Novada ziņas
zaļā josta

Noslēgusies  “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezona, kuras ietvaros savākts par 80 tonnām makulatūras vairāk, nekā pērn. Kampaņā iesaistījās 113,8 tūkstoši bērnu un jauniešu no 439 izglītības iestādēm, savācot 635,705 tonnas papīra un kartona iepakojuma un izstrādājumu. 108,107 tonnas makulatūras nākusi no Zemgales reģiona iestādēm.

Šogad kampaņa “Tīrai Latvijai” norisinās 19. mācību gadu, apvienojot tās dalībniekus ar vadmotīvu “Domā globāli, rīkojies lokāli!”. Kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros savāktas un pārstrādei nogādātas   635 tonnas 705 kg makulatūras – papīra un kartona iepakojuma un izstrādājumu. “Esam gandarīti, ka ar katru gadu izglītības iestādes un to audzēkņi aizvien dedzīgāk iesaistās vides projektos. Šajā mācību gadā makulatūras vākšanā iesaistījās par 23% vairāk bērnu un jauniešu nekā pērn, turklāt pārstrādē nogādāts par 14% vairāk otrreizējo izejvielu. Tas pierāda ne tikai nemitīgi pieaugošo sabiedrības vides apziņu, bet arī ik gadu apliecina otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu rīkošanas nozīmi. Lai arī cik ļoti dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr aizvien biežāk papīrs un kartons tiek izvēlēts dabai draudzīgu iepakojumu izgatavošanā. Tāpēc ir būtiski ne tikai atgādināt par papīra un kartona iepakojuma šķirošanu, bet arī veicināt sabiedrības iesaisti pārstrādes veicināšanā,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Visvairāk makulatūras Zemgales reģionā, līdzīgi kā pērn, arī šogad savāca bērni no Iecavas novada pirmsskolas izglītības iestādes “Dartija”, kuri pārstrādei nogādāja 6,270 tonnas makulatūras, kas ir par divām tonnām vairāk, nekā pirms gada Skolēni no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas pārstrādei nodeva 4,501 tonnas makulatūras, savukārt Jelgavas Pārlielupes pamatskolas audzēkņi ir trešie labākie makulatūras vācēji Zemgalē, savācot 3,720 tonnas makulatūras.

Rēķinot, cik daudz nevajadzīgu papīru vidēji ir savācis katrs mācību iestādes audzēknis, Zemgales reģionā pārliecinoši līderos izvirzījušies Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienības Svitenes skola audzēkņi, kurš vidēji katrs pārstrādei nogādājis 80 kg makulatūras. Pērses sākumskolas audzēkņi katrs vidēji ir savācis un nodevis pārstrādei 67,86 kg makulatūras. Savukārt Aizkraukles pagasta sākumskolas audzēkņi vidēji katrs savāca 51,03 kg makulatūras.

Aktīvākais novads makulatūras vākšanā Zemgalē jau vairākus gadus pēc kārtas ir Jelgavas novads. Šogad, piedaloties 24 izglītības iestādēm no Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada, pārstrādei nogādātas 33,164 tonnas makulatūras, kas ir par 12 tonnām vairāk, nekā pērn. Aktīvākās mācību iestādes no Jelgavas novada ir Jelgavas Pārlielupes pamatskola ar savāktām 3,720 tonnām makulatūras, Jelgavas privātā PII “Pūčuks”, kuras audzēkņi savākuši 3,380 tonnas makulatūras,  Jelgavas Centra pamatskola ar savāktām 3,334 tonnām makulatūras, kā arī Ozolnieku vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 3,250 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Labi sasniegumi makulatūras vākšanā arī Aizkraukles pilsētas un novada mācību iestādēm. Makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai”, piedaloties 16 mācību iestādēm no Aizkraukles novada, savāktas 27,580 tonnas makulatūras. Lielāko pienesumu novadā sniedza Andreja Upīša Skrīveru vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 4,501 tonnas makulatūras. Savukārt Daudzeses pamatskolas audzēkņi savāca un pārstrādei nogādāja 3,075 tonnas makulatūras. Aizkraukles pagasta sākumskolas skolēni savāca 3,062 tonnas makulatūras, bet Pērses sākumskolas audzēkņi pārstrādei nodeva 2,850 tonnas makulatūras.

Jēkabpils novada 11 mācību iestādes pārstrādei nogādāja 15,309 tonnas makulatūras. Aktīvākās no tām – Jēkabpils 3. vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 2,980 tonnas makulatūras, Sūnu pamatskola ar savāktām 2,370 tonnām makulatūras un Rubeņu pamatskola, kuras audzēkņi savāca 2,100 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Makulatūras vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE” un SIA “Clean R”.

Plašāka informācija un konkursa rezultāti atrodami vietnē www.tirailatvijai.lv.

Informāciju sagatavoja: SIA “Zaļā josta”