11. jūlija Jelgavas novada domes ārkārtas sēdē apstiprināts pašvaldības budžeta izdevumu optimizācijas plāns, kas paredz rūpīgu tēriņu pārskatīšanu un iespējamu ieņēmumu palielināšanu divu gadu griezumā, lai panāktu būtisku līdzekļu ekonomiju.
Lai pašvaldība spētu nodrošināt savu funkciju izpildi turpmākajos gados, ir izstrādāts pašvaldības darbības un funkciju nodrošināšanas optimizācijas plāns. Kā ziņots, šī gada sākumā tika izveidota darba grupa, kas izstrādāja priekšlikumus pašvaldības atlīdzības fonda un uzturēšanas izmaksu samazināšanai, vienlaikus turpinot nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumu pieejamību. Kā ziņots pašvaldības budžeta izstrādes gaitā, pašvaldība šogad plāno saņemt aizņēmumu pamatfunkciju nodrošināšanai 1 800 000 eiro apmērā.
“Politiskā nestabilitāte un vairākkārtējas izmaiņas domes vadībā ir atstājušas ietekmi uz budžeta plānošanas procesiem un ilgtermiņa lēmumu pieņemšanu. Lai pašvaldība varētu īstenot attīstības mērķus, realizēt nepieciešamos infrastruktūras attīstības projektus, nodrošināt atbalsta pasākumus dažādām iedzīvotāju grupām un vienlaikus pildīt savas pamatfunkcijas, nepieciešams pārskatīt prioritātes un budžeta izlietojumu. Šobrīd jaunajai vadībai jāīsteno optimizācijas plāns. Tas nav viegls uzdevums, taču tas ir solis, lai stabilizētu finanšu situāciju un saglabātu iedzīvotājiem būtiskākos pakalpojumus,” norāda domes priekšsēdētājs Ingus Zālītis.
Budžeta izdevumu ekonomijas nolūkos galvenokārt plānots darbinieku atlīdzības fonda samazinājums, izvērtējot vakances, pārskatot un optimizējot darbinieku pienākumus un noslodzi. Tādējādi līdz 2026. gada beigām plānots panākt budžeta līdzekļu ekonomiju teju 1,8 miljonu eiro apmērā. Apstiprinātais plāns paredz arī pašvaldības brīvprātīgo iniciatīvu pārskatīšanu, proti, uz laiku pārtraukt pabalstu izmaksu bērniem, kuri vispārējās pamata vai vidējās izglītības apguvei izvēlējušies privātās izglītības iestādes, kuras neatrodas Jelgavas novada teritorijā, un pabalstu bērniem, kas turpina apmeklēt privāto pirmsskolas izglītības iestādi, ja tiek piedāvāta vieta pašvaldības izglītības iestādē. Tāpat plānots ierobežot pašvaldības dalību tādos Eiropas Savienības investīciju projektus, kuru realizācijā jāiegulda lieli administratīvie resursi, samērojot tos ar ieguvumiem. Kopumā, īstenojot dažādus budžeta līdzekļu optimizācijas pasākumus, līdz 2026. gada izskaņai iecerēts panākt līdzekļu ietaupījumu teju 2,9 miljonu eiro apmērā.
Ieņēmumu palielinājumu plānots panākt arī sniedzot ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus citu pašvaldību iedzīvotājiem, piesaistot papildus finanšu līdzekļus.
Jānorāda, ka pašvaldība jau kopš 2024. gada vidus veic budžeta izdevumu samazināšanu visās jomās, piemēram, uz laiku apturētas vērienīgas ceļu infrastruktūras sakārtošanas ieceres, veikts darbinieku atlīdzības fonda pārrēķins, izvērtētas un uz laiku iesaldētas neaizpildītās vakances, kā arī pašvaldība atteikusies no nomātām telpām, veikusi stingru pirkumu uzraudzību un citu izdevumu samazināšanu.