Jau sesto gadu Jelgavas novada pašvaldība organizē konkursu “Jelgavas novada Uzņēmēju gada balva”, kad gan iestādes, gan iedzīvotāji var pieteikt tos pakalpojuma sniedzējus, ar kura ražojumu, produktu klāstu vai attieksmi viņi jutušies gandarīti. Šogad pirmo reizi, atvieglojot uzņēmumu pieteikšanas formu un ļaujot atvieglotā versijā arī ar sociālo tīklu starpniecību ieteikt konkursantus, tika saņemti vairāk kā 30 ierosinājumi un daudzi no viņiem izrādījās uzņēmējdarbības nišas pārsteigumi. Konkursa laureāti sveikti novada svētku priekšvakarā svinīgajā pieņemšanā pie domes priekšsēdētāja.

Šis konkurss ir pašvaldības centieni līdzās lielajiem uzņēmumiem pamanīt un novērtēt mazos, līdzās mājražotājiem – augošos ražošanas uzņēmumus, līdzās patstāvīgajām un šķietami pašpietiekamajām zemnieku saimniecībām – arī tos, kas tikai sasparojušies spert soļus uzņēmējdarbības vidē.

Žūrijas komisija, kuras sastāvā bija gan pašvaldības, gan finanšu institūcijas Altum, gan Jelgavas biznesa inkubatora pārstāvji, kandidātus vērtēja pēc dažādiem kritērijiem. Šoreiz laureāti ierindojās 10 dažādās nominācijās:

Nominācija “Gada lauksaimnieks” - SIA “Ajbriko” no Sesavas pagasta. Uzņēmums 50 ha platībā nodarbojas ar kaņepju audzēšanu, no tā gatavojot šķiedru. Savukārt, šķiedru eksportējot,  no tās darina gan tekstilu, gan virves, auklas.  Uzņēmumā top arī kaņepju spalīši – produkts, kas līdzīgs fibrolīta skaidām, kā rezultātā top kaņepju betons – ekoloģisks un siltumnoturīgs būvmateriāls māju būvniecībai. Pērn uzņēmums pārstrādāja 400 tonnas kaņepes, eksportējot produkciju uz Franciju, Vāciju, Lietuvu un Rumāniju.

Nominācija “Gada ražotājs” - SIA “ABsystems” no Kalnciema pagasta. Uzņēmums Kalnciemā jau četrus gadus specializējas alumīniju konstrukciju ražošanā. Stikla būves, augstceltnes, apkārtējā ainavā iesēdinātas villas ar stiklotām terasēm ir šī uzņēmuma konstruktoru, tehnisko inženieru ikdiena. “ABsystems” lepojas ar nesen pabeigtu viesnīcu Oslo, skolas jaunbūvi Ķelnē, skaistiem ekskluzīviem projektiem Anglijas privātmāju rajonos, tepat Latvijā – ar Siguldas sporta kompleksu.

Nominācija “Videi draudzīgs uzņēmums” - Z/s “Viesu līči” no Jaunsvirlaukas pagasta. Saimniecībā aktīvā apritē darbojas jaunā viesu māja “Senlīči”, kura ikdienā rūpējas ne tikai par viesu komfortu, bet arī ekoloģiju. Uzņēmums uzstādījis saules bateriju paneļus, izveidojis Eko sistēmu notekūdeņu izvadīšanai, aktīvi pievērš uzmanību arī dalīto atkritumu šķirošanai un viesu mājas teritorijā ir uzstādīta arī elektromobīļu uzlādes vieta.

Nominācija “Gada debija” - SIA “LV Destilāti” no Valgundes pagasta. Uzņēmums no Latvijā iepirktām ogām, augļiem – bumbieriem, āboliem, pīlādžiem, upenēm un aronijām ražo brandavīnu. Lai gan ar savu produkciju Latvijas tirgū uzņēmums ienācis tikai pirms nepilna gada, tas tomēr jau atradis savu vietu dažādos tirdzniecības centros – Rīgā – Sapņi un kokteiļi, Iecēnu delikates, Spirit un Wine, kā arī Elkor.

Nominācija “Jelgavas novada Gada mājražotājs vai amatnieks” – Lailai Šutinei no Elejas pagasta, kas nodarbojas ar dekupāžu, radot gan suvenīrus, gan dekorējot elementus Elejas muižas Tējas namiņā.

Nominācija “Gada draudzīgākais darba devējs” – SIA “Aitiņlauvas Divi”. Šis uzņēmums ir viens no viesmīlības uzņēmumu vaļiem Jelgavas novadā, kas izveidojies pirms 11 gadiem Valgundes pagastā. Aitiņlauvas ir nostiprinājušās savā pakalpojumu spektrā. Uzņēmums nemitīgi rūpējas par paplašināšanos, piemēram, nesen ēkas augšstāvā izbūvējis istabiņas un semināru telpas. Savukārt restorānā tiek sekots līdzi mūsdienīgām gastronomiskajām tendencēm, kā arī domāts par kvalitatīvām apkalpošanas prasmēm restorānā.

