iesniegums

Pašvaldībā šī gada 6. jūnijā reģistrēts kolektīvais iesniegums “Par atšķirīgu ūdenssaimniecības tarifu saglabāšanu Ozolnieku, Cenu, Salgales pagastos”, kura parakstītāji aicina pašvaldību mainīt SIA “Jelgavas novada KU” 2023. gada 24. aprīlī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā iesniegto ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifa projektu.

Portālā “ManaBalss.lv” kolektīvo iesniegumu parakstījuši 417 iesniedzēji. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un Zemgales rajona tiesas zemesgrāmatas nodaļas datiem 311 personas atbilst parakstītāja statusam, proti, iesnieguma parakstīšanas brīdī ir Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu un kura deklarētās dzīvesvietas adrese ir Jelgavas novada administratīvajā teritorijā, vai kuram pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums šajā teritorijā.

Lai izskatītu saņemto kolektīvo iesniegumu, dome lēma izveidot komisiju, kuras sastāvā ir pašvaldības, komunālā uzņēmuma SIA “Jelgavas novada KU” pārstāvji un kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarota persona. Komisijai trīs mēnešu laikā uzdots sagatavot pārskatu par iesnieguma virzību.

Jau ziņots, ka SIA “Jelgavas novada KU”, kas īsteno ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus visā Jelgavas novada teritorijā, sagatavojis un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniedzis ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projektu.

Kā 28. jūnija domes sēdes laikā skaidroja SIA “Jelgavas novada KU” valdes loceklis Dins Stašāns, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija jau 2021. gada sākumā informējusi toreizējo pakalpojuma sniedzēju SIA “Ozolnieku KSDU” un Ozolnieku novada pašvaldību par to, ka pēdējos trīs gadus faktiskās ūdenssaimniecības pakalpojumu izmaksas pārsniedz ieņēmumus, tādējādi tiek apdraudēta uzņēmuma spēja sniegt šos pakalpojumus. Martā SIA “Ozolnieku KSDU” sagatavojis jaunus tarifa aprēķinus – kopējais tarifs 3,25 eur/m3, taču tie nav iesniegti Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai.

2022. gada janvārī Jelgavas novada dome pieņēma lēmumu, ka centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus visā novada teritorijā turpmāk nodrošinās SIA “Jelgavas novada KU”.

2023. gada aprīlī SIA “Jelgavas novada KU” Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai iesniedzis ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projektu: ūdensapgādes pakalpojums tarifa projekts 1,62 EUR/m3, kanalizācijas - 2,15 eur/m3, kopā - 3,77 eur/m3.

Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifus sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs aprēķina saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ''Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku” un "Kapitāla izmaksu uzskaites un aprēķināšanas metodiku", kas nosaka, ka tarifi nosakāmi tādā apmērā, lai lietotāju veiktie maksājumi segtu ekonomiski pamatotas sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošinātu sabiedrisko pakalpojumu rentabilitāti.

Arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija sniegusi skaidrojumu par tarifu izmaksu pieaugumu, proti, kopš  2015. gada, kad apstiprināti SIA “Ozolnieku KSDU” tarifi, notikušas izmaiņas nodokļu likmēs, pieaugusi elektroenerģijas iegādes cena, mainījušās elektroenerģijas sadales pakalpojumu izmaksas, vērā jāņem darba samaksas apmēra pieaugums un citi faktori. Izvērtējot SIA “Ozolnieku KSDU” 2022. gadā iesniegtās atskaites, secināts, ka uzņēmums ūdenssaimniecības pakalpojumus sniedzis ar zaudējumiem. Tātad izmaksu pieaugums līdzšinējiem SIA “Ozolnieku KSDU” pakalpojumu lietotājiem nav saistīts ar pakalpojumu sniedzēju apvienošanu, bet gan citiem apstākļiem. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ieskatā SIA “Ozolnieku KSDU” nekavējoties būtu bijis jānosaka jauni ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifi.  Turpretī SIA “Jelgavas novada KU” tarifi apstiprināti 2022. gadā, tādēļ, aprēķinot šobrīd spēkā esošos tarifus, vairāku izmaksu pieauguma ietekme jau ņemta vērā, līdz ar to tarifa pieaugums nav tik liels.

Pašlaik Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija veic vienota ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projekta vērtēšanu. Apstiprināšanas gadījumā, tas stāsies spēkā šī gada 1. septembrī.

Vairāk par sagatavoto tarifu iespējams lasīt šeit.