Sociālā joma
"Vēsturisko parku un dārzu dienas" dienas arī novada muižās

Vasara - ceļojumu laiks, vasara - dārzu un parku ziedu laiks, tāpēc kā katru gadu “Latvijas Piļu un muižu asociācija” (LMPA) organizē tradicionālās “Vēsturisko parku un dārzu dienas” (VPDD 2021). Šogad tēma ir veltīta paklājdobēm, lai iepazīstinātu muižu apmeklētājus ar šo dobju veidu. Arī četras Jelgavas novada muižas piedalās šajā akcijā un šajā nedēļas nogalē 3.-4.jūlijā gaidīs interesentus Zaļajā (Zaļenieku) muižā, Lielplatones muižā, Vilces muižas dabas parkā un Elejas muižas Tējas namiņā. 

Jau šonedēļ, 3-4.jūlijā, vairums Latvijas pilis un muižas īpaši gaidīs apmeklētājus, lai parādītu, pastāstītu, ļautu sajust parku un dārzu diženumu un šarmu. Varbūt šī ir iespēja kādam dārzmīlim iegādāties sen vēlamu stādu vai vienoties par sadarbību nākotnē. Plānoti daudzi un dažādi pasākumi - būs gan ekskursijas pa muižu dārziem, gan priekšlasījumi, gan dažādi semināri un meistardbnīcas.

Zaļajā (Zaļenieku) muižā pasākuma programma noritēs 3.jūlijā no plkst. 12:00 līdz plkst. 19:00. Interesenti aicināti baudīt gan ekskursiju gida pavadībā, gan apmeklēt stādu tirdziņu, kā arī piedalīties meistardarbnīcā – papīra ziedu rotu darināšana kopā ar Latvijas Nacionālā teātra mākslinieci Astru Krūmiņu. Tēlnieka un būvmākslas restauratora Edvīna Krūmiņa vadībā būs iespēja darboties ar dažādiem materiāliem – stiepli, plastisko masu, krāsām, radot unikālus mākslas darbus. Savukārt “Rotāšanās darbnīcā” un “Puķu dziesmu darbnīcā” apmeklētāji varēs klausīties mūziku un veidot dažādas rotas no augiem un ziediem.

Elejas muižas Tējas namiņš 3.jūlijā plkst. 12:00 nodrošinās ekskursiju gida pavadībā pa Elejas muižas parku. Plkst. 13:00 darbosies radošā darbnīca – papīra zieda veidošana un plkst. 14:00 noritēs Ukuleles koncerts.

Arī Vilces muižas parkā 3.jūlijā apmeklētājiem būs nodrošināts svētku programma. No plkst. 14:30 līdz 16:00 muižas viesi varēs baudīt “ceļojumu” Gongu skaņās kopā ar meistariem Karīnu un Aivaru Andreikām.  Dienas laikā parkā darbosies arī keramikas darbnīca, varēs pieteikties ekskursijai un dienas otrajā pusē klausīties pieredzes stāstā par Permakultūru. Savukārt vakarā, plkst. 20:00 ikviens aicināts baudīt muzikālu sveicienu no Jāņa Lūsēna “Skaņas un noskaņas”.

LPMA ir profesionāla biedrība, kas dibināta 2000.gadā. Pasākumam “Vēsturiskās dārzu un parku dienas” ik gadu ir cita tēma. Šogad tā veltīta paklājdobēm, kas šobrīd ir mazliet piemirsts dobju veids, bet to ienākšana Latvijā vistiešākajā veidā ir saistīta ar muižu zaļo zonu labiekārtošanu. Stādīti divu vai vairāku ziedaugu dobē tā, lai veidotos paklājam līdzīgs raksts, ornaments tiek saukta par paklājdobi. Latvijā krāšņākā atrodas Rundāles pils parkā, kā arī pilsētu apstādījumos. Paklājdobju forma un ornamenti ir dārznieku radošuma un augu simbiozes rezultāts. Latvijā šī tradīcija ienākusi muižu laikos, īpaši 19.gadsimta otrajā pusē un iespējams no Lielbritānijas, kur turīgu ļaužu un aristokrātijas dārzos tās parādījās 19.gadsimta sākumā. Pateicoties pasaules apceļotājiem un transporta satiksmes attīstībai starp Dienvidameriku, Āfriku un Veco pasauli, pateicoties tam Eiropā jau 17.gadsimtā nonāca jaunu sugu augu sēklas, sīpoli un sakneņi, kuri vēlāk tika izmantoti dārzu kultūrā. Smalkas, īpaši kopjamas, ne viegli izveidojamas, bet noteikti, ka baudāmas dažādos veidos.

Šogad “VPDD 2021” savu dalību pieteikušas – Dobeles pils, Lielplatones muiža, Kazdangas pils, Elejas muižas Tējas namiņš, Cesvaines pils, Telšu muiža, Arendoles muiža, Zeļenieku pils, Vilces muiža. Vairāk informācija par konkrētiem objektiem pieejama katras vietas mājas lapā vai www.pilis.lv.