Plānojot Europe Direct centra Jelgavā darbinieku ikgadējo pieredzes apmaiņas vizīti kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, šoreiz izvēles kritērijs bija valsts, kura reizē ar Latviju pirms 20 gadiem iestājās Eiropas Savienībā. Izvēlējāmies Slovākiju, lai kopā svinētu, novērtētu iespējas un ieguvumus, kā arī apmainītos pieredzē, kā labāk komunicēt ES jautājumus vietējā sabiedrībā. Šoreiz, atšķirībā no mūsu ierastās pieredzes, vizītes programmā iekļāvām skolu apmeklējumu, lai iepazīstinātu jauniešus ar svarīgākajiem faktiem par Latviju, tās vēsturi un kultūru.
Vizīte sākās ar EK pārstāvniecības Slovākijā un ES mājas apmeklējumu Bratislavā. Kā aktuāls jautājums tika pārrunāts Slovākijas pro-krieviskā premjera Roberta Fico uzņemtais politiskas kurss, kurš jau rezultējies ar to, ka pārstāvniecībai vairs nav konstruktīvas sadarbības ar premjera biroju, kā arī Ārlietu ministriju. Eiropas dienas atskaņās tika pārrunāts EK pārstāvniecības Slovākijā un EK pārstāvniecības Čehijā kopīgi rīkotais pasākums uz robežas starp Slovākiju un Čehiju par godu abu valstu 20 gadu dalībai ES. Liels uzsvars ikdienas darbā tiek likts uz apmācībām dezinformācijas jautājumos, jo valsts informatīvajā telpā ir liela Krievijas ietekme un sabiedrība izteikti sašķelta. Katram no Europe Direct centriem jau divus gadus ir obligāta prasība organizēt 30 apmācības gadā, kas veltītas dezinformācijas jautājumiem. Apmācību mērķauditorija – skolēni, studenti, skolotāji un seniori. Kopā Slovākijā darbojas 20 Europe Direct centri, pārklājot visu valsts teritoriju. Galvenās šī gada darbības aktualitātes: Eiropas Parlamenta vēlēšanas, 20 gadu dalība ES, Eiropas diena, ES atveseļošanās plāns, atbalsts Ukrainai (pēc Fico valdības izveides tas pamatā ir humanitārais atbalsts – tiek vākti ziedojumi; tauta uz šo brīdi jau ir saziedojusi 4 milj. EU) cīņa ar dezinformāciju. Sadarbībā ar izglītības iestādēm tiek rīkoti apmācību kursi skolotājiem par kritisko domāšanu. Pārstāvniecība arī nodrošina apmācības Europe Direct centriem. Aktuālākās tēmas – de-radikalizācija, depolarizācija – kā vienot sašķeltās kopienas, sociālie tīkli (FB, Intsagram), publiskā runa, mākslīgais intelekts.
EK pārstāvniecība sadarbībā ar Europe Direct centriem organizē dažādas aktivitātes skolu jauniešiem. Young European (Jaunais eiropietis) ir sacensības 16 – 17 gadus veciem jauniešiem. Ir vairākas kārtas – vietēja, reģionāla līmeņa, kur skolēnu komandām, kurās apvienojušies 4 skolēni jāatbild uz dažādiem jautājumiem. Jūnijā tiek rīkotas nacionālās sacensības labākajām komandām, apbalvo gan skolēnus, gan skolotājus, kas piedalījušies sacensībās. Labākā komanda – uzvarētāji – dodas uz Briseli.
Otra izzinoša un informatīva aktivitāte ir Edutainer (education + entertainer), kas ir aprīkots kravas konteiners, kuru pārvieto pa valsti, pie katras skolas, kas vēlas, to novietojot uz 2 nedēļām, kuru laikā skolēniem ir iespēja uzzināt informāciju par ES, saņemot Eiropas pasi. Konteinerā ir piecas stacijas ar dažādas sarežģītības pakāpes uzdevumiem. Dalībnieki saņem balvas. Šo konteineri pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekiem bija iespēja apskatīt Košicē, kur tas bija izvietots pie skolas, kurā mācās bērni ar autiskiem traucējumiem.
Bratislavā notika arī tikšanās ar Eiropas Parlamenta biroju Slovākijā, kas, informējot par gaidāmajām EP vēlēšanām bilda, ka Slovākijā uz tām kandidē daudz partiju, no kurām daudzas ir nesen dibinātas. Birojs, protams, cer, uz lielāku cilvēku aktivitāti šajās vēlēšanās kā iepriekšējos gados, vienlaikus raizējoties, ka, pieaugot aktivitātei, pieaugs arī to iedzīvotāju skaits, kas balsos par pro-krieviskām partijām. Jāpiebilst, ka visā valstī uz lielo autoceļu malām izvietoti neskaitāmi lielformāta plakāti, aicinot balsot pat to vai citu kandidātu.
