Iedzīvotājiem
Foto

Mūsdienās bez digitālām prasmēm un zināšanām teju vairs nekur. Digitālās prasmes ir būtiskas, lai pilnvērtīgi iesaistītos sabiedriskajos un ekonomiskajos procesos.  E-pasts, sociālie tīkli, ziņu portāli, elektroniskais paraksts, internetbanka, elektroniskie rēķini un pakalpojumi, interneta veikali, konferenču zvani un tiešsaistes sapulces - dažādi digitālie rīki un informācijas tehnoloģiju risinājumi ir ienākuši mūsu dzīvē, kļuvuši par ikdienas sastāvdaļu un aizvien vairāk no fiziskās uz digitālo vidi tiek pārcelti gan dažādi pakalpojumi, gan informatīvā telpa, gan ikdienas jautājumu risināšanas iespējas, tādēļ ikvienam ir nepieciešams spēt efektīvi un droši izmantot šīs iespējas.

Nenoliedzami, mūsdienu informācijas tehnoloģiju risinājumi ir noderīgi ne tikai karjeras izaugsmē, bet spēj būtiski atvieglot arī mūsu ikdienas soli, ļauj ietaupīt laiku un resursus, taču, izplūstot robežām starp fizisko un digitālo vidi, būtisks jautājums ir par mūsu digitālo pratību, spēju izmantot piedāvātās iespējas un ne tikai - arī par zināšanām un prasmēm piedāvātās iespējas izmantot droši.

"Digitālās prasmes padara ikdienu ērtāku, taupot laiku un resursus, jo ļauj ātri veikt maksājumus, sazināties un izmantot e-pakalpojumus. Tās atvieglo saziņu ar draugiem, kolēģiem un valsts iestādēm, nodrošina drošību digitālajā vidē un pasargā no krāpniecības. Zināšanas par tehnoloģijām paver jaunas iespējas izglītībā, darbā un personīgajā attīstībā, kā arī sniedz lielāku neatkarību un ērtības ikdienas uzdevumu veikšanā. Digitālās prasmes nav greznība, bet nepieciešamība mūsdienu pasaulē," pauž Liene, 38 gadi, uzņēmuma īpašniece.

Izmanto iespēju - piesakies bezmaksas mācībām

Turpmākajos gados plānots būtiski paaugstināt Latvijas iedzīvotāju digitālās prasmes. Šis mērķis noteikts digitālās desmitgades stratēģiskajā ceļvedī Latvijai līdz 2030. gadam. Jelgavas novada pašvaldība sadarbībā ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda projekta „Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros novada iedzīvotājiem piedāvā bezmaksas mācības, lai digitālās prasmes tiktu attīstītas un iedzīvotāji patstāvīgi un droši spētu lietot publiskā un privātā sektora digitālos pakalpojumus.

Eiropas Komisija jau kopš 2014. gada uzrauga dalībvalstu digitālo progresu, izmantojot Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) ziņojumus. Eiropas digitālās desmitgades mērķis līdz 2030. gadam ir vismaz 80% iedzīvotāju ar digitālajām pamatprasmēm. Digitālās desmitgades ceļa mērķis ir panākt, ka visiem galvenajiem publiskajiem pakalpojumiem un uzņēmumiem 2030. gadā jābūt pilnībā pieejamiem tiešsaistē. Tomēr statistika rāda, ka tikai 45% iedzīvotāju vecumā no 14 līdz 74 gadiem ir pietiekamas digitālās prasmes, lai šos pakalpojumus izmantotu. Digitālo prasmju trūkuma novēršana joprojām ir viena no Latvijas galvenajām digitalizācijas problēmām un šajā jomā vēl ir daudz darāmā.

“Projekta ietvaros prasmes digitālo rīku izmantošanā varēs apgūt 680 Jelgavas novada iedzīvotāji vecumā no 16 līdz 74 gadiem, tai skaitā personas ar invaliditāti. Protams, netiks atteikts mācīties arī tiem, kas pārsniedz noteikto vecuma grupu. Apmācības plānojam īstenot līdz pat 2026. gada martam un tās interesentiem būs pieejamas bez maksas - iedzīvotājiem vien jāvēlas sevi izglītot un jāatvēl tam nedaudz laika. Tiesa gan, svarīga būs iedzīvotāju interese un iesaistes līmenis, jo minimālais cilvēku skaits grupā katrā konkrētajā līmenī ir astoņas personas,” stāsta Jelgavas novada Izglītības pārvaldes Mūžizglītības nodaļas vadītāja Jeļena Žoide. 

Apmācības tiks organizētas trīs zināšanu līmeņos, nodrošinot katram iedzīvotājam iespēju apgūt viņa prasmju līmenim atbilstošāko izglītības programmas līmeni:

  1. pamata digitālās prasmes – iekļauj pamatzināšanas par datoru un viedtālruni, interneta un e-pasta lietošanu, kā arī drošības pamatus.
  2. pamata digitālās pašapkalpošanās prasmes – koncentrējas uz failu pārvaldību, kritisko domāšanu, medijpratību un internetbankas lietošanu, autorizāciju un elektronisko identifikāciju.
  3. vidējā līmeņa digitālās pašapkalpošanās prasmes – iekļauj  zināšanas par e-parakstu, e-pakalpojumiem, e-veselību, elektronisko deklarēšanos sistēmu, pirkumiem internetā un datu aizsardzību.

Katra līmeņa apguvei tiks veltītas astoņas akadēmiskās stundas (1 akadēmiskā stunda ir 45 minūtes). Mācības notiks Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolā, Ozolnieku vidusskolā, Kalnciema pagasta pamatskolā, kā arī pārējos novada pagastos, izmantojot “mobilo klasi”.

Izglītības programmu būs iespējams apgūt trīs dažādos veidos – klātienē, attālināti ar pasniedzēju vai pašmācības ceļā. Par veiksmīgi apgūtu izglītības programmas līmeni, iedzīvotāji saņems digitālu apliecību.

Jelgavas novada pašvaldība aicina ikvienu interesentu vecumā no 16 līdz 74 gadiem pieteikties mācībām, lai iegūtu mūsdienās tik ļoti nepieciešamās zināšanas darbam digitālajā vidē. Lai pieteiktos mācībām aicinām sazināties ar pašvaldības koordinatoru Sintiju Akmani, sintija.akmane@jelgavasnovads.lv, tel.nr.: +371 63012267+371 20269652 vai patstāvīgi aizpildīt pašnovērtējuma zināšanu testu: https://stars.gov.lv/pasnovertejuma-zinasanu-tests

Ņem vērā!

Autentificēties, izmantojot internetbankas pieejas datus vai Smart ID, nav nepieciešams. Lai iesniegtu pieteikumu, pēc pašnovērtējuma zināšanu testa aizpildīšanas spiediet "Saglabāt" anketas apakšā. Ar Jums sazināsies pašvaldības koordinators, lai informētu par tālāko reģistrācijas gaitu.

Ja tomēr nolemsiet autentificēties, izmantojot kādu no piedāvātajām metodēm, lūdzam ņemt vērā, ka turpmākais pieteikšanās process būs jāveic bez pašvaldības koordinatora palīdzības. Tātad, ja nav pārliecības par savām digitālajām prasmēm un pieteikšanās procesā nepieciešama “palīdzība no zāles”, rekomendējam pieturēties pie pirmā varianta.

Informācija par nodarbību laiku, vietu un veidu būs pieejama Jelgavas novada pašvaldības informācijas kanālos – tīmekļvietnē www.jelgavasnovads.lv, informatīvajā izdevumā “Jelgavas novada ziņas” un sociālo tīklu kontos.