošana Ingunai ir “asinīs” – arī viņas tētis ir bijis aktīvs donors, kamēr krustēvs – pat Goda donors, ar ko ģimene ļoti lepojas. Pašreiz arī Ingunas vecākā meita ir donore.

Lai rosinātu arī citus būt donoriem un ziedot, Inguna aicina padomāt par sevi – ja nu pašam kādreiz vajag līdzcilvēku atbalstu.

Goda donora nosaukumu piešķir Latvijas Sarkanais Krusts. Ja donors bez atlīdzības nodevis asinis vai asins komponentu vismaz 25 reizes, viņam tiek piešķirta Goda donora III pakāpe. Tiem, kas asinis vai asins komponentu nodevuši vismaz 50 reizes, tiek piešķirta Goda donora II pakāpe, bet donoriem, kas to izdarījuši vismaz 100 reizes un vairāk, tiek piešķirta Goda donora I pakāpe.

Informāciju par asins nodošanas iespējām var atrast Valsts asinsdonoru centra mājaslapā www.vadc.lv.

Foto: 1188.lv