Nominācija “Gada atraktīvākais uzņēmējs” – SIA “Vlair” no Sesavas pagasta. Ģimene, pārceļoties no Rīgas uz dzīvi Jelgavas novadā,  Sesavā atvēruši nelielu pārtikas veikaliņu, kurā darbojas ar vislielāko aizrautību. Vladimira ikdienā ietilpst organizēt laba vīna degustācijas, piedāvāt un veikalā veidot noietu produktiem, kuri līdz šim cilvēkiem vai nav bijuši iepazīti vai absolūti nezināmi. Viņš rūpējas par to, lai, aprunājoties ar katru no pircējiem, spētu sagādāt, piegādāt un veikaliņā nodrošināt tieši to, kas cilvēkam kārojas vai pēc kā būtu jāmēro ceļš uz Rīgu vai ārzemēm. Uz Sesavas mazo bodi brauc iepirkties no Jelgavas pilsētas centra, jo arī cenu ziņā bieži vien pievilinājums ir izdevīgs. 

Nominācija “Gada pakalpojumu sniedzējs” -  Aiņa Dzalba privātpraksei Jaunsvirlaukas pagastā. Pateicoties Aiņa Dzalba ārsta privātprakses darbam, ir neviltots prieks, ka ģimenes ārsts pagastā lauzis ļoti daudz stereotipu par lauku daktera darbu un spējis savu ārsta praksi izveidot kā vilinošu rezidentūras vietu arī jaunajiem ārstiem.  Ainis Jaunsvirlaukas pagastā strādā no 2013.gada, pašlaik viņam ir 2000 pacientu, tai skaitā 400 bērnu. Pērn Nacionālais veselības dienests (NVD) atbilstoši noteiktajiem kvalitātes kritērijiem veica 1275 ģimenes ārstu darbības novērtēšanu. No 13 kvalitātes rādītājiem 12 kritērijus izpildījuši vien divi Jelgavas novada ģimenes ārsti – tostarp Ainis. Savukārt pirms diviem gadiem  - Vislatvijas akcijā “Meklējam labu ģimenes ārstu!”, ko organizēja izdevniecība “Dienas žurnāli”, piedaloties Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijai, Dzalba kungs atzīts par Latvijas labāko jauno ģimenes ārstu. 

Nominācija “Sadarbības partneris” - biedrībai “Radošuma meka” no Zaļenieku pagasta. Biedrības pārstāvji Asnate un Jānis Avotnieki Zaļenieku pagastā saimnieko Apgunstes muižā. Kopš pagājušā gada vasaras Abgunstes muiža nu ir biedrības apsaimniekošanā un savu atdzimšanas stāstu sāka nevis ar restaurācijas un rekonstrukcijas investīciju aprēķina pieteikumu sabiedrībai, bet gan ar daļēju teritorijas un ēkas sakārtošanu un atvērtu, krāsainu svētku norisi. Paralēli radoši pieejot publicitātei un muižas popularizēšanai, Asnate kļuva par uzņēmīgu un aktīvu pašvaldības tūrisma partneri, bet biedrības izstrādātie projekti viens pēc otra ierindojās dažādu projektu investīciju programmās. Pašlaik muižā norit labā spārna restaurācija.

Nominācija “Gada ģimenes uzņēmums” - IK “Miesai un Garam”. Uzņēmumā darbojas laulātais pāris Lienīte un Jānis Zustrupi, kas savu vaļasprieku un dziļāko interesi ienesuši uzņēmējdarbībā - viņi abi ir pirtnieki un cilvēkiem piedāvā baudpilnus pirts rituālus, tiecoties pirtniecību reklamēt, pasniegt arī kā Latvijas eksportpreci un piedāvājumu iepazīt šīs zemes cilvēku gara mantojumu. 

Savas pateicības un specbalvas pieteiktajiem uzņēmējiem šogad piešķīra arī finanšu institūcija ALTUM un Jelgavas Biznesa inkubators.

Finanšu institūcija ALTUM specbalvas piešķīra ziedu audzētājai Lielplatones pagastā - Tatjanai Koroļovai, SIA “Ķirpji” uzņēmumam no Līvbērzes pagasta, kas piedāvā klientiem bērnu jāšanas apmācības, nometņu un aktīvā laika pavadīšanas pasākumu organizēšanu. Kā arī Lielplatones pagasta  z/s “Trubenieki”, kas nelielās siltumnīcās jeb inkubatoros audzē šitaki sēnes. Savukārt Jelgavas biznesa inkubators potenciālu saskatīja divos uzņēmumos no Jaunsvirlaukas pagasta, - atzinību pasniedzot SIA “Zekantam, kas nodarbojas ar cūku pupu našķu un kraukšķu ražošanu, kā arī mājražotājai Inesei Saulājai, kas pēc savas receptūras rada veselīgo kečupu.