Aizvadīts CERV programmas projekta “Vietējas atbildes Zaļajam kursam/ We4Green” pasākums La Palma del Kondado (La Palma del Condado) pašvaldībā, Spānijā, lai turpinātu pieredzes apmaiņu Spānijas, Kipras, Itālijas, Latvijas un Polijas partneru starpā.
La Palma del Kondado ir pilsēta un pašvaldība Hualvas reģionā, Andalūzijā, Spānijas dienvidos. Projekta pasākuma pirmajā dienā projekta partneri sniedza nelielu ieskatu vietējos pasākumos, kas veicina un popularizē zaļās un dabas aizsardzības idejas un aktivitātes. Plašāku prezentāciju sniedza vietējās universitātes pasniedzēja, dodot ieskatu Spānijā kopumā un vietējā mērogā svarīgā ražošanas nozarē – vīnogu audzēšanā un vīna gatavošanā, kas šeit ir kā profesija, un vietējā universitātē ir vīna katedra speciālistu sagatavošanai un nozares pētniecībai. Jāpiebilst, ka vīnogu ķekars ir attēlots arī La Palma del Kondado pilsētas logo. Pirmās dienas noslēgumā bija iespēja noskatīties vietējās deju skolas dalībnieču sniegtos tradicionālo spāņu deju priekšnesumus.
Nākošās dienas programma sākās ar Doņanas Nacionālā parka apmeklējumu (Parque Nacional de Doñana), kur plašā teritorijā izvietotas labiekārtotas takas, lai būtu ērta koku un augu sugu apskate un pieejamība. Tomēr īpašais šajā dabas parkā ir Ibērijas lūšu saglabāšanas, barošanas un izpētes programma – lūšu observatorija, kuras ietvaros notiek veselīgas lūšu populācijas pavairošana ar mērķi nodrošināt optimālu sugas pārstāvju skaitu brīvdabā. Šī programma tika uzsākta 2005. gadā, kad centrā “El Acebuche” piedzima pirmais lūšu mazulis nebrīvē. Tagad reģionā ir vairāki šādi centri, 2018. gadā nebrīvē dzimušo lūšu skaits bija sasniedzis 500.
Doņanas nacionālā parka speciālisti arī iepazīstināja ar reģiona dabas bagātībām, tika sniegta informācija par tās hidroloģisko sistēmu un bioloģisko daudzveidību, mitrāju ekoloģiju, ekoloģisko un molekulāro evolūciju, apdraudētām sugām un ekoloģisko atjaunošanu. Šajā reģionā ir 16 nacionālie parki, mūsu apmeklētais ir viens no lielākajiem. Apkārtnē ir attīstīta lauksaimnieciskā ražošana – plaši rīsu lauki, olīvu dārzi un ogu lauki, kā arī lopkopība, biškopība, tradicionālā zvejniecība, medniecība. Šī ir svarīga putnu migrācijas maršruta vieta no Āfrikas uz ziemeļiem, tādēļ šeit ir Natura 2000 aizsargājamās dabas teritorijas. Svarīgi ir tas, ka nacionālo parku speciālisti aktīvi darbojas vides izglītībā.
Turpat netālu Doņanas dabas parkā atrodas Acebronas (Acebrón) pils un muzejs – apmeklētāju centrs, kas piesaista ar plašu izstādi par tradicionālo zemes izmantošanu un apkārtnes dabas vērtībām. Šo skaisto ēku uzcēlis Luis Espinosa Fondevilla 60. gadu sākumā kā privātu rezidenci un medību namiņu, to ieskauj plaši koku stādījumi un brīnišķīgas alejas. Acebronas pastaigu taka ir aptuveni 1,5 km gara, tā dod iespēju iepazīt dažādu koku sugas un baudīt skaistu dabas ainavu.
Turpinājumā projekta partneri prezentēja savus pieredzes stāstus iedzīvotāju iesaistē vides aizsardzības un zaļās domāšanas un rīcības aktivitātēs. Jelgavas novadu prezentēja Kalnciema vidusskolas skolotāja Gunita Tolēna, akcentējot jaunās paaudzes audzināšanu un iesaisti vides aktivitātēs jau no agra vecuma. Kalnciema vidusskola ir viena no eko skolām Jelgavas novadā, kura izceļas ar aktivitāti un radošumu.
Vizīte un dalība projekta semināros deva plašu ieskatu dažādu valstu pašvaldību un uzņēmēju aktivitātēs un rīcībā vietējā līmenī pašlaik tik aktuālajā vides aizsardzības tēmā.
CERV projekts “LOCAL GREEN DEALS: OUR MUNICIPALITIES FOR THE GREEN TRANSITION/ Vietējas atbildes Zaļajam kursam/ WE4GREEN”, Nr. 101138490
Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Foto: Jelgavas novada pašvaldība un projekta We 4 green Facebook.com lapa