30. novembrī divās Jelgavas novada muižās - Lielvircavas un Lielplatones muižā - tiks prezentēti jauni digitālie risinājumi, kas ļaus ieskatīties bagātajā kultūrvēsturiskajā mantojumā. Lielvircavas muižā interaktīvā veidā būs aplūkojams daļējs barona Pētera fon Klopmana deponēto priekšmetu klāsts, kā arī “logs”, kurā aplūkojamas 19. gadsimta muižas dzīves ainiņas. Savukārt Lielplatones muižā uz klavierēm izveidotas digitālas projekcijas, attēlojot klavieru spēli un atskaņojot muižas garam atbilstošu mūziku. Atklāšanas pasākumos muižu apmeklētājiem būs iespēja gan iepazīt jauniegūtos digitālos elementus, gan bez maksas ielūkoties muižu ekspozīcijās, vērot vēsturiskās dejas un baudīt izcilu mūziķu priekšnesumus.
“Viena no Jelgavas novada lielākajām bagātībām, kas atklāj gan novada, gan Latvijas vēstures līkločus, ir daudzās muižas. To sienas stāsta senas leģendas un sniedz iespēju iztēloties aizgājušo laiku greznību un tā laika cilvēku dzīvi, kā arī ļauj ielūkoties muižu dažādajos likteņa pavērsienos, kas palīdzējuši tām savu godību saglabāt līdz pat šodienai. Līdz mūsdienām saglabājusies vairāku muižu apbūve, kas, pateicoties pašvaldības un uzņēmīgu cilvēku centieniem, atgūst savu spozmi un turpina stāstīt savu stāstu. Nu divās no tām būs aplūkojami digitālie risinājumi, kas ieviesti Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta ietvaros. Tie muižu ekspozīciju padarīs mūsdienīgāku, sniegs unikālu pieredzi tūristiem, atdzīvinās zudušo kultūras mantojumu un veicinās muižu atraktivitāti. Aicinām ikvienu apmeklēt Jelgavas novada muižas un iepazīt to dažādos stāstus,” aicina Jelgavas novada pašvaldības Tūrisma un uzņēmējdarbības nodaļas vadītāja Ilze Matusa.
Svinīgs digitālo risinājumu atklāšanas pasākums “Abpus logam” Lielvircavas muižā sāksies pulksten 14, kurā apmeklētājus sagaida digitālās ekspozīcijas un vēsturiskās kolekcijas papildinājuma svinīgā atklāšana, savukārt pulksten 16 notiks ekskursija gida pavadībā, kas ļaus labāk iepazīt muižas interjeru. Pasākumam īpašu noskaņu piešķirs izcilā pianista Roberta Fleitza un kontrabasista Raivja Misjuna muzikālās performances.
Lielvircavas muiža ir īpaša ar to, ka tajā izvietotā deponēto vēsturisko priekšmetu kolekcija sniedz uzskatāmu piemēru par muižu kungu namu iekārtojumu 19. gadsimtā, atainojot vācbaltiešu kultūras un saimniecisko dzīvi un sakarus ar kaimiņu zemēm šajā periodā.
Pasākums “Mūzika, kurā saplūst gadsimti” Lielplatones muižā ar Elīzas Kristas Ekuzes un Agneses Šulcas muzikālu priekšnesumu tiks atklāts puksten 17. Viesiem būs iespēja apjaust kādreizējo īpašnieku dzimtas saistību ar mūziku, vērot projekta digitālās projekcijas pirmatskaņojumu, senatnes elpu iedvesīs etīde vēsturisko deju kolektīva “Senvedere” izpildījumā, bet pasākuma izskaņā – pulksten 18 apmeklētājus priecēs pianiste Aurēlija Šimkus. Arī 1. decembrī dienas garumā (no pulksten 10 līdz 17) muižas durvis būs atvērtas individuālai apskatei.
Lielplatones muiža ir iemīļots Jelgavas novada apskates objekts, kas tuvākus un tālākus viesus piesaista ar tās gleznaino un teiksmām apvīto parku, Mīlestības aleju un 2018. gadā atjaunoto vešūzi – 18./19. gadsimta veļas māju, kas ir muižas kompleksa oriģināla un autentiska sastāvdaļa, kurā pieejama seno veļas mazgāšanas tradīciju izziņas programma.
Projekts Nr. LL-00061 “Digitāli pieejami un pievilcīgi zudušā kultūras mantojuma tūrisma galamērķi Zemgalē un Ziemeļlietuvā"/ Reclaimed history” tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta mērķis ir palielināt zudušā un vairs neredzamā kultūrvēsturiskā mantojuma lomu Zemgalē un Ziemeļlietuvā, attīstot interaktīvus un digitāli pieejamus tūrisma produktus un kopīgu maršrutu.