Projekti
Zemgales ciemā rokdarbnieces ir apguvušas jaunas aušanas prasmes.

Šovasar Glūdas pagasta Zemgales ciemā tika īstenots projekts “MĀCĀMIES AUST LINU DVIEĻUS”. Teorētisko nodarbību apmeklētāji ieguva zināšanas par linu dvieļu aušanas vēsturi, dvieļu grupēšanu pēc pielietošanas, auduma veidiem, aušanas tehnikām, auduma projekta izstrādāšanu un aprēķinu veikšanu, arī dvieļu rotāšanu un malu apdari. Praktiskās nodarbībās vienpadsmit rokdarbnieces mācījās izstrādāt un aprēķināt auduma projektu, sagatavot stelles darbam, aprēķināt un savilkt velku diegus, uzvilkt audumu stellēs, velku diegus nītīt, šķietot, regulēt šķīrienu, aušanas procesā apgūt dažādas atvasināto trinīšu tehnikas. Pēc tam kļūdu labošana un dvieļu galu apstrāde.

Līdz Valstī noteiktās ārkārtējās situācijas Covid-19 izplatības mazināšanai ierobežojumu noteikšanas projekta dalībnieces noauda trīspadsmit linu dvieļus. Ievērojot Jelgavas novada pašvaldības RĪKOJUMU Nr.JNP/3-2/20/251 “Par ārkārtējo situāciju”, dvieļu aušana tika apturēta un no stellēm izņemti noaustie darbi. Dvieļu galus rokdarbnieces apstrādāja jau mājās. Ārkārtas situācijas atcelšanu gaida stellēs nepabeigtie darbi un aktivitāšu centra “Zemgale” telpās ieplānotā izstāde “Linu dvieļu daudzināšana”. Pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas rokdarbnieces pabeigs iesākos darbus un tos atrādīs izstādē. 

Valstī esošā ārkārtējā situācija mums ir iedevusi laiku. Laiku, kad varam pārskatīt no vecvecākiem mantotās lietas. Izmantosim to! Varbūt atrodas kāds senāks, mīļu roku darināts linu dvielis. Priecāsimies, ja uz izstādes laiku aizdosiet, jo vēlamies, lai izstāde ir bagāta arī ar vēsturisko materiālu. 

Projekta mērķis ir nodrošināt seno amata prasmju pārmantošanu un saglabāšanu, izzinot, apgūstot un popularizējot linu dvieļu pielietošanas un aušanas tradīcijas.

Projektu  "MĀCĀMIES AUST LINU DVIEĻUS" Nr.20/1-14.2/K 7 īstenoja Glūdas pagasta biedrība "Attīstības centrs - Dzīvo gudri". Projekts tiek finansēts no Zemgales Plānošanas reģiona,  Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās “Zemgales kultūras programmas 2020”. Finansējums 500,00EUR.

Projekta vadītāja un publikācijas autore Herta Elza Šalkovska

Logo Valsts Kulturkapitala fonds; Latvijas valsts meži; Zemgales plānošanas reģions.