Nākamajā dienā apmeklējām Lučenecas pašvaldību, kur tikāmies ar domes priekšsēdētāju un pārrunājām aktuālos jautājumus pašvaldību darbā. Lučeneca atrodas Novohradas reģionā, netālu no robežas ar Ungāriju. Bieži dēvētā par mazo Budapeštu, jo ir līdzīga tai. Pierobežā dzīvo liela ungāru minoritāte, abām valstīm ir vēsturiskas saites. Lučenecas pašvaldībā mūs uzņēma Europe Direct centra kolēģi, kas vienlaikus darbojas arī kā tūrisma informācijas centrs un pilsētas vienas pieturas aģentūra. Lučenecas pašvaldībā apmeklējām vienu no vecākajām skolām Slovākijā – rakstnieces Boženas Slančikovas – Timravas vārdā nosaukto ģimnāziju. Tās pirmsākumi meklējami 1590.gadā, skolā mācās 480 skolēni, strādā 51 pedagogs. Skola lepojas, ka 95% audzēkņu pēc tās absolvēšanas dodas tālāk studēt uz universitāti – gan Slovākijā, Čehijā, gan citās valstīs. Skolēniem ir augsti sasniegumi matemātikas, informātikas, ķīmijas, valodu olimpiādēs. Skolā līdztekus slovāku valodai ir iespējams apgūt angļu, franču, vācu, krievu un spāņu valodu, katram skolēnam obligāti jāizvēlas divas svešvalodas. Skola piedāvā dažādus pulciņus – valodu, sporta, olimpiāžu sagatavošanas.
Skolēni mūs sagaidīja ar maizi un sāli, kas ir sena viesu uzņemšanas tradīcija. Bija sagatavota prezentācija par skolu, pilsētu, valsti, tāpat arī sirsnīgs muzikāls priekšnesums. Arī Europe Direct centra Jelgavā darbinieki bija sagatavojuši prezentāciju par Latviju, tās vēsturi, interesantākajiem faktiem, Dziesmu svētkiem, kā arī sporta panākumiem. Hokejs noteikti bija vienojošais faktors šajās dienās, tāpat arī slovāku skolēni bija iespaidoti par Dziesmu un deju svētku varenību, izsakot vēlmi tos apmeklēt.
Lučenecā apmeklējām ievērojamu objektu – sinagogu, kas celta no 1924. līdz 1925. gadam un ir nacionālas nozīmes kultūras piemineklis. Līdz 1944. gadam tā kalpoja reliģiskiem mērķiem, 2. Pasaules kara laikā izpostīta. Ēka tika rekonstruēta, piesaistot ES fondus 2,3 milj. EUR apmērā, un 2016. gadā atkal atvērta kā kultūras centrs, vienlaikus iekļaujot arī holokausta memoriālu.
Pēdējā pilsēta, ko apmeklējām Slovākijā, bija Košice, kas ir otrā lielākā pilsēta valstī. Tā sastāv no 22 rajoniem, kam katram ir sava pārvalde – gan vēlēts mērs, gan dome. 23. rajons ir Košices centrālā pārvalde, kura lemj par budžeta līdzekļu sadali visiem pārējiem rajoniem. Vizītes ietvaros apmeklējām vienu no rajoniem – Mestská časť Košice–Dargovských hrdinov, kurā dzīvo 22 tūkstoši iedzīvotāju. Kā atklāja esošais pašvaldības vadītājs, šim rajonam pēdējos 20 gados iepriekšējās pašvaldības vadības neapdomīgas pārvaldības dēļ ir bijusi sarežģīta finansiāla situācija, kas izveidoja 4 milj. EUR finanšu parādu. Pagājušajā gadā parāds segts, bet tā slogs nav ļāvis piesaistīt ES finanšu līdzekļus un projektus šī rajona attīstībai visus 20 gadus. Košicē mūs uzņēma Europe Direct centra vadītājs, vizītes ievaros viesojāmies vācu kristīgās filozofes Sv. Edītes Šteinas ģimnāzijā, kur, līdzīgi, kā iepriekšējā skolā, iepazīstinājām skolēnus ar Latviju. Abās skolās bērni priecājās par cienastu – fabrikas “Laima” konfektēm.
Slovākija ir neliela valsts, platības ziņā mazāka par Latviju, tās šī brīža politiskā situācija ir sarežģīta, sabiedrība sašķelta, bet vienlaikus valsts ir ļoti sakopta, zaļa un iedzīvotāji raugās nākotnē ar lielu cerību.