Deputātu viedokļi

Īsts zemnieks zina - ja rudens pagadījies labs, visdrīzāk pavasaris nebūs ražai labvēlīgs, kā arī otrādi. No pieciem gadiem tikai viens var gadīties tāds, ka laika apstākļi ir ideāli. Īsts zemnieks rēķinās arī ar netipiskiem laikapstākļiem, tomēr mums ir četri gadalaiki un katrā no tiem darāmi savi darbi.

Daba nepakļaujas mūsu likumdošanai un visādiem normatīviem un šogad mums parādīja ziemu, kad sniega trūkums mijās ar stipru kailsalu. Kailsals, kas gada sākumā pieturējās vairākas nedēļas, nodarījis lielus postījumus ziemāju sējumiem un radījis zaudējumus mūsu lauksaimniekiem. Īpaši to redzam lielākajā Latvijas graudu audzēšanas reģionā - vissliktākā situācija ar ziemājiem ir tieši Zemgalē, kur kvieši ir izsaluši gandrīz pilnībā. Līdzīga ir situācija ar rapšiem, kur atsevišķās saimniecībās pārsēt nāksies pat visu ziemas rapšu sējumu. Pat zemnieki ar gadu desmitiem uzkrātu pieredzi atzīst, ka ar tādiem sala bojājumu postījumiem kā šogad sastopas pirmo reizi. Zemnieks ir darba cilvēks un rokas klēpī netur. Intensīvi tiek meklētas iespējas atrast sēklas materiālu Baltijas reģionā, tomēr tie trūkst un cena, protams, ir "uzskrūvēta griestos".

Jau marta vidū Jelgavas novada domes deputāti nosūtīja vēstuli Ministru kabinetam, aicinot izvērtēt situāciju un uzsverot, ka ziemāju izsalšana jāvērtē kā ārkārtējs un būtisks kaitējums milzīgām sējumu platībām visā valstī. Norādījām, ka steidzami nepieciešams lēmums par atbalsta pasākumiem graudaugu un rapšu audzētājiem Zemgalē saistībā ar katastrofālu ziemāju sējumu izsalšanu un bojāeju.

Jāuzsver, ka valdībai neprasām kompensācijas to klasiskajā izpratnē. Viena no iespējām lauksaimnieku atbalstam būtu vēršanās Eiropas Komisijā ar aicinājumu izmantot krīzes fondu, kā arī atļaut ātrāk izmaksāt tiešmaksājumus. Arī Eiropai ir jāsaredz skarbā patiesība - ja iepriekšējos gados ziemāju pārziemošana atšķīrās pa reģioniem, tad šoreiz ļoti nopietni postījumi ir praktiski visā Latvijā.

Ir lietas, ko nav iespējams ietekmēt – gadalaiku maiņu un dabas likumus. Tajā pašā laikā ir lietas, ko varam ietekmēt atbalstot zemniekus, kuri nebrauc projām, bet strādā un uz sava lauka dod darbu arī citiem.

Madars Lasmanis, Jelgavas novada domes deputāts